Sea star kokemuksia???

siiseliini

Sea star olis ostomielessä.Mallina 600s tai sitä suurempi.660 olis kans ihan ok mallinen. Kertokaas ja - kokemuksia näistä veneistä.Se olis itelle ainaki plussaa et näissä mahtuu hytin keskellä seisomaan suorassa jota ei todella voi kaikissa muissa merkeissä tehdä.- on vaan 1 kattoluukku ainakin 600s mallissa,ainakin tossa vm-91 jota katselin ostosilmällä.Kyseisessä veneessä olis 115hv jammu takana,joten varmasti riittävä kyseiseen veneeseen.Millanen tuo malli mahtaa olla aallokossa,siis yleensäkin veneen ajettavuus?
Toki uusissa malleissa on varmasti hyviä ominaisuuksia enemmän ku vanhoissa malleissa,mut ihan uusiin ei kukkaron nyörit anna periksi.Vene tulee merelle yhteysvene käyttöön.Avomerellä ei juuri käydä.

6

11463

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sea starin omistaja

      Kokemusta on 5-vuotta, mielestäni 700 perähytti kulkee hyvin aallokossa.
      johtunee pituudesta ettei se mene aallon pohjalle niin herkästi ja tietysti vauhti, trimmit pitää ottaa huomioon. Hyvä vene tuo 700 sk sport fisher.

    • starsea

      Itsellä oli nuorena poikana Seastar 600 ja se oli kyllä melko kova ajaa aallokossa. Melko tasainen pohja muistaakseni. Ysikymppisellä 2t Yammulla kulki melkein 40kn. Kokemusta myös 8500: sta ja myös se on lattapohja, jolla terävässä aallokossa meno ei naurata. Rakenteetkaan noissa ei ole ainakaan testeissä kehuttuja. Mutta pärjää niillä varmasti, kun asettaa nopeudet kelin mukaan.

    • siiseliini

      Kiitos kommenteista.Löytyykö muita kokemuksia tästä merkistä?

    • Yhteyspaatti

      15 vuoden ajokokemus kyseisestä mallista, yhteysveneenä. Tavarankuljetuskapasiteetti on tullut testattua monesti todella hyväksi, pitkä tavara menee mainiosti keskellä sijaitsevan oven avulla tasapainoisesti, järjetön määrä lankkua on kulkenut vuosien varrella. Tällä hetkellä 90hv nelari ja aikaisemmin 70hv kaksitahti joka oli kuormalla heikohko mutta muuten riittävä.

      Yhtään keliä ei ole ollut mihin en olisi lähtenyt joka johtuu enempi omasta typeryydestä kuin veneen merenkulkuominaisuuksista. Silti ongelmia ei ole ollut koska keula on kantava eikä puske aaltoon. Tasaisehkon pohjan vuoksi kova ajettava sivuaallokkoon mutta suoraan vastaiseen tai myötäiseen vajaan metrin aallokossa voi laskea yllättävän lujaa. Toki useampimetrisessä aallokossa ajellaan marssivauhtia.

      Kalastuskäytössä lähinnä tuulettomilla alueilla hyvä koska hytti toimii purjeena.. Ankkuroituna tai suojaisissa vesissä mainio onki/heittelyvene, verkkokalastukseen vain tyynellä.

      Yöpyminen onnistuu kahdella joista ainakin toisen on syytä olla kevytrakenteinen jotta on tilaa kääntyilläkin. Itse yöpynyt ruhtinaallisesti yksin vaikka pituutta ja painoa on keskimittaa enemmän..

      Vauhtia riittää 90 heppasella potkurista riippuen n.32-37 solmua ja taloudellinen marssivauhti n.20-23s.  7 aikuista menee komeasti plaanissa tavaroineen.

      Kun pitää järjen päässä ja huoltaa venettä niin tälläisellä pärjää jäistä jäihin vuodesta toiseen. Toki parempiakin saa mutta ne maksaa tuossakin kokoluokassa sitten tuplaten. Hyvä vene yhteysveneeksi järkirahalla.

      • Anonyymi

        Kuinka iso tankki on seastar 600 vuosi 1991


    • Anonyymi

      Kipparissa joskus moitittiin rungon velttoutta, ei ole kivaa ajaa aallokossa kun runko vääntyilee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe