SSO:n lumenkaatopaikka

Omalla luvalla?

Huomasin eilen, että Halikon Prisman parkkialueelta on ajettu lumia oikein urakalla Salitunojan penkereille. Onko se laillista? Voisivatko muutkin tuoda lumiaan sinne kasojen jatkoksi? Jostain olen lukenut, ettei lumia saa kipata suoraan vesistöjen lähelle. Sen vuoksi Ollikkalaankaan ei enää lumia saa ajaa.

SSO:n arvoissa ympäristö (mm. Halikonlahti ja Itämeri) näyttäisi olevan tämän perusteella yhden tekevää.

6

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Enemmänhän sulamisvedet puhdistuvat kun ne tuolta virtaavat mereen kuin että ne ajettaisiin sinne lumenkaatopaikalle joka on aivan Salonjoen päässä. Osa ko. alueen reunoista rajoittuu suoraan joki- tai meriveteen.

      Miksi ihmeessä ei lumenkaatopaikkaa voisi laittaa esim. entisille sokeritehtaan altaille ja tehdä nykyisestä virkistysalue. Sähkölinja vielä maakaapeliksi (syy: joutsenten ym. lintujen johtoihin lentämiset). Alue olisi hyvä esim. ulkoilmakonsertteihin yms. kunhan se olisi hyvin hoidettu.

    • terveissii vaan Ar..

      SSO rahtaa sinne samalla vanhat mummot ja vaarit joilla ei ole BOONUSKORTTIA ja myöskin työmarkkinatuella elävät työttömät, eihän 500:lla eurolla paljon böönyksii kerätä, varsinkin kun hinnat ovat suomen kalleimpia.

    • 18+7

      Taas herkuteltiin Turussa Prismojen tarjouksilla:broilerin rintaleike 4e/kilo,400
      gr kääretorttu eurolla jne

    • risma

      Kaikki Prismat tulee kiertää kaukaa........

    • Anonyymi

      Onko aloittaja sulattanut jo asiaa 9 vuoden jälkeen, että Prisman parkkipaikka pidetään lumesta vapaana?

    • Anonyymi

      Onko Arto Arvonen rikollisen lumenkaatopaikan takana?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4248
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      224
      3756
    3. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      44
      2718
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      107
      2699
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2699
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      12
      2625
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2416
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      41
      2377
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2316
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe