Elikkä olen -95 syntynyt poika, tänään tuli kirjeet kutsuntoihin ja informaatiota varuskunnista sun muista tiedoista. Itseäni eniten kiinnosti tuo valmiusjoukot. Lueskelin läpi kriteerit ja silmääni pisti englannin kielen kriteerit. Muut kriteerit onnistuvat kyllä, mutta englannista en olisi varma.. Englannin pitäisi olla tyydyttävää luokkaa tai peruskoulun hyvä luokkaa todistuksessa joka pitää lähettää hakemuksen mukana. Itse käyn tällä hetkellä Kaksoistutkintoa ja englanti on se kakkonen eli hyvä, mutta koulutus tosiaan kesken joten en voi lähettää sitä todistusta ? Vaan minun pitää laittaa peruskoulun todistus jossa englannin numeroni onkin sitten taas se 7.. Mites mahtaa olla mahdollisuuksien laita päästä valmiusjoukkoihin ? Vai onko kenties niin, ettei tuo seiska merkitse mitään, kun on kaksoistutkinnossa hyvää numeroa saanut englannista ?
Vastaukset 5
- 4+18
Voithan sä sinne lähettää sekä peruskoulun, että tuon nykyisen koulusi todistuksen, ei sen tutkinnon tarvitse loppuun asti suoritettu olla.
Sitäpaitsi todellisuudessa tuo englannin numero tuskin merkitsee yhtään mitään tuolla. Ja kuinka monimutkaista kieltä ne edes tarvitsee tuolla käytännössä... Tuskin yhtään. En muista harjoitteliko 1jk aikoinaan, niin ainakin kuulin(jos siis tarkoitat Säkylän valmareita) englanniksi vai, enkä ole kaveriltakaan tullut kysyneeksi harjoitteleeko nykyisin kun koko armeijapelletouhu evvk.
Jos harjoittelee niin eiköhän ne käskysanat opi vaikka apina nelosen englanninnumerolla vartissa.
Jos ei harjoittele, niin sitä englanninkieltä tarvinnee sitten ns. "tositilanteessa" jos sattuu rauhanturvaajaksi tjsp lähtemään ja siihen on sitten ihan erikseen haut ja kriteerit.
P.S. Onpa helvetin typerää ja naurettavaa, että nykyään amiksissa arvosanat on 1-3....- Old boy
Ei valinta tähän kaadu...
Palvelupaikkasi päätetään syksyllä kutsunnoissa, johon otat mukaan viimeisen
koulutodistuksesi. Nyt kysytyillä tiedoilla ja todistuksilla ei ole merkitystä, jos
siellä on esittää tuoreempaa tietoa.
- tuleva erkkari
Sinnehän on erilliset pääsykokeet jossa luultavasti joudut puhumaan englanniksi jotakin pientä. Lähetä sinne viimeinen koulutodistus elikkä se yläasteen, kyllä 7 englannilla jo pääsykokeisiin pääsee kunhan siellä sitten näyttää että osaa vähän puhua. Käsittääkseni se puhe juttu ei ole mikään vaikea!
Jos haluat oikeasti haastetta armeijalta niin hae laskuvarjojääkäreihin tai erikoisrajajääkäreihin, minne olen itse menossa ensi kesänä. - Enklanti
Nyt kaivoin tän esiin ja on pakko kysyä, että onko tullut kutsua? Eikös sen pitäisi tulla 15.2 mennessä? Samaa asiaa mietin kun pistin hakemuksen menemään sinne ja päättötodistuksessa on 7. Harmittais kyllä jos ei nyt vastausta kuulu kun on ihan vain englantia treenattu ku fyysinenosio tuntuis menevän suht helposti läpi. Kuitenkin lukion pitkästä englannista näyttäs tulevan M(8).
- tuossavähänesimakua
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251818- 126831
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.123647- 54578
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv89551Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 65531
- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko62495Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi267470Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.34453- 8436
Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota31425- 58422
- 41416
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51415Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9409Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27396S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan6385