Herpes

antaliiiina

Hei, olen nyt 16viikolla raskaana ja tutkinut herpeksen mahdollisia vaikutuksia sikiöön ja synnytykseen. Nykyän ei ilmeisesti saa sektiota ihan sillä perusteella, että tuo herpes virus on. Itselläni ensimmäinen herpes ilmestyi n.2 vuotta sitten ja niitä on sen jälkeen ollut 4-5 eli aika vähän. En ole niistä juurikaan kärsinyt; eivät ole kivuliaita, imusolmukkeet eivät suurene yms. (en ole siis asian tiimoilta ikinä ollut lääkärissa tai missään testeissä)
Kuitenkin minua pelottaa aivan suunnattomasti jos nyt raskauden aikana rakkuloita ilmaantuisi tai vaikutukset lapseen :( Haluaisin niin kovasti sektion, jottei riskiä synnytyksessä olisi!

Löysin tällaisen tekstin :
Synnytyksen aikainen genitaalialueen herpes voi tarttua vastasyntyneeseen synnytyskanavasta. Primaari-infektio aiheuttaa 40–50 %:lla ja uusintainfektio 3–4 %:lla vastasyntyneistä sairastumisen.

Vaikka tuo riski on VAIN 3-4% niin mielestäni sekin on jo aivan liikaa! Mahdollisuus kuitenkin on olemassa ja aina se sitten jollekin osuu!! Eikö sektio olisi tälloin perusteltu jos sillä kerran päästään 0% riskiin!

3

496

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ykköstyyppi gen.al.

      Jos oireellinen vaihe on syn.aikaan niin heti lääkitys ja jos se ei pure niin sectio. Gen.herpes on yleinen, valitettavasti, ei se ole oireettomana indikaatio sectiolle joka on suuri leikkaus.

      • antaliiiina

        Tiedän kyllä, että sektio on suuri leikkaus ja siinä myös suuret riskinsä verrattuna alatiesynnytykseen. Itseäni vain suuresti vaivaa tuo 3-4% kun mahdollisuus 0% olisi!!
        Onko tuo lääkehoito varmasti tehokas ja luotettava. Jos oireita/rakkuloita ei ole onko silloin 0% riski, että lapsi saisi vahinkoja synnytyksessä vai voiko olla että se onkin synnytyskanavassa eikä äiti oireilisi/silmin ei aktiivivaiheessa olevaa rakkulaa nähtäisi?

        Olin jo raskautta suunnitellessa perehtynyt asiaan ja saanut asian suhteen rauhan että uskalsimme lasta yrittää. Nyt kuitenkin tämä pelko on palannut suurempana ja ahdistavampana kuin koskaan!


    • mulla myös

      Mulla myös valitettavasti on ollut tuo genitaali herpes.. raskauden aikana sen ehkäisemiseksi aloitettiin rva 36 lopussa herpeksen estolääkitys, jota piti syödä synnytykseen saakka. Ja jos herpes olisi aktivoitunut raskauden aikana ja synnytys olisi ollut lähellä, olis sen vuoksi tehty sektio. Sun pitäs puhua tuosta herpeksestä neuvolassa (ellet olekin jo siellä asiasta maininnut), jotta saat tarvittavan ehkäisy hoidon herpeksen suhteen ennen synnytystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      55
      1099
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      53
      1016
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      1004
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      910
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      89
      836
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      715
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      655
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      190
      643
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      603
    Aihe