Lassila Tikanoja "unohti" lipun koko yöksi Kalevalan päivänä 28.2.2013 Sammonlahdessa Kalliopellonkatu 13:n talon edessä. Siellä se lippu liehunut koko yön ja nyt 1.3 aamulla klo 7.00 lippu edeööeen salossa!!!!!
Tietääkseni Juhannus on ainoa liputuspäivä jolloin lippu saa olla salossa koko yön.
Suomen lipun häpäisemistä tuollainen toiminta!
Tietääkseni Juhannus on ainoa liputuspäivä jolloin lippu saa olla salossa koko yön.
Suomen lipun häpäisemistä tuollainen toiminta!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuskin tuo sinuakaan oikeasti haittaa, kunhan haluat jostain asiasta vain itkeä.
Näin on. Jos tässä joku jotakin häpäisee, niin toi itkijä tyyppi tuossa noin.
Suomen lippu on pyhä asia. Liputus myös. Siis-jos ei nyt sakramentteihin ihan kuuluva, mutta arvokas tapahtuma kuitenkin.
Tuollaista välinpitämättömyyttä on havaittavissa muuallakin.
Jos tehtävän (kiinteistöhoito/huolto/whatever) ottaa hoitaakseen, mielestäni homma pitäisi tehdä tunteella ja tarkkuudella. Ei "vähän sinnepäin" -asenteella, mitä kiinteistöhuollossa tomivien kaverit ja tuttavankaimat kilvan puolustelevat.
Miettikääpä esim. sitä, että tilaamasi "aamulehti" tulisikin vaikkapa seuraavana päivänä kello 10. Harmittaisiko?
Samanlaisesta palveluammatista tässä nimenomaisessa on kyse.
Aivan aiheellinen purpatus!
Ilmoitin asiattomasta viestistä ylläpidolle jotain rajaa sentään
Samaa mieltä ketjun aloittajan kanssa. Liputuksesta selvät säännöt ja lippu ei todellakaan saa olla salossa läpi yön kuin juhannuksena, näin se vaan menee.
Toivottavasti LassilaTikanoja ottaa asian puheeksi huoltomiesten kanssa jotka näitä liputuksia hoitavat.
Tämän kyseisen firman lippujen poistajat myös kasaavat liput ruttuisena yhteen kasaan...mikä myöskään ei täytä ohjeita Suomen lipun kunnioittamisesta.
Entinen Huoltomies, mikähän tässä ketjussa asiaton viesti muu kuin sinun?!
Tankojen omistajat...
Olisikohan aika miettiä liputuksen oikein sujumisen kannalta sitä että siitä maksettaisiin erikseen huoltosopimuksissa.
Nykyäänhän se melkein poikkeuksetta kuuluu perussopimukseen ja perussopimukset ovat tuottavuudeltaan aikalailla /- 0 arvoisia huoltoyhtiöille jolloin liputukseen käytettävä aika ja mahd.miehitys ovat minimissä. Tulosta tehdään silloin vain lisätöillä ja jos niitä ei ole niin tällöin voi olla että järkevä huoltoyhtiö sanoo sopimuksen irti.
Mitä tulee aloittajaan niin oikeinhan ne liputukset tulisi hoitaa mutta ihminen on ihminen ja inhimillisiä erehdyksiä sattuu. Päivystäjä jos esim. on liputtamassa nii voi tulla jokin keikka ja joku kiinteistö saattaa unohtua reitltä tai sitten joku uusi työntekijä/tuuraaja voi jostakin pienestä häiriötekijästä unohtaa.
Alaa tuntevana voin rehellisesti sanoa että ihan oikeasti noin voi käydä ja on myös aikoinaan itsellenikin käynyt.
Se on vaan tässä maailmassa tosiasia että raha ratkaisee.
Hyvä alantuntija.. hienosti koitat selittää aivan selvän usein toistuvan Suomen lipun häpäisyn rahalla tai sitä liki hipovilla seikoilla. Kuului mihin sopimukseen tahansa, lipusta ja sen käsittelystä on sisäministeriön ohje, johon voi kukin tutustua
http://www.intermin.fi/fi/ministerio/suomen_lippu_ja_vaakuna/liputuspaivat_ja_ajat
sivulta alkaen.
Kaikille asia ei ole selvä, kaikki eivät lippuamme kunnioita, eivätkä siksi koe yöliputusta minään ihmeenä, pikemminkin turhana poruna. Mutta kaikki eivät noin koe. He vaan ihmettelevät, miten maailman kauneinta lippua saa ja voi käsitellä miten sattuu, ilman, että olisi mitään instanssia, mihin törkeyksistä voisi ilmoittaa.