Velka on veli otettaessa, veljenpoika maksettaessa. Näin ajattelee vuokralainen, joka pelkää kuollakseen lainan ottamista ja tuhnuttelee ahtaassa vuokraläävässä lopun elämänsä. Eläkkeellä sitten valitetaan hesarissa, kuinka vuokra nousi jälleen 80% vaikka eläke on vain 30% entisestä palkasta.
Reippaasti velkaa ottava nuori tekee hyvän sijoituksen. Omaisuus alkaa karttua, pikku hiljaa lainanlyhennyksiin menee vähemmän kuin vastaavan hyyryluukun maksamiseen menisi. Lopulta käsillä on velaton asunto ja eläke riittää hyvinkin vuokraan. Ei tarvitse ruikutella hesarissa elämän kurjuutta.
Sitten on meitä ok-herttuoita, jotka ostimme oman talon ja muutaman vuokraläävän sijoitusasunnoiksi. Vauraus kasvaa töitä tehdessä ja tuhnut maksavat sijoituskämppiä pois. Eläkkeelle jäädessä ei ole hätäpäivää, kyllä pääomatuloilla porskuttelee vaikka Epsanjassa ja ensimmäistäkään hankintaa ei edes tarvitse välttämättä myydä, vaan perillisille jää sievoinen pesämuna helppoa elämää ajatellen.
Kyllä kelpaa täällä kartanossa.
Miten muut varakkaat ok-kapitalistit näkevät asian?
Varakkuus lisääntyy velan myötä
21
197
Vastaukset
- Katainen
hilda rane kun ei voi enään ok-alkuja käytellä sä oot palanut jo osta jo se asunto äläkä ruikuta.
- ok-herttua
Kas sieltä ilmaantui ensimmäinen varakas ok-kapitalisti. Vai onko sittenkään niin? Kuulostaa aivan palstan päivystäjän lääkkeenhuuruiselta aivotuhnuttelulta.
Nyt en kuitenkaan halunnut keskustella vuokralaisten kanssa, vaan varakkaiden ok-porvareiden, sillä tämä on asuntojen hinnat -palsta.
- missä kartanossa
Et kai tyhmä ostanut savelta, jossa arvo ei nouse.
- katainen
Olen sijoittanut kaiken ok- herttuankin omaisuuden pysyväluonteisesti aika pitkäksiaikaa.
- 78888888888888888888
Yksinkertaista. Ei muuta kuin laitat rahat pitkäaikaiselle tilille jollain 3,5% korolla. Siitä saat jotain 1312€/kk ja sillä elelet lopun ikäsi tekemättä mitään. Raha tulee rahan luokse ihan itsestään. Tällaista se on elämä meillä sijoittajaloisilla, niin huoletonta ja helppoa.
Ai niin tuosta menee sentään vielä 30% veroakin joten 3.5% korko muuttuukin 2,4% koroksi. Ja sitten vielä se inflaatiokin, jo tavoiteinflaatio on lähemmäs 3% . Eli 3,5% korolla makuutten rahat vielä hupenisivat jollain 0,5% vaikka ei rajumpaa inflaatiota tulisikaan, ja tämäkin siis edellyttäen että korot jättää kaikki tilille.- Taasnaita
Hyva ajatus laittaa raha tuottamaan. Ai niin, itse asiassa olen jo tehnytkin niin.
- 30% veroa. Niinpa niin jos sijoittaa Suomeen vaan kun sijoittaa maahan missa veroprosentti on 10 niin jaa paremmin lapaseen.
- Inflaatio pirulainen. No onneksi rahat on kiinni vuokra-asunnoissa niin vuokran voi aina sujuvasti nostaa joka vuosi inflaation verran, tai vahan ylikin.
- 3,5%:n korko. No ei nyt olla vaatimattomia, kylla se on ollut vahintaan 13,5%.
- Saat jotain 1312€/kk. Pistetaan nyt kakkosella alkamaan tamakin luku niin ollaan lahempana totuutta.
- Elelet lopun ikaasi tekematta mitaan. No nyt aletaan paasta asian ytimeen. Eika muuten paase J. 'Etelaranta 10' Katainen eika J. 'tamppoonin naru' Urpilainen naihin rahoihin kasiksi kun ne on EU:n ulkopuolella.
- hahhahhahhaa
aika huimaa että väittämästään onnellisesta ok-elämästä huolimatta haaveilee herttuakin espanjan rannoista, "sitten eläkkeellä", onko sulla helvetin pitkä aamukampa porstuan ovenpielessä, siitä aina yhden piikin nyppäisee kun lähtee jyrryyttämään tuuleen ja tuiskuun muutaman kymmenen kilometrin työmatkaa, enää 10975 piikkiä jäljellä tänä aamuna, huh huh
Kyllähän se varmaan kelpaa, kumpikin jalka tukevasti pallotettu, toinen velkaisen homeläävän kivijalkaan, toinen piukkikseen ja lapsiin joille olet pelkkä lompakko. Haaveet ovat kaikkea mitä sitten eläkkeellä voisi tehdä, pahaa oloa voi välillä purkaa tänne palstalle, huh huh,eipä kyllä käy kateeksi.- tuplabuahaha!!!
Sitten muutaman vuoden kuluttua akka vetää maton jalkojen alta. Ero ja lapset kainaloon, ja erossa puolet talosta akalle, vaikka ei olisi senttiäkään maksanut siitä. Kyllä se niin on että asuntokaupoilla suurimmat tilit tehdään jakamalla "pikkuturkkia". Sitten vielä loordille jää elatusmaksut niskaan. Ai jai jai. Kyllä siinä tekee väkisinkin mieli heittää pyyhe kehään ja häipyä espanjaan tai jopa taimaaseen, tiukkapeppuisen ladyboyn kainaloon.
- Tilastot kertovat
muuta.
Eläkkeelle jäädessä ei ole hätäpäivää, kyllä pääomatuloilla porskuttelee vaikka Epsanjassa ja ensimmäistäkään hankintaa ei edes tarvitse välttämättä myydä, vaan perillisille jää sievoinen pesämuna helppoa elämää ajatellen.
Edelleen on pankinjohtajalta saadut "eläkepäivät etelässä lippikset" oman mörskän/ vanhainkodin naulakossa ja ok-vanhukset huonossa hoidossa;).
Moniko on lähtenyt viettämään etelään eläkepäiviä ja moniko pitää "ajoissa ostettua" taloa hyvässä kunnossa, eläkerahoilla? - jo 50 vuotiaasta !
Tuon käänteisen asuntolainan voi saada jo 5-kymppisenä ainakin silloin jos on esim. työkyvyttömyyseläkkellä tai ylipäätänsä jollain eläkkeellä.
- kuka saa
jo 50 vuotiaasta ! kirjoitti:
Tuon käänteisen asuntolainan voi saada jo 5-kymppisenä ainakin silloin jos on esim. työkyvyttömyyseläkkellä tai ylipäätänsä jollain eläkkeellä.
Homemökistä ei saa..
- VainLainaa
kuka saa kirjoitti:
Homemökistä ei saa..
Niinpä... Suurin osa tampioista on aivopesty. Minä haluan maksaa
siitä muutamasta lankunpätkäkopista koko lyhyen lopunikää ulkomaan
pankkiherroille, tässä kohtalossani minua auttaa suomalaiset herrat.
"Kansanedustajat ja viranomaiset " jotka estävät määräyksillään helpon
ja halvan omalle maalle rakentamisen. Näin tämä monipuolue demokratia
toimii... - VainLainaa
VainLainaa kirjoitti:
Niinpä... Suurin osa tampioista on aivopesty. Minä haluan maksaa
siitä muutamasta lankunpätkäkopista koko lyhyen lopunikää ulkomaan
pankkiherroille, tässä kohtalossani minua auttaa suomalaiset herrat.
"Kansanedustajat ja viranomaiset " jotka estävät määräyksillään helpon
ja halvan omalle maalle rakentamisen. Näin tämä monipuolue demokratia
toimii...Lisään edelliseeni,kun olen näitä matkatöitä tehnyt ja ihmisten
jupinoita paljon kuunnellut niin olen huomannut että se kellä on
eniten asuntolainaa on työpaikalla aina puukottamassa muita selkään.
Varsinkin uudet työntekijät joutuvat tästä kärsimään... - ajoissa ostanut
VainLainaa kirjoitti:
Lisään edelliseeni,kun olen näitä matkatöitä tehnyt ja ihmisten
jupinoita paljon kuunnellut niin olen huomannut että se kellä on
eniten asuntolainaa on työpaikalla aina puukottamassa muita selkään.
Varsinkin uudet työntekijät joutuvat tästä kärsimään...Menisit johonkin hoitoon, että parantuisit tuosta kateudesta ja lainanottokammosta!
- 77888999999999999999
VainLainaa kirjoitti:
Niinpä... Suurin osa tampioista on aivopesty. Minä haluan maksaa
siitä muutamasta lankunpätkäkopista koko lyhyen lopunikää ulkomaan
pankkiherroille, tässä kohtalossani minua auttaa suomalaiset herrat.
"Kansanedustajat ja viranomaiset " jotka estävät määräyksillään helpon
ja halvan omalle maalle rakentamisen. Näin tämä monipuolue demokratia
toimii...Kyllä tässäkin ne 'herrat' takna on kun ei kakille ole tarjolla omiin tuloihinsa nähden kohtuuhintaisia mutta kuitenkin tasokkaita uusia tai vanhoja uuteen uskoon saneerattuja asuntoja. Ensinnäkin verottaja rohmuaa jo reilut puolet asunnon hinnasta päältä kun kaikki palkkaverot ja alvit kertautumisineen huomioidaan, ja aina vaan kasvamassa on tämä verojen osuus asumisen kustannuksista. Kyllä näillä verorahoilla sentään ihan vältttämättömiäkin juttuja ylläpidetään kuten järjestyksen ylläpito ja paljon muutakin, joskin tehottomasti asiaan törsäämiseen nähden nämä voidaan tehdä. Asuntojakin verovaroista annetaan ilmaiseksi joillekkin erityisryhmille ja pienituloisillekkin ja maksetaan vielä asunnon hoitokulutkin.
Mutta siis ne 'herrat' tässä kuviossa onkin niin moninainen taho. Siinä on mukana monopolistisia rakenteita tavarantuotannossa, asuntorakentaminen mukaan lukien. Monopolistiset etujärjestöt kuten ammattiliitot ja työnanatjajärjestöt lobbaavatkin politikkoihin päin lainsäädäntöä omaksi edukseen pyrkien rohmuamaan itselleen mahdollisimman paljon.
Mutta ei meillä sentään kaikkille ihan tuloihin ja varallisuuteen katsomatta mitenkään voisi olla mahdollista järjestää ihan minkä tahansa tasoisia asuntoja mitä mielii.
- lukitaanko
tätä palstaa sensuroidaan aika mielenkiintoisesti
- fdfadsfffdasffd
Mitä mielenkiintoista siinä on, että kaksi vajaaälyistä poistattaa muiden viestit ja ylläpito tottelee?
Pahinta on se, että nämä tollot onnistuvat poistattamaan jopa kymmenen vuoden takaisia viestiketjuja. Mahtaako Suomi24:n ylläpito tajuta millaiset lukit ja mogat pilaavat arkistoja? - Luki.
fdfadsfffdasffd kirjoitti:
Mitä mielenkiintoista siinä on, että kaksi vajaaälyistä poistattaa muiden viestit ja ylläpito tottelee?
Pahinta on se, että nämä tollot onnistuvat poistattamaan jopa kymmenen vuoden takaisia viestiketjuja. Mahtaako Suomi24:n ylläpito tajuta millaiset lukit ja mogat pilaavat arkistoja?Mitä mielenkiintoista siinä on, että kaksi vajaaälyistä poistattaa muiden viestit ja ylläpito tottelee?
Hetkinen älähän syytä Lukia en poistattele viestejä.
Sinä näköjään haukut ja teet itsesi tyhmäksi.
Uskon ettet ole kovin menestynyt ja nyt itket kohtaloa mitä tulikaan tehtyä. - Luki.
Luki. kirjoitti:
Mitä mielenkiintoista siinä on, että kaksi vajaaälyistä poistattaa muiden viestit ja ylläpito tottelee?
Hetkinen älähän syytä Lukia en poistattele viestejä.
Sinä näköjään haukut ja teet itsesi tyhmäksi.
Uskon ettet ole kovin menestynyt ja nyt itket kohtaloa mitä tulikaan tehtyä.fdfadsfffdasffd
No oletko mies?perustele jotenkin miksi olisin poistattunut jotakin?
Perättömiä ei kannata väittää joka ei pidä paikaansa,muista en tiedä mutta jätä laskuista Luki kokonaan pois.
Tiedän että sinulla on oma lehmä ojassa ja syvässä.
- faktaa pukkaa.
Velka muuli otettaessa, perhesurma maksettaessa. Näin ajattelee velkavivulla kulissit pystyyn kammennut lukioressukka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse814620Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763627Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.632062Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1281125
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1401050- 49979
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891