Lama ja laskusuhdanen ovat kaksi eri asiaa. 30 -luvulla oli suuri lama esim. USA:ssa. Sen jälkeen USA:ssa ei ole ollut yhtään lamaa, laskusuhdanteita kylläkin. Lama on talouden tila, jolloin talous lähes pysähtyy, tuotanto putoaa kymmeniä prosentteja, ihmiset näkevät nälkää teollisuusmaissakin, yrityksiä kaatuu valtavasti jne. Talous on ns. lamassa, josta sanakin tulee.
Laskusuhdanne on noususuhdannetta seuraava talouden hitaamman kasvun tai lievän vähenemisen aika. Sykli on kai jotain 10 vuotta, jonka aikana talous vuoroin kasvaa ja taantuu/laskee. Laskukautena esim. bkt:n kasvu on hyvin vähäistä tai lievästi negatiivista. Lamassa bkt romahtaa jopa kymmeniä prosentteja.
70 -luvulla ei ollut Suomessa yhtään lamaa, öljykriisin aikainen laskusuhdanne oli hiukan tavallista voimakkaampi, mutta ei täytä laman tunnusmerkkejä. Silloin talouden kasvu pysähtyi ja oli jopa HIUKAN negatiivinen (0,4%). Tätä ajanjaksoa ei pidetä lamana. Sellainen olisi käsitteiden sotkemista.
Ohessa hyvä linkki alkajaisiksi ja muutama suora lainaus siitä;
http://www.cc.jyu.fi/~jajape/thi/ii1.htm
" Suomen talouden keskimääräinen kasvuvauhti on ollut korkeaa kansainvälistä tasoa toisen maailmansodan jälkeisenä aikana. Suomen BKT kohosi vuonna 1990 lähes 396 miljardiin markkaan (vuoden 1985 hintoihin) oltuaan vielä vuonna 1948 72 miljardissa markassa. Talouskasvu saavutti huippupisteensä vuonna 1990, jonka jälkeen kasvu taittui lamakauden seurauksena. "
" Suomen reaalinen bruttokansantuote laski noin 13 prosentilla vuosien 1991 - 1993 välisenä aikana. "
" Suhdannevaihtelut ovat hidastaneet ajoittain jonkin verran Suomen talouskasvua. Suhdannevaihtelut olivat erityisen voimakkaita heti toisen maailmansodan jälkeen ja 1950-luvulla, mutta niiden aikana Suomen talous ei vaikeuksista huolimatta ajautunut pitkäaikaiseen lamakauteen. Suomen BKT:n kasvu jäi vuosien 1946 - 1990 välillä ainoastaan kerran negatiiviseksi, mutta silloinkin kyseessä oli käytännössä nollakasvu. BKT laski vuonna 1975 ainoastaan 0,4 prosenttia, mutta kokonaisuudessaan 1970-luvun vaikeiden vuosien aikana BKT:n keskimääräisessä kasvussa päästiin positiiviselle puolelle. "
" Suomen vakavin toisen maailmansodan jälkeinen lamakausi ajoittui 1990-luvun alkuun. Tämä talouskriisi oli itse asiassa pahin Suomen rauhanajan taloushistoriassa aina 1860-luvulta lähtien, jos talouskehitystä tarkastellaan BKT:n kasvun näkökulmasta. "
Kuten huomaat, meidän elinikänä on koettu vain yksi lama, 90 -luvulla jolloin BKT myös putosi huimat 13%! Muut ovat olleet laskusuhdanteita.
Tuo 90 -luvun lama on pahin koko Suomen rauhan ajan taloushistoriassa sitten 1860 -luvulla, kun verrataan BKT:n pudotukseen. Kansantaloudessa on tunnettua, että todelliset lamakaudet eivät toistu usein. Tuleeko USA:aan 30 -luvun jälkeinen lama seuraavan kerran joskus 2030-2050? mene ja tiedä.
Lama ja laskusuhdanne
6
1536
Vastaukset
- Sä oot sankari
Tässä hieman taloussuhdanteita koskevista termeistä herra Kaikkitietävälle. Kehoittaisin kiinnittämään erityisesti huomiota kolmannen kappaleen kolmanteen virkkeeseen. Opettavaisia lukuhetkiä.
"PITELEE SÄITÄ JA SUHDANTEITA
Odotettavissa vuodelle 2001: korkeapaine Suomen taloudessa jatkuu yhä, mutta epävakaisuus lisääntyy vuoden loppua kohti. Lännestä lähestyy matalapaine, jonka arvioidaan saavuttavan Suomen vuoden 2002 aikana. Se aiheuttaa hienoista talouskasvun hidastumista ja näkyvyys vientiteollisuudessa heikkenee jonkin verran. Eräillä toimialoilla utuista. Pohjois- ja Itä-Suomen työmarkkinoilla jopa sumua. Myrskyvaroituksia sijoittajille.
Säätieteilijät ovat ennustajina ekonomisteja onnekkaampia, sillä sää ei reagoi siitä tehtyihin ennusteisiin. Säätilaan ei myöskään – onneksi – voi vaikuttaa poliittisin päätöksin. Lisäksi meteorologien keskuudessa alan terminologiasta vallinnee yksimielisyys.
Toisin näyttäisi olevan taloustieteen puolella. Nousukausi, korkeasuhdanne, ylikuumentuminen, laskukausi, matalasuhdanne, taantuma, lama, kriisi. Suhdannekäsitteille ei ole olemassa tarkkoja kvantitatiivisia määritelmiä. Etenkin taantuman tulkinta on aiheuttanut viime aikoina julkista keskustelua. Väljimmän tulkinnan mukaan taantumassa kokonaistuotanto painuu alle pitkän aikavälin keskiarvon. Toisessa tulkinnassa taantumasta on kysymys vasta, kun kokonaistuotannon kasvu on pysähdyksissä parin vuosineljänneksen ajan. Kaikkein ankarin on määritelmä, jonka mukaan taantumassa kokonaistuotanto peräti supistuu kahtena perättäisenä neljänneksenä.
Suomen sanojen alkuperä -teos kertoo, että taantuman taustalla oleva sana "taantua" on esiintynyt suomalaisessa kirjallisuudessa ensimmäisen kerran vuonna 1616 tarkoittaen tyyntymistä, tasaantumista ja rauhoittumista, palaamista kehityksessä alkuperäiselle tasolle. Sana "lama" on esiintynyt vuonna 1745 merkityksessä "huono kunto". Kuvaavaa on sekin, että laman englanninkielinen muoto "depression" tarkoittaa myös masennusta, alakuloa. Tämän tutkiskelun perusteella taantuma voitaneen tulkita liikkeeksi ja lama tilaksi.
Määritelmistä ja tilastoista riippumatta eri tahoilla on kuitenkin erilaisia subjektiivisia käsityksiä siitä, missä suhdannetilanteessa eletään. Talouden erilaiset toimijat kohtaavat muutokset eriaikaisesti. Hyvänä esimerkkinä on Suomen 1990-luvun alun lama ja siitä elpyminen. Vienti kääntyi kiihtyvään kasvuun jo vuonna 1991, vaikka kokonaistuotanto aleni vielä parin vuoden ajan. Elpymisen jälkeen monien suhdannekuvaa on hämärtänyt se, että vahvasta talouskasvusta huolimatta työttömyys ei ole laskenut odotetulla tavalla. Pitkäaikaistyöttömillä lama jatkuu yhä. Työllisyystilanteella tuntuukin olevan ihmisten mielissä aivan erityisasema suhdannemittarina.
Seija Parviainen"- luu kurkkuun
No niin, "tiedonantaja", mitäs tähän sanot?!
Lama on lama ja taantuma on taantuma.
Ja hauki on kala.
Ja Tiedonantaja on "tiedonantaja". - nimenomaan
luu kurkkuun kirjoitti:
No niin, "tiedonantaja", mitäs tähän sanot?!
Lama on lama ja taantuma on taantuma.
Ja hauki on kala.
Ja Tiedonantaja on "tiedonantaja".Aivan oikein. Lama on lama, taantuma on taantuma. Kaksi eri asiaa.
- Ihmettelen
Vetositko johonkin auktoriteettiuskoon, kun lainasit yhden ihmisen näkemystä näistä käsitteistä.
Kansantalousopissa nuo käsitteet eivät ole noin ongelmallisia. Lama käsitetään kansantalouden perusteissa tilaksi, jolloin kokonaistuotanto putoaa reippaasti. Suhdannevaihteluihin liittyvä taantuma on taas laskusuhdanne, jolloin kansantalous polkee paikallaan, kehittyy nihkeästi tai taantuu hiukan.
Kansantalouden perusteita opiskelemaan siitä, hus hus.- Näin se vaan on
Kannattaisi pohtia kaksikin kertaa ennen siihen ryhtymistä, riittävätkö rahkeet. Sinulla eivät riitä.
- Ihmettelen
Näin se vaan on kirjoitti:
Kannattaisi pohtia kaksikin kertaa ennen siihen ryhtymistä, riittävätkö rahkeet. Sinulla eivät riitä.
...ja pitkälle. Sitä faktaa ei yksi kansantalouden alkeita osaamattoman ristiriitainen väite kumoa. Sinuna olisin hiljaa, kun jo kerran mokasit sellaisessa asiassa, joka opetetaan jo peruskoulussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1852719- 1642539
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182227Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612084Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591454Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931148Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073