Vanha keskustelunaihe, mutta aina niin ajankohtainen...ikävä kyllä. Mitäpä pitäisi tehdä, jos on jo vaihtanut työpaikkaa mieluisampaan, on sinkku eli aikaa itselle on tahtomattaan ihan liikaa, töitä ei saa mielestä kun periaatteessa tykkää työstä mutta ilmapiiri on tosi raskas ja arkielämässä ei muuta ole kuin työ, herään ennen kuutta töihin ja työpäivän jälkeen on takki tyhjä, olen avoin ja pyytänyt esim.esimiestä puuttumaan työmäärääni, en pidä asioita sisälläni, olen varmasti liiankin empaattinen ja koitan saada esim.työpaikan asioita kuntoon vaikka liki sadasta kukaan muu ei muuta kuin halua asioiden muuttuvan mutta ei ole valmis tekemään asioille itse mitään, järjestän työporukalle työajan ulkopuolelle yhteistä tekemistä koska se olisi itsestänikin kivaa, olen reilu ja suora ja silti minulle tehdään paskoja tempauksia töissä...stressiä pitäisi saada laskemaan! Verenpaineet on kovat jo vaikka olen nuori ihminen...pää kipeä joka päivä. En ole liikunnallinen ihminen vaikka olenkin hoikka, joten lenkille tms.minua ei saa. Töiden jälkeen yleensä nukun tunnin ja loppuilta menee jossain hyödyttömässä sohvalla (telkku, lehdet, jne). En kuitenkaan koe itseäni masentuneeksi vaan stressi on jäänyt päälle. Nyt konkreettisia neuvoja stressin purkuun, kiitos:) ja niihin asiattomiin ja asiallisiinkin vastauksiin tiedoksi että olen sinkku, joten seksi stressin purkuna ei onnistu...saan vaan morkkiksen yhden illan jutuista ja vakkaria ei löydy...etsitty on tällä erää öö...5 vuotta...ja ikä on siis 30 ja olen nainen.
Stressinpurkuneuvoja, kiitos
neuvoja kiitos
6215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itselleni toimii hieronta, sauna, akupunktio, jooga ja piikkimatto. Meditaatio auttaa mutta vaatii vaivannäköä et pääsee alkuun, mindfulness on helposti lähestyttävää. Lihasrelaxantit ja mahdollisesti beetasalpaajat.
Mikä sua stressaa? Syyn selvittäminen voi auttaa.
Tässä omia ajatuksia. Lisää vinkkejä kyl otan mielellään vastaan silti.
Kiitos vastauksesta. Stressin syy on aika selvä - työ. Kuitenkin olen jo vuosi sitten vaihtanut vielä hullummasta työpaikasta nykyiseen. Ehkä siis liika tunnollisuus on nykyään ongelma. Toisaalta, jos kaikki on itsellä hyvin, alan murehtia muiden asioita:D
Täytyykin ensimmäisenä kaivaa piikkimatto esille taas ja kokeilla sitä. Akupunktio on täysin vieras alue, sitä voisin myös alkaa selvittää:)
Tunnollisuudesta ja suorituskeskeisyydestä jos pääsiskin eroon? siitä taitaa itsellä kenkä puristaa? Voi kun saiskin nuotiotulen ja riippumaton. Huokaus :D.
Kaikkea toimivaa oon löytänyt stressin lievennykseksi mutta ei mitään ylivertaista. Jonku valopään vinkki: älä stressaa - on varmaan paras. Lopettaa vaan. :)
Osta moposkootteri ja pöristele sillä iltaisin ja vapaa-aikanasi. Leppoisa ajelu laukaisee stressiä. Vielä mukaan riippumatto ja laavukangas , niin voit pysähdellä mukavilla paikoilla ja rentoutua.
nuotiotulen ääressä sapuskan valmistaminen ja sen jälkeen yöksi riippumaton hellään syleilyyn lataa kenen tahansa pattereita ja rentouttaa.
Samoaminen metsässä vois olla. Tosin nyt on talvi niin sitä ennen niin reipasta kävelyä
Askartelu, kutominen tai muu näprääminen, varsinkin jos siinä joutuu vähän keskittymään/miettimään miten homma tehdään-ei ehdi ajatella töitä, hyvä stressinpurkukeino jos tykkää käsillä tekemisestä.
Entä jos hankkisit jonkin lemmikin? Sellainen on ehdottomasti yksi parhaista stressinpoistokeinoista-tosin se saattaa joskus myös aiheuttaa stressiä, eli kannattaa harkita tosissaan ennen tämän vaihtoehdon käyttöönottoa.
Muita keinoja: elokuvien katselu, musiikin kuuntelu, lukeminen, ehkä jopa siivoaminen. Mikä vain, mihin jaksaa keskittyä ja mikä vie ajatukset pois töistä.