tiedän tyyppejä, jotka käyttävät "laittomia" (netistä ladattuja) ohjelmia koska työnantajalla ei ole varaa ostaa niitä ja ne ohjelmat on näiden työntekijöiden omalla kotikoneella. mutta tekevät kuitenkin työasioita niillä. mihinkäs tällaiset tapaukset pystyy käräyttämään, jos haluaa olla oikein ilkeä? suoraan poliisille?
laittomat ohjelmistot
illegal software
3126
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Useimmat ohjelmistot on ilmaisia ihan valmistajan toimesta opiskelutarkoituksiin ja nykyään jopa kaupallisen käyttöön. Esim Microsoft on silläpuolella mielestäni kunnostutunut esimerkillisesti.
Opiskelijat saa tosiaan käyttää lähes kaikkia microsoft-työkaluja, officea lukuun ottamatta, ilmaiseksi.
Ihan järkevää, koska opiskelen ohjelmistotuotantoa eikä minulla ois mitenkään varaa ostaa kaikkia tarvittavia työkaluja.
MIcrosoftin Express sarjaa saa vapaasti käyttää kaupallisiin tarkoitukseen. Uusin tulokas on viidelle käyttäjälle ilmainen pilvessä tarjottu Team Foundation server.