Bensansuodatin - tarviiko vaihtaa

Miksi vaihtaa bensansuodatinta? vm 1995 Skoda.
Onko suodatin tankissa tässä mallissa.

Eihän noihin suodattimiin likaa kerry vai kertyykö.

Ps. liuottaako bensiini kuivunutta maalia? Kestääkö tavallinen spray maalipinta jatkuvaa bensiiniä?
73739
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Odotan minäkin mielenkiinnolla viisaita vastauksia kysymyksiisi.
Autooni asennettiin miltei päivälleen 24 v sitten bensasuodatin letkuun tehtaalla Ranskassa. Sellainen peukalonpään kokoinen mötikkä. Ja eipä tuota ole tullut vaihdettua. Niin että neuvoja saa tulla!

Tavallisen spraymaalin bensankestoa epäilen vahvasti. Eihän se tahdo kestää mitään muutakaan.

Äänestä

Jos ajoneuvo huolletaan määräaikaishuolto-ohjeiden mukaisesti, polttoainesuodattimen vaihtaminen määräajoin kuuluu suoritettaviin toimenpiteisiin.
Jos joku tai jotkut eivät halua suodatinta vaihtaa, se on heidän ratkaisunsa, eikä mitään sen enempää. Kyse on ennakoivasta huollosta, määräajoin vaihdettu polttoainesuodatin takaa omalta osaltaan huolettoman matkanteon.

Polttoainesuodattimen tärkein tehtävä on estää todella pienien partikkeleiden kulkeutuminen ruiskusuuttimelle. Sekä bensiini- että dieselmoottorien ruiskusuuttimet ovat pienillä toleransseilla toimivia hienomekaanisia laitteita. Hieman eri sarjaa kuin 25 vuotta sitten valmistettu Solex-kaasutin.

Äänestä
  • Ja taas tuli pisteet vanhalle hyvälle Solexille!

    Äänestä

Jos siihen suodattimeen ei sitä likaa kerry niin eikös tuo sitten olisi aika turha kapistus?
Ei kai sitä suodatinta ole mikää pakko vaihtaa aivan niinkuin öljyjäkään, mutta kyllähän sen vaihtaminen edes auttaa auton toimintaa.

Äänestä
  • Sen letkusuodattimen tarkoitus on varmistaa että polttoainejärjestelmän muut suodattimet kestää auton iän. Näitä muita suodattimien olemassaoloa ei moni edes tiedä olevan olemassakaan. Ja näitä muita suodattimia voi olla suuttimille menevän jakoputken alkupäässä, suuttimien haaraliittimissä ja suuttimissa.

    Äänestä

Mulla 04 no ajettu 200tkm,,ei oo vaihdettu,,enkä vaihda ikusii ne on,,sekin on isosuodatin tankin sisällä..ei mikkään letkun välissä pieni paperisuodatin;;
?? mitä liottaa maalia,,no ja mistä ei ainakaan tankki oo sisältä maalista eheheh

Äänestä

yskii kaasu pohjassa kiihdytettäessä. Muussa tapauksessa vaihtaminen turhaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


diiibb kirjoitti:

Miksi vaihtaa bensansuodatinta? vm 1995 Skoda.
Onko suodatin tankissa tässä mallissa.

Eihän noihin suodattimiin likaa kerry vai kertyykö.

Ps. liuottaako bensiini kuivunutta maalia? Kestääkö tavallinen spray maalipinta jatkuvaa bensiiniä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu