Haaveena valmiusjoukkoihin pääsy

Solttu

Elikkä olen -95 syntynyt poika, tänään tuli kirjeet kutsuntoihin ja informaatiota varuskunnista sun muista tiedoista. Itseäni eniten kiinnosti tuo valmiusjoukot. Lueskelin läpi kriteerit ja silmääni pisti englannin kielen kriteerit. Muut kriteerit onnistuvat kyllä, mutta englannista en olisi varma.. Englannin pitäisi olla tyydyttävää luokkaa tai peruskoulun hyvä luokkaa todistuksessa joka pitää lähettää hakemuksen mukana. Itse käyn tällä hetkellä Kaksoistutkintoa ja englanti on se kakkonen eli hyvä, mutta koulutus tosiaan kesken joten en voi lähettää sitä todistusta ? Vaan minun pitää laittaa peruskoulun todistus jossa englannin numeroni onkin sitten taas se 7.. Mites mahtaa olla mahdollisuuksien laita päästä valmiusjoukkoihin ? Vai onko kenties niin, ettei tuo seiska merkitse mitään, kun on kaksoistutkinnossa hyvää numeroa saanut englannista ?

5

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+18

      Voithan sä sinne lähettää sekä peruskoulun, että tuon nykyisen koulusi todistuksen, ei sen tutkinnon tarvitse loppuun asti suoritettu olla.

      Sitäpaitsi todellisuudessa tuo englannin numero tuskin merkitsee yhtään mitään tuolla. Ja kuinka monimutkaista kieltä ne edes tarvitsee tuolla käytännössä... Tuskin yhtään. En muista harjoitteliko 1jk aikoinaan, niin ainakin kuulin(jos siis tarkoitat Säkylän valmareita) englanniksi vai, enkä ole kaveriltakaan tullut kysyneeksi harjoitteleeko nykyisin kun koko armeijapelletouhu evvk.
      Jos harjoittelee niin eiköhän ne käskysanat opi vaikka apina nelosen englanninnumerolla vartissa.

      Jos ei harjoittele, niin sitä englanninkieltä tarvinnee sitten ns. "tositilanteessa" jos sattuu rauhanturvaajaksi tjsp lähtemään ja siihen on sitten ihan erikseen haut ja kriteerit.

      P.S. Onpa helvetin typerää ja naurettavaa, että nykyään amiksissa arvosanat on 1-3....

      • Old boy

        Ei valinta tähän kaadu...

        Palvelupaikkasi päätetään syksyllä kutsunnoissa, johon otat mukaan viimeisen
        koulutodistuksesi. Nyt kysytyillä tiedoilla ja todistuksilla ei ole merkitystä, jos
        siellä on esittää tuoreempaa tietoa.


    • tuleva erkkari

      Sinnehän on erilliset pääsykokeet jossa luultavasti joudut puhumaan englanniksi jotakin pientä. Lähetä sinne viimeinen koulutodistus elikkä se yläasteen, kyllä 7 englannilla jo pääsykokeisiin pääsee kunhan siellä sitten näyttää että osaa vähän puhua. Käsittääkseni se puhe juttu ei ole mikään vaikea!

      Jos haluat oikeasti haastetta armeijalta niin hae laskuvarjojääkäreihin tai erikoisrajajääkäreihin, minne olen itse menossa ensi kesänä.

    • Enklanti

      Nyt kaivoin tän esiin ja on pakko kysyä, että onko tullut kutsua? Eikös sen pitäisi tulla 15.2 mennessä? Samaa asiaa mietin kun pistin hakemuksen menemään sinne ja päättötodistuksessa on 7. Harmittais kyllä jos ei nyt vastausta kuulu kun on ihan vain englantia treenattu ku fyysinenosio tuntuis menevän suht helposti läpi. Kuitenkin lukion pitkästä englannista näyttäs tulevan M(8).

    • tuossavähänesimakua

      http://tuomasmuraja.com/?page_id=1145

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe