Normaalia,sairautta vai yliluonnollista?

Huhhuh.....

Koin viime yönä oudon tapauksen: olin puoliunessa, kun yhtäkkiä tunsin kyljelläni maatessa, että minua painettiin jalalla voimakkaasti patjaa vasten. Tämän jälkeen kuulin heti matalaäänisen ja äreän mieshenkilön rähjäävän parin sekunnin ajan. Henkilö ei siis sanonut muuta,kuin siansaksaa. Tilanne oli pelottava ja huusin apuakin, mutta rauhoituin ja uskottelin kaiken olevan unta. Nyt jälkeenpäin tänä iltana olen alkanut miettimään,onko unet näinkin todellisia ja voimakkaita? En ollut mielestäni edes unessa. Asun yksin ja kukaan ei siis ole yöllä voinut koskettaa minua. Luin myös unihalvauksesta, joten onko tämä sitä vai jotain yliluonnollista? Olen joskus aiemminkin muutamia vuosia sitten nähnyt keskellä yötä herätessäni nuoren mieshenkilön varjon ikkunan edessä kuunvalossa ja kun hän kääntyi minua kohden,niin hän saman tien katosi. Tämä jälkimmäinen tapaus ei ollut pelottava. Oletteko muut kokeneet vastaavaa? Olisi mielenkiintoista jakaa kokemuksiaan! :)

1

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poika painajainen

      Unikokemuksesi kuuluu tyypillisiin nukahtamisvaiheen unitapahtumiin. Ne elävät esim. päivän tapahtumien tai terveystilan mukaan. Näen näitä harmittomia melkein päivittäin. Niistä voi päätellä; tuon täytyi olla unta.
      Olin vuosia sitten hyvin loppuunväsynyt, aivan pohjilla. Kun yritin nukahtaa, sata "pirunpäätä" pyöri ympärilläni. Tietäjänaiselta saamallani opilla pyysin aurinkoa paistamaan huoneeseeni myöhäissyksyn ajankohdasta huolimatta. Irvistelijät poistuivat. Ne eivät kestä valoa. Tiesin, että tämäkin kauhukuva oli toisen ihmisen lähettämä. Hän lopetti yrityksensä murtaa mielenterveyteni. Lopetti kun näki ettein tehoa. Sairastui muuten itse. Hän on naisihminen aika läheltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4832
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3860
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1376
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1334
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      169
      1319
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      558
      1216
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe