Peltola matsaa tänään 19.08.2004

Judoman

Judomatseja

- TV2 klo 11.52 - Timo Peltola
- TV2 klo 16.25 - Naiset - 78 kg ja Miehet - 100 kg

4

862

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Judoka Espoos

      Hyvä Suomi!

      • Porkkis

        Niin ja miten menikään seuraava matsi?-) Noooo sellasta se on.


      • judoman
        Porkkis kirjoitti:

        Niin ja miten menikään seuraava matsi?-) Noooo sellasta se on.

        Judoka Peltolan olympiakisat päätökseen
        19.08.2004 13:42

        Suomen Timo Peltola hävisi torstaina olympialaisten judon 100 kilogramman sarjassa keräilyerissä Kazakstanin Askhat Zhitkejeville ipponilla ajassa 3.54. Näin Suomen ainoan olympiajudokan Peltolan kisat päättyivät Ateenassa kolmanteen otteluun ja 16 parhaan joukkoon.

        Peltola oli hävinnyt kolmannen kierroksen ottelunsa Valko-Venäjän Ihar Makaraulle sogo-gachilla ajassa 4.52.

        Peltola pääsi suoraan toiselle kierrokselle ja päihitti siellä avausottelussaan Dominikaanisen tasavallan Jose Eugenio Vasquezin ipponilla ajassa 2.46.

        (MTV3-STT)


      • judoman
        judoman kirjoitti:

        Judoka Peltolan olympiakisat päätökseen
        19.08.2004 13:42

        Suomen Timo Peltola hävisi torstaina olympialaisten judon 100 kilogramman sarjassa keräilyerissä Kazakstanin Askhat Zhitkejeville ipponilla ajassa 3.54. Näin Suomen ainoan olympiajudokan Peltolan kisat päättyivät Ateenassa kolmanteen otteluun ja 16 parhaan joukkoon.

        Peltola oli hävinnyt kolmannen kierroksen ottelunsa Valko-Venäjän Ihar Makaraulle sogo-gachilla ajassa 4.52.

        Peltola pääsi suoraan toiselle kierrokselle ja päihitti siellä avausottelussaan Dominikaanisen tasavallan Jose Eugenio Vasquezin ipponilla ajassa 2.46.

        (MTV3-STT)

        Timo Peltola 16. Ateenan olympialaisten judossa

        Alle 100-kiloisissa otellut Timo Peltola sijoittui Ateenan olympialaisissa jaetulle 16. sijalle.

        Timo Peltola voitti avausottelussaan Dominikaanisen Tasavallan Jose Eugenio Vasquezin näyttävällä taaksepäin suuntautuneella ipponin arvoisella jalkaheitollaan, kun ottelua oli käyty 2.20. Ennen ottelun päättänyttä suoritustaan Vasquezia oli varoitettu valehyökköyksestä. Vasquez sai Peltolasta myös jalkaheitolla kolmen pisteen suorituksen.

        Toisessa ottelussaan Peltola kohtasi vuoden takaisen MM-pronssimitalistin Valko-Venäjän Ihar Makaraun. Peltolalla oli ottelun alusta lähtien vaikeuksia päästä otteisiin väkivahvasta Makarausta. Peltolaa varoitettiin väärästä hihaotteesta, kun ottelua oli käyty 1.13. Toisen varoituksensa Peltoa sai passiivisuudesta ajassa 2.56. Makarau repi Peltolaa onnistuneesti polvilleen ja sai näin tuomarit antamaan Peltolalle vielä varoituksen valehyökkäyksestä ajassa 3.56. Ottelun viimeisellä minuutilla Peltola haki väkisin otteita ja jäi lopulta 8 sekuntia ennen otteluajan päättymistä omasta yrityksestään Makaraun vastaheittoon, joka tuotti ottelun päättäneen pistesuorituksen.   

        Makaraun selvittyä semifinaaleihin, Peltola pääsi tavoittelemaan vielä pronssia keräilyotteluista, joissa vastaan tuli Kazakstanin Askhat Zhitkeyev. Kun ottelua oli käyty minuutti, Peltola jäi omasta heittoyrityksestään alle ja tilanteesta annettiin kyseenalaisesti seitsemän pisteen suoritus Zhitkeyeville. Peltolaa varoitettiin kahdesti passiivisuudesta. Kun ottelua oli jäljellä 1.44 Zhitkeyev vei Peltolaa jaloista kyljelleen ja sai viiden pisteen suorituksen. Runsas minuutti ennen otteluajan päättymistä Zhitkeyev käänsi Peltolan eteenpäin suuntautuneen jalkaheittoyrityksen vastaheitokseen seitsemän pisteen arvoisesti. Näin ottelu päättyi Zhitkeyevin voittoon.

        - Ensimmäinen vastustaja oli täysin ventovieras ja ottelun alussa oli vähän matsikipsiä, joka kuitenkin rentoutui aika pian ja sain kaverin lähtemään heittooni, kertoi Timo Peltola ottelujen jälkeen Ateenasta.

        - Makarau on minulle erittäin tuttu vastustaja. Viimeksi hävisin hänelle oikeastaan ihan samalla tavalla viime keväänä Tallinnassa. Lisäksi olemme treenanneet paljon yhdessä, joten siinä ottelussa yllätykset olivat vähissä, Peltola kertoi toisesta ottelustaan.

        - Kazakstanin kaveri oli minulle myös täysin outo. Hän haki vähän samanlaisia otteita kuin Makarau. Ottelua ennen tuntui vähän rytmihäiriöitä, jotka kyllä söivät tehoja ottelustani. Fysiikka ei ihan riittänyt tähän koitokseen. Tosin kasakin ensimmäinen wazari oli kyllä tuomareilta virhetuomio, Peltola kommentoi keräilyvastustajaansa.

        - Viimeistelyharjoitukset Ateenassa sujuivat kohtalaisen hyvin. Sain tiistaina treenikaverikseni Uzbekistanin kaverin ja keskiviikkona pääsin treenaamaan Eestin joukkueen kanssa. Keskiviikon treeni ei mennyt ihan nappiin. Elimistössä alkoi tuntua vähän samanlaisia väsymysoireita, jotka ovat vaivanneet pitkin viimekevättä, kertoi Peltola viimeistelystään.

        - Kilpailun positiivisin puoli minulle oli se, että onnistuin saamaan itseni tosi hyvään henkiseen vireeseen ja ottelemaan pää kylmänä. Tyhmiä virheitä en tehnyt ollenkaan ja matsit pysyivät hyvin kasassa, kertoi hyväntuulinen Peltola.

        - Kyllä valmistautuminen Ateenan jäi vähän turhan lyhyeksi, kun sain tiedon kisapaikasta vasta heinäkuun alussa. Se tuntui fysiikassa jonkin verran, päätti Peltola Ateenan kisa-analyysinsä.

        - Tästä elämä jatkuu sitten tervehtymistauolle. Polvileikkaus on edessä ensimmäisenä.

        - Makaraun ottelutyyli ei ole kovin näyttävää, mutta hän on todella vaikea voitettava, jos hän pääsee johtoon. Eipä häntä näytä muutkaan saavan kaatumaan. Kazakstanin kaverin kanssa Timolla oli mahdollisuutensa. Timo otteli täysin oikein hakemalla rohkeita vääntötilanteita, joista vastustaja olisi voinut lähteäkin isolla suorituksella, kommentoi päävalmentaja Reino Fagerlund Peltolan olympiaotteluita.

        - Kyllä tämä on äärettömän kova turnaus. Kaaviosta on pudonnut yllätyksellisesti monia kovia nimiä niin tässä Timon sarjassa kuin muissakin sarjoissa, kertoi Fagerlund olympiaturnauksesta.

        Alle 100-kiloisten ehkä suurin sensaatio oli kolminkertaisen maailmanmestarin ja Sydneyn olympiavoittajan Japanin Kosei Inouen putoaminen pistesijojen ulkopuolelle. Hän hävisi Hollannin Elco van der Geestille selvästi. Keräilyottelussa Inoue oli aseeton Azerbaitsanin Movlud Miraliyevia vastaan. Azeri haki jatkuvasti otteita Inouen jaloista ja lopulta heitti hänet ipponin arvoisella vastaheitolla, kun Inoue yritti taaksepäin suuntautunutta jalkaheittoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2523
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1039
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      668
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe