Julia Tukiainen

Iltamakasiini raportoi 1.3.2013 Julian kotiutuneen sairaalasta. Hän kaavailee lähtevänsä

"Julia Tukiainen kotiutui sairaalasta perjantaina

- Olen päässyt sairaalasta. Olen miettinyt elämää ja ottanut tämän todella vakavasti. Nyt ei tule mitään juhlia vähään aikaan, Julia Tukainen kertoo.

Hänet vietiin ambulanssilla suoraan sairaalan teho-osastolle viikonloppuna. Meilahdesta kotiutunut Julia Tukiainen on käynyt todella lähellä kuolemaa.

- Bileet menivät liian koviksi. Juhlimme Johannan kihlajaisia ja minulle jäi juhlakellot päälle. Lääkärit ovat ymmärtäneet minua. Siinä oli riski, että en muistanut piikittää.

Alkoholin vuoksi insuliinipiikitys unohtui kahdeksi vuorokaudeksi.

- Muistin piikittää alkuun, mutta jossain vaiheessa olin niin partyfiiliksissä, että unohdin sairauteni. En tajunnut olevani sairas.

Lopulta Julian kunto huononi merkittävästi.

- Se oli todella järkyttävää. Minulla oli sellainen olo, että kuolen. Itse en olisi osannut tilata ambulanssia paikalle. Olin todella vakavassa tilassa. Lääkärit sanoivat, että nyt oikeasti meinasi mennä henki. Happamuustila tulee nopeasti. Meni kaksi yötä, että en piikittänyt ja sitten alkoholia päälle.

Sairaalassa oli aikaa miettiä omaa elämäänsä.

- Ympärilläni oli varmaan sata letkua. En ole koskaan nähnyt niin paljon. Minuun laitettiin kanyyleita varmaan viisi kappaletta. Mietin elämää, että pelleily saa loppua.

Julia pääsi kotiin perjantaina.

- Olen kotona isäni kanssa. Olen alkanut kunnioittaa valtavasti sitä, että kuinka suuri merkitys on sairaanhoitajilla. He tekevät mieletöntä duunia. Lääkäri analysoi ja tekee diagnoosit, mutta sairaanhoitajat tekevät todella tärkeää työtä. Nyt voin hyvin. Sain ihan mielettömän hyvää hoitoa. Olen lähdössä diabeetikkojen leirille Punkaharjulle. IM-JARI KUPIAINEN"
271170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Jutussa mainittu diabeetikkojen leiri Punkaharjulla tarkoittaa Kruunupuisto Oy:n palvelukokonaisuutta. Tässä on 4.3.2013 alkavan 1-tyypin diabetekstä sairastavien kurssiohjelma:

http://asiointi.kela.fi/kz_app/KZInternetApplication?valittu=49110&lang=fi

Seuraava samassa paikassa toteutettava kurssi alkaa 15.4.2013. Mutta silloinhan ollaan Lapissa...

Äänestä

Ja isompi Tukiainen syöttää vielä antabusta kaiken lisäks, hih ja jej !

Äänestä

Ihmettelen mikä se happamuustila oikein on? Kertokaa kansalaiset! Omalta kohdalta funtsittuani aikani (hidas kun olen) tulin siihen tulokseen että se on hapankorppujen piimän ja muun happamen ylenmääräinen mälläily, sitten tuli kuitenkin mieleen josko happamuustila asuu ihmisessä itsessään. Sanotaan :hapan kuin sitruuna ja mielestäni joskus on nähtävissä happamia ilmeitä.

Äänestä
  • Happamuudella tarkoitetaan elimistön happo-emästasapainoa kuvaavan pH-arvon laskemista alle arvon 7,4.
    Tilasta käytetään nimeä asidoosi.

    Huonossa hoitotasapainossa olevaan diabetekseen liittyy metabolisen eli aineenvaihdunnan häiriöstä johtuvan ketoasidoosin riski.

    Ketoasidoosi tarkoittaa tilaa, jossa elimistö ei ole voinut käyttää hiilihydraatteja energian (eli ATP:n) tuotantoon joko hiilihydraattien puutteen (=karppaus, atkins, paasto) tai niiden soluunkuljetuksen vajeen (diabetes) takia ja on siksi alkanut käyttää energiantuotantoon rasvahappoja.
    Rasvahappoja "poltettaessa" syntyy happamia aineenvaihduntatuotteita, ketoaineita.
    Jos näitä ketoaineita kertyy elimistöön liikaa, laskee elimistön kokonais-pH ja seuraa ketoasidoosi, eli ketoaineista johtuva pH:n lasku.

    Tämä puolestaan on vaarallista siksi, että elimistön toimintaa säätelevät entsyymit toimivat vain tietyssä pH:ssa.

    Eli suomeksi sanottuna: jos elimistöön kertyy liikaa happamia aineenvaihduntatuotteita, häiriintyy solujen toiminta kaikkialla elimistössä.

    Diabeetikoilla ketoasidoosi voi johtaa kuolemaan, atkinslaisilla/karppajilla/paastoajilla yhtä vakava tilanne on äärimmäisen harvinainen.

    Virtsahapon kertymisestä elimistöön ei asidoosissa ole kyse.

    Äänestä

  • Lääkäri kirjoitti:

    Happamuudella tarkoitetaan elimistön happo-emästasapainoa kuvaavan pH-arvon laskemista alle arvon 7,4.
    Tilasta käytetään nimeä asidoosi.

    Huonossa hoitotasapainossa olevaan diabetekseen liittyy metabolisen eli aineenvaihdunnan häiriöstä johtuvan ketoasidoosin riski.

    Ketoasidoosi tarkoittaa tilaa, jossa elimistö ei ole voinut käyttää hiilihydraatteja energian (eli ATP:n) tuotantoon joko hiilihydraattien puutteen (=karppaus, atkins, paasto) tai niiden soluunkuljetuksen vajeen (diabetes) takia ja on siksi alkanut käyttää energiantuotantoon rasvahappoja.
    Rasvahappoja "poltettaessa" syntyy happamia aineenvaihduntatuotteita, ketoaineita.
    Jos näitä ketoaineita kertyy elimistöön liikaa, laskee elimistön kokonais-pH ja seuraa ketoasidoosi, eli ketoaineista johtuva pH:n lasku.

    Tämä puolestaan on vaarallista siksi, että elimistön toimintaa säätelevät entsyymit toimivat vain tietyssä pH:ssa.

    Eli suomeksi sanottuna: jos elimistöön kertyy liikaa happamia aineenvaihduntatuotteita, häiriintyy solujen toiminta kaikkialla elimistössä.

    Diabeetikoilla ketoasidoosi voi johtaa kuolemaan, atkinslaisilla/karppajilla/paastoajilla yhtä vakava tilanne on äärimmäisen harvinainen.

    Virtsahapon kertymisestä elimistöön ei asidoosissa ole kyse.

    Jos olisit lääkäri, tietäisit että esim. karppaajan ketoosi ja diabeetikon ketoASIDOOSI ovat aivan eri asioita! Keetosi ei ole vaarallista, ketoasidoosi eli happomyrkytys on hengenvaarallinen tila!

    Äänestä

Tukiaisen porukka on tunnettu siitä että selittelyä riittää. Tuokin Julian sinällään järkevä kommentointi loppuu ensimmäiseen paukkuun...ja taas jatkuu.

Eräät eivät vaan koskaan opi.

Äänestä

Eiköhän "rakas" isosisko pidä jatkossakin huolta siitä, että siskoa raahataan keikoille mukaan ja viinaa on tarjolla joka paikassa (vaikkei sitä ole pakko juoda).

Jos Julia on järjevä, niin viinaan menevänä hän välttelee kaikkia sellaisia paikkoja ja tilanteita, jossa kuningas-alkoholi on läsnä. Elämäntapa muutos on tehtävä ja kannattaisi mennä vaikka kosteiden baari-iltojen sijaan lenkkipolulle, uimahalliin tai jumpalle, mutta se tuskin sopii siskolle joka haluaa hänen olevan mukana keikoilla.

Äänestä

Tunkero pakottaa Jullikan tämän illan keikalle, kun Huojuvat Homot eivät enää "esiinny".

Jullikan lupaukset ovat Jullikan. Valitettavasti.

Äänestä

Ensiksi isä-muratti antaa pamppua kunnolla ja sitten kun on opittu olemaan korkataan ruska ja juhlat jatkuu,,,,,piipaaapiipaaapiiipaaapiiipaaaa,,,,,,

Äänestä
  • Jullen juttuihin ei koskaan ole voinut luottaa eikä nytkään kannata!Alkkiksella on viinanhimo niin suuri että kun se iskee niin ei millään ole väliä ei silläkään vaikka henki menisi.Eikun ruskaa kitusiin niin kyllä se taas menee lujaa ja voi tapella kapakoissa.

    Äänestä

Terassikelit alkaakin sitten mukavasti, kun kuntoutusleirltä palataan ja sittenän siitä jatkuukin mökkeily perikunnan mökillä ja syksyllä voikin taas parannella itseään veronmaksajien piikkiin täyshoidolla ja lanssikyydeillä, jos sinne asti selviää.

Äänestä

Moukan tuurilla selvinnyt tähän asti. Likaisen ja sairaan näköinen. Veikkaan että viimeinen vuosi menossa.

Äänestä

Tuo perhe on sairas!!
Mikä hemmetin syy on " en tajunnut olevani sairas" ...
Oma faija kattelee vierestä kun ALKOHOLISTI TUTTÄRELLÄ JÄÄNYT PUTKI PÄÄLLE???!! ja toinen sekoilee homon kanssa..

On tää uskovaisten juttua hyssytellä asiaa et kyllä joku loruhahmo auttaa?!

Äänestä
  • JUST NIIN!!!!!

    Äänestä

  • On kyllä kummallista, etteivät vanhemmat ole osanneet kasvatustyötään noiden kahden vanhimman tyttärensä osalta. Nyt sitä laskua maksellaan...

    Äänestä

Mites nytten kun se mökkikin on varattu lapista viidelle hengelle, ja nyt taitaa porukka kutistua 2-3:lla, nyt ei kyllä naurata!

Äänestä
  • Turbobarbi vie kyllä helposti 2-3 hengen tilan. Ahdastahan niillä kaikilla olisi siellä tullut.

    Äänestä

  • Rantapallo kirjoitti:

    Turbobarbi vie kyllä helposti 2-3 hengen tilan. Ahdastahan niillä kaikilla olisi siellä tullut.

    Niin ja uskokaa tai älkää, jollain verukkeella sinne saadaan ex-mies Arto mukaan juhliin. Paksuhan on kehunut, että Arto on ainoa hänen miesystävistään, jonka kanssa seksi on sujunut ja viimeaikona siitä on ollut puutetta. Vaikka muuten Lapinmiehessä oli kaikki mahdoliset viat ja vähän vielä päällekin. Välittömästi, kun Arto meni kihloihin, tuli Paksulle kauhea tarve päästä Lappiin. Sitä ennen oltiin menossa Miamiin ja muualle lämpimään.

    Äänestä

Pappa-Muratti on päästään hivenen hapokas,katsoo naama punaisena kun omat tyttäret vetävät viimeistä ehtoollista. Tosin kun henki lähtee niin jollashovi myyntiin ja saa uudet nahkaunivormut ja pamput.

Äänestä

Ehkä se Juullian dippeeteskin on vain krapulan krapulaa? Krapulahan paranee juomalla alkoholia¨mutta krapulan krapulaan tarvitaankin tupla-annokset. Se krapulan krapula syntyi siitä kun niitä tyhjiä pullonpyöritys pulloja piti saada aina vaan lisää ja lisää.

Äänestä

Minä en käsitä miten nuo kehtaavat sanoa olevansa uskovaisia? Teot puhuvat puolestaan! Happamia on hengenhedelmät! Varmaan joskus tulleet uskoon tjs..mutta nykyiselle olemiselle on raamatullinen nimitys ja se on LUOPIO.

Äänestä
  • Ristiriita on raju!

    Äänestä

"Mietin elämää, että pelleily saa loppua."

Hyvähän se olisi että pelleily loppuisi. Mutta milläpä sen tekee, jos isosisko raahaa keikoille mukaan juottoloihin? Jollain Julian kuitenkin täytyy elättää itsensä ja enpä tiedä onko hänellä muuta vaihtoehtoa kuin mennä Tunkin mukana. Siis kun itsekseenhän hän ei ole kovin kummoinen julkkis ja pätevyyttä mihinkään oikeisiin töihin ei taida olla.

Äänestä
  • Ja hanttihimmat pienellä palkalla ei kelpaa.

    Äänestä

Sairasta viestintää.

Äänestä
  • Johanna Tukiainen raportoi Facebookissa Armas-keikasta.

    "Ihanaa, keikkamme Tampereen Armaksessa meni loistavasti, yleisöön upposi täysin vitsimme, että "Julia pomppari Meilahden sairaalan sängyltä suoraan keikalle" ja mulle tuli taas tietty kauheat haukut........hahahahahah, kun siellä lavalla ei todelllakaan ollut Julia, vaan häntä muistuttava Sofia Erä-Esko.

    Julia voi loistavasti Jollaksessa ja minä ostin uuden auton!!! :) Siihen tulee yrityksemme logo sekä nimemme! :)

    Keikkatarjoukset: johanna¤dollsdancers_fi, nyt keväällä meillä on taas uusi teema: Pretty Dolls feat. Cindy nukke Sofia, Barbie nukke Julia ja Bratz nukke Johanna :) Voitin pari vuotta sitten Kuopiossa "Suomen Bratz nukke kilpailun" siitä keksittiin osittain tää idea (kyseinen nukke on siis räväkkä, lyhyempi ja samanlainen meikkaustyyli ja vaatteet kuin minulla! :)

    Homot ovat nyt kokonaan poissa showstamme, heille ei ole ollut paljoakaan kysyntää..."

    Kommentti: piti siis valehdella siitä, että Julia olisi tulossa Tampereen Armakseen keikalle perjantaina. Mautonta, ala-arvoista toimintaa.

    Äänestä

Facebookissa Julia Tukiainen antaa tunnustusta 3.3.2013:

"Kiitos Meilahdelle mun upeasta hoitamisesta!!!!! Olen pelleillyt asialla, joka on erittäin vakava ja kadun sitä. Onneksi olen tässä ja kaikki hyvin, kiitos lääkäreiden. Hetken jo luulin, että nyt se on menoa, mutta sain uuden mahdollisuuden.
Aion käyttää sen oikein. Ihanaa sunnuntaita kaikille!!!"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juhlakellot jäi pääl kirjoitti:

Iltamakasiini raportoi 1.3.2013 Julian kotiutuneen sairaalasta. Hän kaavailee lähtevänsä

"Julia Tukiainen kotiutui sairaalasta perjantaina

- Olen päässyt sairaalasta. Olen miettinyt elämää ja ottanut tämän todella vakavasti. Nyt ei tule mitään juhlia vähään aikaan, Julia Tukainen kertoo.

Hänet vietiin ambulanssilla suoraan sairaalan teho-osastolle viikonloppuna. Meilahdesta kotiutunut Julia Tukiainen on käynyt todella lähellä kuolemaa.

- Bileet menivät liian koviksi. Juhlimme Johannan kihlajaisia ja minulle jäi juhlakellot päälle. Lääkärit ovat ymmärtäneet minua. Siinä oli riski, että en muistanut piikittää.

Alkoholin vuoksi insuliinipiikitys unohtui kahdeksi vuorokaudeksi.

- Muistin piikittää alkuun, mutta jossain vaiheessa olin niin partyfiiliksissä, että unohdin sairauteni. En tajunnut olevani sairas.

Lopulta Julian kunto huononi merkittävästi.

- Se oli todella järkyttävää. Minulla oli sellainen olo, että kuolen. Itse en olisi osannut tilata ambulanssia paikalle. Olin todella vakavassa tilassa. Lääkärit sanoivat, että nyt oikeasti meinasi mennä henki. Happamuustila tulee nopeasti. Meni kaksi yötä, että en piikittänyt ja sitten alkoholia päälle.

Sairaalassa oli aikaa miettiä omaa elämäänsä.

- Ympärilläni oli varmaan sata letkua. En ole koskaan nähnyt niin paljon. Minuun laitettiin kanyyleita varmaan viisi kappaletta. Mietin elämää, että pelleily saa loppua.

Julia pääsi kotiin perjantaina.

- Olen kotona isäni kanssa. Olen alkanut kunnioittaa valtavasti sitä, että kuinka suuri merkitys on sairaanhoitajilla. He tekevät mieletöntä duunia. Lääkäri analysoi ja tekee diagnoosit, mutta sairaanhoitajat tekevät todella tärkeää työtä. Nyt voin hyvin. Sain ihan mielettömän hyvää hoitoa. Olen lähdössä diabeetikkojen leirille Punkaharjulle. IM-JARI KUPIAINEN"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu