Kone on Fermec 965 -98.
Ongelmia:
1) Veto hyytyy. Kone saattaa liikkua jonkin aikaa (muutamia minuutteja) hyvin, mutta sitten veto heikkenee ja lopulta koneella ei pääse edes pienestä kuopasta tasaisella liikkeelle. Välillä näin käy heti käynnistettäessä, vaikkei olisi yhtään vielä liikkunutkaan. Moottorin ääni kuulostaa siltä kuin se työskentelisi, mutta tehoista ei välity renkaille kuin korkeintaan pienen nytkäytyksen verran, ei eteen eikä taakse päin, eikä millään vaihteella. Vika saattaa korjaantua kokonaan tai melkein kokonaan, kun koneen sammuttaa hetkeksi. Se tulee kuitenkin uudestaan esiin nopeasti.
2) Nelipyöräohjaus ei toimi. Kerran takarenkaat heilahtivat kun nelipyöräohjausta koitti päälle, mutta 99% tapauksista ei tapahdu mitään. Valitettavasti sen ainoan kerran kun takarenkaat liikahtivat, menin vääntämään takaisin kaksipyöräohjaukselle, enkä sitten saanut uudestaan enää nelipyöräohjausta päälle, että olisin testannut toimiiko se päälle kytkeytyessään oikein.
Vinkkejä? Mielellään siis jotain muitakin kuin huomautuksia että ihan paska kone. :-)
Vielä mainittava, että kuormaajan ja kaivurin hydrauliikka vaikuttaisi toimivan normaalisti silloinkin kun veto on hyydähtänyt. Kerran kylmäkäynnistettäessä hydraulisuodattimen varoitus pärähti sekunnin ajan, kun lisäsi kierroksia heti käynnistyksen jälkeen. Nestettä on tarpeeksi. Kone ollut vasta muutaman päivän, niin kokemusta käyttäytymisestä ei ole vielä päässyt kertymään.
Fermec 965 (veto- ja nelipyöräohjausongelmat)
6
3648
Vastaukset
- dickerson
Otetaanko ajovoima päähydrauliikasta, vai onko siinä suljettu järjestelmä -tyyppinen hydraulinen vaihteisto? Jos viimeksi mainittu, niin toimiihan vaihteiston latauspumppu ja onhan latauspumpun paineenrajoitusventtiili oikeassa säädössä?
- Raktoripehtoori
No tuota, itse asiassa en tiedä miten kone toimii, kun ei ole noista laitteista yleensäkään kokemusta eikä tähän kyseiseen ole kuin suhteellisen ylimalkainen käyttö- ja huoltomanuaali (ei siis mitään räjäytyskuvia rakenteista tms). Ilmeisesti sellasen kunnollisen saisi 50 taalalla netistä (pdf:nä), mutta ei nyt vielä ole tullut siihen sijoitettua. On nimittäin näiden vikojen takia vielä vähän epäselvää jääkö laite ollenkaan tänne, vaikka se vaikuttaakin muuten hyvältä.
- OiskoEhkä?
JCB 4:ssa oli akselistossa sellainen anturi, joka haisteli onko pyörät suorassa ja sitten vasta anto vaihtaa nelipyöräohjaukselle/pois. Anturi likaantu ja sitä kun putsaili niin toimi hyvin. Taisi joskus joutua vaihtamaan sen anturin uuteen. Ajattelin jos Fermecissä on samanlaisia antureita, kannattaa ainaki tsekata!
- WeK
Ko. koneesta ei kokemusta. Onko ajo toteutettu mekaanisella vaihdelaatikolla ja sähköhydrailisella suunnanvaihtajalla. Kytkimen tilalla tällöin on turbiinikytkin jossa omat öljyt, mikä mahtaa olla niiden laita?
Jos taas on täysin nestevetoinen niin moottori pyörittää suoraan hydrauliikkapumppuja ( ajo-, kaivuu- sekä esiohjauspumppu). - Raktoripehtoori
Sen verran päivitystä, että veto-ongelma johtui sittenkin tukkeutuneesta polttoaineensuodattimesta ja mahdollisesti kesäpolttoaineesta pikkupakkasella. Pikku huollon ja talvilaatuun siirtymisen jälkeen kone hyrrää normaalisti ja liikkuu hyvin.
Nelipyöräohjauksen toimimattomuus on ilmeisesti sähköinen kontaktihäiriö jossain, mikä ei olisikaan mikään ihme, kun katselee koneen alle millaisilla surkeilla liittimillä siellä on esimerkiksi pyörien asentoanturit yhdistetty tietokoneelle meneviin piuhoihin.- Anonyymi
Vanha topikki,onko kone vielä tikissä?
Miten toiminut vuosien varrella?
Nyt olisi myynnissä v1998
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293135- 1191265
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu101145- 58981
- 70969
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26917Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu171899Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38891Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66860Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794