Ollaan harkitsemassa beaglea, mutta vielä on pieni epäselvyys siitä, että karkaako vapaana ollessaan. Asumme kaupungissa omakotitalossa joten ei ole mukavaa nähdä koiransa karkaavan pupun perään.
Karkaako beagle vapaana ollessaan?
10
2142
Vastaukset
- Beeglen
Koiran kun koiran saa pennusta asti opetettua tulemaan luokseen esim. koira pillin avulla sekä pysymään lähistöllä. Muistakaa kuitenkin että pupu voi iskeä nenän päähän koulutettunakin ja silloin kotona tehty pohjakoulutus voi tulla avuksi. Harrastakaa aikuisiällä esim. verijälkeä, koirajuoksua, tokoilua yms. vaellusta luonnosta niin koira pysyy tyytyväisenä :)
http://www.koirakoulukompassi.com/artikkelit.html - ssrrwer
Oletko koskaan kuullut talutuspannasta !
Miten niin karkaako! Jokainen metsäkoira lähtee pupun perään jos ne vapaana olla saavat.
Tee aitaus jossa koira voi vapaasti jaloitella. - juuu..
Aita kyllä kannattaa laittaa. Tarpeeksi korkea, ettei talvella pinkaise yli siitä. Kyllä beaglet ja monet muut rodut lähteävät jänön perään.
- rodun puolesta
Beaglen kuuluukin ajaa jänistä. Se on siihen tehtävään jalostettu aikanaan. Kasvattajilta erittäin suurta edesvastuutomuutta pilata koiran alkuperäinen käyttötarkoitus myymällä pentuja ei oikeaan käyttöön. Loukkaus rodun luojia kohtaan.
- Beagle
olimme koiran kanssa ajokokeeseen menossa ja kun päästin koiran autosta, ukkelit vieressä suut auki hämmästeli ja neuvoi,ettei missän nimessä ajokoiraa lasketa irti, että sehän lähtee samantien.
Hivenen ihmetytti asia, koira pysyi tasan niin kauan meidän perässä ja odotti, kunnes sai luvan lähtä metsään. Se ei mene, jos sillä ei ole lupaa. Tietysti jokainen koira on oma persoonansa, mutta oli se meidänkin turre kuitenkin kaksoiskäyttövalio, hirmu hyvä jäniskoira vieläpä. Miksi sen pitäisi karata?
Nykyinen beaglekaan ei karkaa. Sitä voi pitää vapaana lenkillä, eikä se mihinkään karkaa. Se pysyy näköetäisyydellä ja vaikka sen pupun löytäisikin, ei lähde perään jos sen komentaa pois. Se on koulutuksesta kiinni.
- lollerosentaan
Kannattaa muistaa, että monet "kotikoirista" ovat metsästyslinjaisia, eikä niiden pilaamisesta vouhoteta yhtä lailla. Löysätkää metsästäjät vähän pipoanne.
- Ajokoiratäti
Mikä tahansa koira, rodusta riippumatta, karkaa omille teilleen jos sille ei ole opetettu että emännän/isännän kans on kivempaa. Meidän ensimmäinen koira, täysin puhdasrotuinen suomenajokoira, pysyi omalla pihalla ihan ilman aitaakin ja lenkillä käytiin niin että talutin roikkui emännnän kaulassa :). Mutta kun isäntä laittoi tietyt vaatteet päälle ja koira sai tutkapannan kaulaan niin silloin ei kyllä pysynyt yhtään missään vaan mentiin mettään että pölisi. Ei se ajokoira mikään ääliö ole.
- juup5
ottakaa näyttelylinjainen beagle. niitä olen nähnyt myytävänä olevan, myydään nimenomaan ei metsästykseen. tyhmää ottaa viettinen koira. ei pysyisi pihassa, vaikka kuinka koulaisit
- Aksuli85
Kyllä se beagle lähtee jäniksen perään, itsellä nyt vajaa 3-vuotias herra ja vahtimatta jos jää pihalle, niin varmaan lähtee metsään. Jos haluat koirasi pysyvän lähistöllä ja omassa pihassa, niin kannattaa ottaa joku ei metsästys-rotu.
- -----------------
Nuoremmalla iällä lähti useammankin kerran pupujussin perään ja pihastakin karkasi. Oli verkkoaidat ja ties mitkä, mutta aina tuo reittinsä löysi kuin myyrä. Vanhemmalla iällä ei ollut enää ongelmia tämän suhteen koska tiesi missä suunnassa ruokahuolto pelaa varmimmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h
Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va146268Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1645703Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko665110Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas914702Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht2274661Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1834567Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin64539Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa654412Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153999Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast423925