Asun kerrostalossa.

Samassa rapusa asuu vanha nainen, jolla insuliinidiabetes. Nainen on melko yksinäinen. Häntä ei ole näkynyt moneen aikaan ja rappukäytävässämme on hajuhaitta. Olen soittanut ko henkilön ovikelloa, mutta kukaan ei tule vastaamaan/avaamaan ovea sieltä. En oikein tohdi puuttua sen kummenmin asiaan, koska en tiedä, onko minulla lupa puuttua naapurin yksityisasioihin.

Talossamme ovet lukitsee vartiointiliine.

Mitä teen ja mistä saan apua tällaisessa tilanteessa?
492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

No, ilmoita vaikka isännöitsijälle.

Äänestä

Voihan sitä kysyä naapureilta, että onkos vanhusta näkynyt. Hajuhaitta saattaa johtua siitä, että vanhus on menehtynyt asuntoonsa. Hätäkeskuksellekin voi asiasta tai ehkä kannattaakin ilmoittaa

Äänestä

Nyt ei muuta kuin soitto hätäkeskukseen (puh 112) kerrot sinne päivystäjälle saman kuin kirjoituksessasi. Poliisi tulee tarkastamaan tilanteen.
Kirjoituksesi pohjalta olettaisin, että ko. vanha rouva on jo siirtyny ajasta iäisyyteen ja hänen maalliset jäännöksensä mätänevät siellä asunnossa, joten kukaan ei varmna pahastu "puuttumisestasi" asiaan.

Äänestä

kyllä 112 hoitaa asian paljon koska paremmin koska joku isänöitsiä ei ole välttamättä kiinnostunut koko asjasta kun vaan saa rahansa. Eli poliisi käy sairaankuljetuksen kanssa toteamassa mikä on vanhuksen kunto ja he saavat kyllä selville onko vanhus sairaalassa vai mikä on tilanne ja sosjaali toimi hoitaa tarvittavan hoitopaikan ja jos vanhus tavitsee laitoshoito paikan niin sosjaalitoimi hoitaa sen virkansa puolesta
1.polliisi saa kyllä mennä kyseiseen asuntoon tarkastamaan mikä on?
2. sosjaalitoimi hoitaa kyllä vanhukselle tarvittavan avun yhteistyössä terveyskeskuksen kanssa (kaupassa käynnit,lääkityksen ,siivouksen ym mitä kyseinen vanhus tarvii ja jos haluat ettei sinua saada selville niin kyllä se onnostuu HOIDA HOMMA JA NUKUT YÖSI PAREMMIN!! niin minä ainakin tekisin ja se on ihan oikein et riko lakia mitenkään siis toimi heti sillä vanhus voi olla niin dementoitunut että ei itse osaa hakea

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedosta kiitollinen kirjoitti:

Samassa rapusa asuu vanha nainen, jolla insuliinidiabetes. Nainen on melko yksinäinen. Häntä ei ole näkynyt moneen aikaan ja rappukäytävässämme on hajuhaitta. Olen soittanut ko henkilön ovikelloa, mutta kukaan ei tule vastaamaan/avaamaan ovea sieltä. En oikein tohdi puuttua sen kummenmin asiaan, koska en tiedä, onko minulla lupa puuttua naapurin yksityisasioihin.

Talossamme ovet lukitsee vartiointiliine.

Mitä teen ja mistä saan apua tällaisessa tilanteessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu