Suomalaiset munasivat pahasti olympialaisissa. Jo avajaisissa mm. Sujuvakäytöksiset ranskalaiset hurmasivat yleisön heil Hitler huudon ja koko joukkueen natsitervehdyksellä.
Juot suomalaiset vain vähän heiluttelevan, vaikka olivat kaikki lahtareita eikä TULlin kommareita ollenkaan.
Suomalaiset lahtarit munasivat vielä ottamalla Amerikan neerejä kaupunkikierrokselle ja illanviettoihin mukaan. Paikalliset, tarkun eivät sallineet noiden liikkua missään ilman valvontaa, eikä jenkit itsekään huolineet mustia seuraansa. Suomalaisilla kuulemma kävi sääliksi näitä syrjittyjä.
Tosi törkeää käytöstä siis suomalaisilta lahtareilta. Eikö yhtään olisi voinut olla korrekti isännille.? Ihan oikein oli että germaani moi moiset lahtarisiat ryssille tuota pikaa.
Suomalaiset mokasivat Berliinissä1936
10
134
Vastaukset
- Valehtelet taas!!
Suomen joukkue kun ei ollut lahtareita, vaan pääosa ihan tavallisia kansaiaisia.
Sen osoitti käytöskin. Natseja ei mielistety, sillä välit olivat viileät.- Hullu poro
Lahtareita olivat, mutta niin itsekkäitä Berliinissäkin. Epäkohteliaisuuden ja sisäänrakennetun natsismin vuoksi eivät tehneet natsitervehdyksiä. Paradoksaalisesti suomalaiset olivat natseja, koska eivät tehneet natsitervehdyksiä edes natseille. Olivat niin natseja.
- Olet sekopää
Hullu poro kirjoitti:
Lahtareita olivat, mutta niin itsekkäitä Berliinissäkin. Epäkohteliaisuuden ja sisäänrakennetun natsismin vuoksi eivät tehneet natsitervehdyksiä. Paradoksaalisesti suomalaiset olivat natseja, koska eivät tehneet natsitervehdyksiä edes natseille. Olivat niin natseja.
valehtelija, jonka jutuissa ei ole toden häivää. Jopa muut stallarit joutuvat tuollaista häpeämään.
- Koroljov
"Jo avajaisissa mm. Sujuvakäytöksiset ranskalaiset hurmasivat yleisön heil Hitler huudon ja koko joukkueen natsitervehdyksellä."
Siihen aikaan länsivaltojen silmissä Hitler ja natsit olivat vielä salonkikelpoisia, jopa poliittisesti korrekteja - puhumattakaan Mussolinista ja Francosta. Natsi-Saksan myötäilyä länsi jatkoi v:n 1938 loppuun saakka Neuvostoliiton vastalauseista huolimatta. Myös onneton Puola, joka puolalaiseen tapaansa kaivoi omaa hautaansa, pysyi hyvissä väleissä Hitlerin hallituksen kanssa samoihin aikoihin asti.- Molotus kuuluu?
"Natsi-Saksan myötäilyä länsi jatkoi v:n 1938 loppuun saakka Neuvostoliiton vastalauseista huolimatta."
Hehe. Ne Neuvostoliiton vastalauseet vaimenivat 23.8.1939, jolloin se itse solimi Molotov-Ribbentrop-sopimuksen Saksan kanssa!
"Molotov–Ribbentrop-sopimuksen solmimisen yhteydessä laadittiin salainen lisäpöytäkirja, jossa Itä-Eurooppa jaettiin Saksan ja Neuvostoliiton etupiireihin. Latvia, Viro ja Suomi määriteltiin lisäpöytäkirjassa kuuluviksi Neuvostoliiton etupiiriin. Myös Romanialle kuuluva Bessarabia annettiin sopimuksessa Neuvostoliitolle. Lisäksi Puolan kohtalon katsottiin ratkeavan myöhemmän kehityksen perusteella, tosin alustavaksi jakolinjaksi sovittiin joet Narew, Veiksel ja San. 28. syyskuuta 1939 tehdyllä lisäsopimuksella Liettua siirrettiin Neuvostoliiton etupiiriin ja vastaavasti rajaa Puolan alueella korjattiin natsi-Saksan hyväksi. Samana päivänä annetulla uhkavaatimuksella Neuvostoliitto pakotti kaikki kolme Baltian maata sallimaan puna-armeijan joukkojen sijoitus vuokrattaviin tukikohtiin niiden maaperälle.
Neuvostoliitto pyrki Molotov–Ribbentrop-sopimuksen suoman Saksan myötämielisen puolueettomuuden turvin miehittämään Suomen aloittaen talvisodan, joka päättyi alueluovutuksiin Neuvostoliitolle. Saksan voitettua Ranskan kesäkuussa 1940 Baltian maat liitettiin Neuvostoliittoon, ja Romania joutui taipumaan Bessarabian ja Pohjois-Bukovinan luovuttamiseen Neuvostoliitolle."
Joten kuten Korolev itsekin huomaa niin kaikki vastalauseet, myös omansa, voi muuttaa ajan kanssa.
Vasta Gorbatsov taisi tunnustaa edellä olevan lisäpöytäkirjan olemassaolon. Neuvostoliitto itse kielsi sen olemassaolon oman olemassaolonsa ajan!
- yksityisyrittäjä
Hmm , lahtari tulee ruotsinkielestä sanasta slaktare , joka tarkoittaa teurastajaa . Punaiset viljelivät auliisti tätä sanaa , esim, jopa lääkärit ja papitkin olivat näitä . Kouvolassa haudattiin Tommolan veripelloille näitä "lahtareita " , kunhan oli ensin hengiltä saatu .
- etkö pysty parempaa
Ja sitten totuutta. Suomi sijoittui mitalleissa Saksaa lukuunottamatta kaikkia Itämeren maita ylemmäksi. Ainoastaan tällä on väliä. Ei kännisellä lääkehuurujen sepustuksellasi.
- hullu poro
Äläs nyt liikaa kuumene. Jesse ovenskin muisteli suomilahtaria lämmöllä, koska ne oli reiluja mustille. Enkä puhu Musti nimisestä koirasta.
Totta puhuin taas.
" Sujuvakäytöksiset ranskalaiset hurmasivat yleisön heil Hitler huudon ja koko joukkueen natsitervehdyksellä."
Ranskalaisten "sujuvakäytös" ei säästänyt Ranskaa miehitykseltä II maalmansodan aikana. Sen sijaan Suomi jäi miehittämättä.
Mikäli suomalainen urheilujoukko olisi yhtynyt natsitervehdykseen, niin sinä pitäisit sitä häpeänä Suomelle ja suomalaisille. Mutta kun sitä ei tapahtunut, niin nyt sitten suret sitä, että et voi moitia suomalaisia siitä.- Hullu poro
aivan oikein. tottakai lahtari on aina syyllinen. Lahtari on syyllistynyt myös reiluuteen mustalle miehelle. Virhe on kuitenkin ajantajussa. 1936 kannattaisi olla reilu natseille eikä mustille, koska natseilla oli valtaa ja mustilla ei.
Hullu poro tajuaa realiteetit paremmin kuin tyhmät lahtarit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2325807Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.394658KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104266Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123011Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1182964Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,732443Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212396Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1891648- 461629
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:231286