Eipä ihme että Savolaiset yritykset pärjää hyvin... Kyllä tuollaisella yhteiskunnan tuella pärjää missä vaan. Ja sitten taas se kysymys: Miksi vanhusten hoitoon ei riitä rahat, mutta näitä toiminnassa olevia AAA-luottoluokituksen omaavia yrityksiä tuetaan ihan automaattisesti. Ehdotan että kaikki ketkä käyttää noita palveluita boikotoisi jonkun aikaa. Itse aion ainakin osallistua näihin talkoisiin,
http://www.savonsanomat.fi/savo/pohjois-savon-ely-keskuksen-myontamat-yritysten-kehittamisavustukset-vuonna-2012/1291044
http://www.savonsanomat.fi/savo/pohjois-savon-ely-keskuksen-myontamat-yritysten-kehittamisavustukset-vuonna-2012/1291044
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taitaa ottaa pattiin kun postaat joka palstalle tätä:D
ja vanhustenhoitoa on laittaa samalle viivalle. Olet oikeassa että jos yritys ei kannata, se joutaa kuolla. Olit itse pienyrittäjänä 30 vuotta ja ainoa tuki jonka sain yhteiskunnalta, oli tarkoitettu afgaanipakolaisen palkkaamiseen ja kesti kuukauden. Siinä ajassa ehtivät kulttuurit törmätä siinä määrin että tilalle piti vaihtaa suomalainen työtön kunhan hän suvaitsi tulla parin viikon "varoitusajalla" lopulta töihin. Kiireistä porukkaa muutenkin nämä meidän omat työttömämme. Useampi ehti kieltäytyä milloin mihinkin tekosyyhyn vedoten. Joku oli luvannut hakata mummolleen polttopuita, jollain ei ollut kulkuvälinettä muutaman kilometrin kulkemiseksi ym ym. Jäi vähän sellainen kuva etteivät edes oikeasti halunneet kun tajusivat että sekä minun että apulaiseni palkka riippuvat siitä, kuinka paljon saadaan päivässä aikaan. Jotkut taas pistivät kylmästi sellaisen palkkavaatimuksen etten pystynyt maksamaan sensuuruista edes itselleni. Aivan väkisinkin tällä kaikella on ollut vaikutus suhtautumiseeni suomalaisen yhteiskunnan siivelläeläjiin ja muihin loisiin.
Juuri tuollaista täällä on työpaikoissa, ensin on huono idea, sitten otetaan vaikka afgaani töihin kun kateuttaan ei haluta suomalaisia töihin, ellei pakko ole.
Palkkaa ei haluta maksaa ja loiseksi kyllä itsensä tuntee kun kahvituntikin kytätään ihan kellon kanssa.
Yksikään yritys ei vain voi pärjätä tuolla tavalla.
Eräs Firma löi suorastaan liikaa palkkaa käteen ja kyllä siinä sitten teki töitäkin,
ei kuljettu kello kaulassa, työt oli aina ajoissa valmiina ja henkilöstön vaihtuvuus oli viiden vuoden ajan tasan 0. Tuote oli kuitenkin päättymässä vanhan aikaisena ja homma tyssäsi siihen, tuo toiminta tapa jäi kuitenkin mieleen.
Aluetuet ovat olleet ja ovat edelleen, se on aivan sama asia kuin Englannin vasemmanpuoleinen liikenne, tuumamitat yms. Suomi on päättänyt pitää koko maan asuttuna, helsinginseutulaiset maksavat lähes kaikkeen mitä on idässä ja Jyväskylää pohjoisempana.
Meidän iskäkin asui Kittilässä, kun matkusti linja-autolla Sodankylään niin usein sai olla yksin, koskaan ei ollut edes 6 henkilöä puolta matkaa. Aluetuilla sielläkin linja-auto liikkui.
Kaikkea on vaikea muuttaa ja myöhemmin on vieläkin vaikeampaa. Juuri aloittajan asiat tekevät suomalaisistä köyhiä, vaikka valtio onkin vauras.
Maataloustuet pitäis saara kohdilleen,ei muuten pärjää.
maataloustuet pitäis saada yritystuken kanssa samanlaiseksi. Silloin ei taitamattomat yrittäisi väkisin pitää minkäänlaista maatilaa.
lisäksi pitäisi olla este, että sama tuote ei tule ja mene rajan yli.
lisäksi elintarvikkeiden tuonnilla pitäisi olla vakaa ja korkea tulli, jotta joka maahan muodostuisi vakaat maatalousmarkkinat.
itse olin maatalousyrittäjä ikäni, myytiin kaiki pois kun oltiin 53/55 v ikäisiä, eikä 18 vuoteen ole kaduttu. kyllä maatalous tuotti hienosti, mutta kaikki lapset halusivat säännöllisemmät työajat ja lomat.