Parhaat parvekeköynnökset ?

Kesää odottava

Mitkä yksivuotiset köynnökset kerkiävät siemenestä kylväen parhaiten rehottamaan parvekkeella ?
Koska pitää aloittaa ljista riippuen niitten esikasvatus sisällä ? Mikä menestyy puolivarjoisalla parvekkeella ?
Kiitos, jos annatte vinkkejä !

10

1761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoa löytyy

      Puolivarjossa menestyy melkein kaikki. Haluatko nopeaa vehreyttä vai paljon kukkia? Kuinka korkeaksi saa venyä? Onko värillä väliä?

      Nopeita ja reheviä on ruusupapu, kanariankrassi ja köynnöskrassi. Ne voi kaikki kylvää vaikka ulos, mutta tietty taimikasvatus sukkeloittaa hommaa.

      Kylvöohjeet on siemenpusseissa. Melkein parasta on mennä siemenkauppaan ja lueskella pussien kylkiä, niissä on tarvittava tieto tiivistettynä kuvan kera. Hyviä valikoimia on ainakin Rautioissa ja Agrimarketeissa. Ruusupapuja ja köynnöskrasseja saa kyllä tavallisita marketeistakin.
      Nettikaupoista parhaita on Korpikangas, sieltä voi ainakin katella vaihtoehtoja.

    • Japaninhumala paras

      Japaninhumala on numero 1.
      Vielä ehtii idättää, jos kiirettä pitää. Se itää hitaasti, 3-4 viikkoa kestää, mutta
      se kasvaa nopeasti ja rehottaa hullun lailla, siis ihanasti !

    • Hortensiafani

      Heips! Tietääkö joku/onko kokemusta, menestyiskö köynnöshortensia parvekkeella varjossa ritiliköllä varustetussa isossa kukkalaatikossa yli talven? Toiveuntako?

    • tunkekaa käpyjä....

      hortensiafanille: on toiveunta !
      herranjumala näitä kysymyksiä ! lukekaa kasvioppia !
      jos vahingossa saisi menestymään tämänkin tapauksen, niin eikö olisi viisainta elää Suomen ilmaston mukaan. Kehitellä muista kasveista parvekekasveja ?
      Nää on näitä nimimerkkejä: kasvaako mänty parvekkeella ???

      • O-mukulakiurunkannus

        Miksi uhoat? En pidä lainkaan mahdottomana köynnöshortensian talvehtimista partsilla. Riippuu paljon talvesta ja siitä, onko ruukku kyllin tilava ja onko se suojattu. Meidän naapuritalossa todellakin kasvaa vuodesta toiseen partsilla köynnöshortensia. Köynnöshortensialla on taipumus ensin pari vuotta tuumailla ja totutella paikkaansa ja lähteä vasta sen jälkeen oikein vauhdilla kasvuun.

        Itselläni on lasittamattomalla parvekkeella talvehtinut mm. herukkapensas monta vuotta - tosin Tukholmassa. Etelä-Suomessa samoin lasittamattomalla parvekkeella on talvehtinut mm. karhunköynnös useita vuosia. Partsillahan sitä voi kasvattaa, vaikka puutarhaan ei paranekaan päästää. Eräänä syksynä olin unohtanut pieneen muovipussiin märkään multaan krookuksen sipuleita ja sieltäpä alkoi kevään koittaessa nousta kukintoja. Uskomatonta kyllä, myös värililjoja (joiden tarkempi määrittely ei onnistu) on partsilla talvehtinut useitakin, eivät edes mitenkään kookkaissa ruukuissa.

        Eivät kasvit lue kasvupaikkaoppaita, vaan kasvavat ja kukoistavat useasti vallan loistavasti sellaisillakin paikoilla, joissa kirjat väittävät niiden kuolevan laakista.

        Hortensiafanin kysymyksestä on jo puolitoista vuotta aikaa, toivottavasti hän tuosta lannistajasta välittämättä yritti ja onnistui hortensiansa kanssa.


    • passionhedelmä, nopeasti kasvava köynnös, myös talvenkestäviä lajikkeita jalostettu, jossei kerkeä hedelmää tekemään niin ainaki hienot kukat

    • kokemusta on

      mustasilmäsusanna on kans hyvä ja saa näyttävän näkösen. Onnistuu ihan ilman soriakin mullan alla..

    • pupumu

      Kasvaisiko mikään köynnöskasvi parvekkeen pilaria pitkin ylös, ilman mitään apuverkkoja tai tukia?

    • Reija66

      Mä ainakin hankin köynöshortenssia ja istutan sen pakkasen kestävään purkkiin ja niin suureen kun löydän. Siis partsille. Mikä ihme se on. Eihän se sitä iedä mihin e on istutettu. Kaikkea pitä koittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      180
      8336
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4528
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4098
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3482
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3116
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2860
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2556
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      31
      2159
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2013
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2006
    Aihe