Onko niin että yleensä keväällä ja kesällä hinnat nousevat hieman eli jos haluaa myydä niin paras aika on loppu kesästä kun hinnat ovat korkeimmillaan? Talouden elpyminen alkaa syksyllä eli toisaalta syksy voisi olla myös hyvä ajan kohta.
Asuntojen hinnat
asuntokauppias
386
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Nyt on niin, että kannattaa odottaa.
Vuoden päästä on hinnat taas 3% korkeammat.
Jos talo/asunto on tyhjillään, niin ei kannata odottaa.
(Onko niin että yleensä keväällä ja kesällä hinnat nousevat hieman eli jos haluaa myydä niin paras aika on loppu kesästä )
-Ja tässä mainitset yleensä.
Tlanne tämä,ok-talojen kohdalla kauppa käy kiivaimillaan kesän kynnyksellä ennen juhannusta.
Juhannuksen tietämillä alkaa yleensä hiljaisuus,heinäkuu on lomakuukausi joten jatkuu,elokuussa hiukan piristyy kauniina ilmoina.jne
mutta vakavasti otettava ostaja ehdokas on toukokuussa jolloin hänen rahoitus ja mahdolliset kuntokartoitukset suoritetaan ,tämä on kiivainta aikaa ,kun yleensä.
Kesäkuu kun mennään niin saa sen jälkeen olla melko nyrtsi ileme naamalla koska kiivaib aika on jo ohi.
huhtikuu-kesäkuu kovinaika myydä.
Ok-talojen kohdalla juuri silloin kun nurmi alkaa vihertämään.Saa ostajan sekaisin,vielä jos jaksaa puhella höpöjä mullasta ja omista juureksista sun muusta.
Niin se on pitkälti siinä,helpointa myydä aina velkaiselle koska he tajua kuinka suuri homma tienata kyseinen summa.
Eli kässi miehelle ilman pankkia on vaikeaa myydä huippu hinnalla.
Siinä mielessä velkainen on paras ostaja kandi.