Mistäköhän mahtaa johtua, kun eturenkaat kuluu vain ulkoreunoista?
Renkaat kuluu reunoista
Peetu
76566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
liekö painetta liian vähän?
Nykyrenkaiden rakenne on sellainen,että ilmanpaineella ei ole vaikutusta kyseiseen asiaan,eli jos kuluu reunoilta tms.Ainoastaan reilusti liian vähäinen ilmanpaine nopeuttaa renkaan kulumista ja näin ollen liian pienellä paineilla rengas kuluu enemmän.Melko varmasti aurauskulmissa vika.
ssssssssssssssssss
Ensinnäkin: aina tarjotaan selitykseksi renkaiden kulumiselle joko liian suurta tai liian pientä ilmanpainetta, reunoilta kulumisen tapauksessa liian pientä ilmanpainetta. Tämä tieto on peräisin ristikudosrenkaiden aikakaudelta. Ristikudosrenkaista päästiin 70-luvulla. Neuvo on vanhentunut ja viraton.
Toiseksi: jos eturenkaissa on aurausta liikaa, niin silloin eturenkaat eivät kulu molemmista reunoista, vaan kumpikin vain ulkoreunasta. Tämä korjataan tietenkin säädättämällä rengaskulmat.
Asia on niin, että renkailla esiintyy ns. ominaiskuluminen siten, että eturenkaat kuluvat nopeammin reunoilta ja takarenkaat keskeltä. Eturenkaat kuluvat kaiken kaikkiaan nopeammin kuin takarenkaat. Tämä johtuu siitä, että eturenkaisiin kohdistuu koko ohjausrasitus ja suurin osa jarrutusrasituksesta. Vetävät renkaat kuluvat enemmän kuin vapaasti pyörivät. Etuvetoisessa autossa ilmiö on luonnollisesti selvimmin havaittavissa. Tämä ei ilmanpaineilla korjaannu, eikä sitä pidä edes yrittää.
Sen sijaan renkaita pitäisi kierrättää kulumisen tasaamiseksi edestä taakse ja päinvastoin esim. 8.000 km välein.
Kuluuko nykyrengas reunoista jos liikaa painetta vrt kuluu keskeltä jos liian vähän painetta
Jos painetta on vähäsen kuluu reunoista mutta 4 suuntaus auras kulmat on väärä vaikuttaa myös.
ohjauksen nivelet kuluneet taas pyörä osunut johonkin esteesen jolloin ohjauskulmat pielessä