Haaveena valmiusjoukkoihin pääsy

Solttu

Elikkä olen -95 syntynyt poika, tänään tuli kirjeet kutsuntoihin ja informaatiota varuskunnista sun muista tiedoista. Itseäni eniten kiinnosti tuo valmiusjoukot. Lueskelin läpi kriteerit ja silmääni pisti englannin kielen kriteerit. Muut kriteerit onnistuvat kyllä, mutta englannista en olisi varma.. Englannin pitäisi olla tyydyttävää luokkaa tai peruskoulun hyvä luokkaa todistuksessa joka pitää lähettää hakemuksen mukana. Itse käyn tällä hetkellä Kaksoistutkintoa ja englanti on se kakkonen eli hyvä, mutta koulutus tosiaan kesken joten en voi lähettää sitä todistusta ? Vaan minun pitää laittaa peruskoulun todistus jossa englannin numeroni onkin sitten taas se 7.. Mites mahtaa olla mahdollisuuksien laita päästä valmiusjoukkoihin ? Vai onko kenties niin, ettei tuo seiska merkitse mitään, kun on kaksoistutkinnossa hyvää numeroa saanut englannista ?

5

637

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+18

      Voithan sä sinne lähettää sekä peruskoulun, että tuon nykyisen koulusi todistuksen, ei sen tutkinnon tarvitse loppuun asti suoritettu olla.

      Sitäpaitsi todellisuudessa tuo englannin numero tuskin merkitsee yhtään mitään tuolla. Ja kuinka monimutkaista kieltä ne edes tarvitsee tuolla käytännössä... Tuskin yhtään. En muista harjoitteliko 1jk aikoinaan, niin ainakin kuulin(jos siis tarkoitat Säkylän valmareita) englanniksi vai, enkä ole kaveriltakaan tullut kysyneeksi harjoitteleeko nykyisin kun koko armeijapelletouhu evvk.
      Jos harjoittelee niin eiköhän ne käskysanat opi vaikka apina nelosen englanninnumerolla vartissa.

      Jos ei harjoittele, niin sitä englanninkieltä tarvinnee sitten ns. "tositilanteessa" jos sattuu rauhanturvaajaksi tjsp lähtemään ja siihen on sitten ihan erikseen haut ja kriteerit.

      P.S. Onpa helvetin typerää ja naurettavaa, että nykyään amiksissa arvosanat on 1-3....

      • Old boy

        Ei valinta tähän kaadu...

        Palvelupaikkasi päätetään syksyllä kutsunnoissa, johon otat mukaan viimeisen
        koulutodistuksesi. Nyt kysytyillä tiedoilla ja todistuksilla ei ole merkitystä, jos
        siellä on esittää tuoreempaa tietoa.


    • tuleva erkkari

      Sinnehän on erilliset pääsykokeet jossa luultavasti joudut puhumaan englanniksi jotakin pientä. Lähetä sinne viimeinen koulutodistus elikkä se yläasteen, kyllä 7 englannilla jo pääsykokeisiin pääsee kunhan siellä sitten näyttää että osaa vähän puhua. Käsittääkseni se puhe juttu ei ole mikään vaikea!

      Jos haluat oikeasti haastetta armeijalta niin hae laskuvarjojääkäreihin tai erikoisrajajääkäreihin, minne olen itse menossa ensi kesänä.

    • Enklanti

      Nyt kaivoin tän esiin ja on pakko kysyä, että onko tullut kutsua? Eikös sen pitäisi tulla 15.2 mennessä? Samaa asiaa mietin kun pistin hakemuksen menemään sinne ja päättötodistuksessa on 7. Harmittais kyllä jos ei nyt vastausta kuulu kun on ihan vain englantia treenattu ku fyysinenosio tuntuis menevän suht helposti läpi. Kuitenkin lukion pitkästä englannista näyttäs tulevan M(8).

    • tuossavähänesimakua

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1818
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      831
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      647
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      578
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      551
    6. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    7. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      531
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      470
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      453
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      436
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      425
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    16. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    18. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      409
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      396
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      385
    Aihe