Haaveena valmiusjoukkoihin pääsy

Solttu

Elikkä olen -95 syntynyt poika, tänään tuli kirjeet kutsuntoihin ja informaatiota varuskunnista sun muista tiedoista. Itseäni eniten kiinnosti tuo valmiusjoukot. Lueskelin läpi kriteerit ja silmääni pisti englannin kielen kriteerit. Muut kriteerit onnistuvat kyllä, mutta englannista en olisi varma.. Englannin pitäisi olla tyydyttävää luokkaa tai peruskoulun hyvä luokkaa todistuksessa joka pitää lähettää hakemuksen mukana. Itse käyn tällä hetkellä Kaksoistutkintoa ja englanti on se kakkonen eli hyvä, mutta koulutus tosiaan kesken joten en voi lähettää sitä todistusta ? Vaan minun pitää laittaa peruskoulun todistus jossa englannin numeroni onkin sitten taas se 7.. Mites mahtaa olla mahdollisuuksien laita päästä valmiusjoukkoihin ? Vai onko kenties niin, ettei tuo seiska merkitse mitään, kun on kaksoistutkinnossa hyvää numeroa saanut englannista ?

5

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+18

      Voithan sä sinne lähettää sekä peruskoulun, että tuon nykyisen koulusi todistuksen, ei sen tutkinnon tarvitse loppuun asti suoritettu olla.

      Sitäpaitsi todellisuudessa tuo englannin numero tuskin merkitsee yhtään mitään tuolla. Ja kuinka monimutkaista kieltä ne edes tarvitsee tuolla käytännössä... Tuskin yhtään. En muista harjoitteliko 1jk aikoinaan, niin ainakin kuulin(jos siis tarkoitat Säkylän valmareita) englanniksi vai, enkä ole kaveriltakaan tullut kysyneeksi harjoitteleeko nykyisin kun koko armeijapelletouhu evvk.
      Jos harjoittelee niin eiköhän ne käskysanat opi vaikka apina nelosen englanninnumerolla vartissa.

      Jos ei harjoittele, niin sitä englanninkieltä tarvinnee sitten ns. "tositilanteessa" jos sattuu rauhanturvaajaksi tjsp lähtemään ja siihen on sitten ihan erikseen haut ja kriteerit.

      P.S. Onpa helvetin typerää ja naurettavaa, että nykyään amiksissa arvosanat on 1-3....

      • Old boy

        Ei valinta tähän kaadu...

        Palvelupaikkasi päätetään syksyllä kutsunnoissa, johon otat mukaan viimeisen
        koulutodistuksesi. Nyt kysytyillä tiedoilla ja todistuksilla ei ole merkitystä, jos
        siellä on esittää tuoreempaa tietoa.


    • tuleva erkkari

      Sinnehän on erilliset pääsykokeet jossa luultavasti joudut puhumaan englanniksi jotakin pientä. Lähetä sinne viimeinen koulutodistus elikkä se yläasteen, kyllä 7 englannilla jo pääsykokeisiin pääsee kunhan siellä sitten näyttää että osaa vähän puhua. Käsittääkseni se puhe juttu ei ole mikään vaikea!

      Jos haluat oikeasti haastetta armeijalta niin hae laskuvarjojääkäreihin tai erikoisrajajääkäreihin, minne olen itse menossa ensi kesänä.

    • Enklanti

      Nyt kaivoin tän esiin ja on pakko kysyä, että onko tullut kutsua? Eikös sen pitäisi tulla 15.2 mennessä? Samaa asiaa mietin kun pistin hakemuksen menemään sinne ja päättötodistuksessa on 7. Harmittais kyllä jos ei nyt vastausta kuulu kun on ihan vain englantia treenattu ku fyysinenosio tuntuis menevän suht helposti läpi. Kuitenkin lukion pitkästä englannista näyttäs tulevan M(8).

    • tuossavähänesimakua

      http://tuomasmuraja.com/?page_id=1145

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      329
      3883
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3580
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      5
      2292
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1694
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1608
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1339
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      957
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      101
      919
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      855
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      781
    Aihe