VECTRA FARMARI -08 TAKALUUKKU LUKKO ONGELMA

itse tein

Takaluukun lukko alkoi temppuilemaan. Aukesi raolleen eikä saanut kokonaan auki ennenkuin "manuualisesti". Sisäpuolelta luukusta kumitulpan alta löytyi haka isolla talttapää meisselillä varovaisesti kääntää niin aukeaa.
Vika oli ulkopuolella kahvassa. Kumisuojuksen kun "repi" pois, niin heti näki että siellä semmoinnen läppä jossa pienen pieni kuula oli hapettunut kosteudesta ajan saatossa. Se sitten jumittaa kiinni ja aiheuttaa häiriötä. Puhdistin CRC:llä hyvin ja voitelin kuulan vaseliinilla. Nyt toimii kuin tauti! Kumisuojuksen takaisin asennus onkin sitten konstikkaampaa, Jouduin irroittamaan sisäpuolen luukun verhouksen ja avaamaan pari kuuskulma mutteria että sai löysättyä kahvan muoviosaa.
Lukko-ongelma on tyyppivika, mutta eihän Opel merkkihuolto sitä muka tiennyt vaikka puhelimessa tiedustelin ennenkuin ryhdyin hommiin. Siinä sitä sitten olisi saanut maksaa ittensä kipeäksi kun sikakallis autosähköasentaja olisi etsinyt vikaa ja vaihdattanut osia.... Moinen pikku vika ja helppo korjata.

1

2540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veketra cee

      Kiitos vinkista. Sama ongelma ilmeisesti Vectran tyyppivika kai? no suolatiet talvella aiheuttaa ongelmaa. Rasvaus auttoi!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe