saanko kirjoittaa kirjoittaa uusiksi ja tarjota toiselle kustantajalle 90- luvun alussa julkaistua kirjaani. Se julkaissut kustantja on lopettanut toimintansa.
Tekis mieli ottaa homma jälleen kerran kösittelyyn ja vetää tarina uusiksi, niin että vain kuoret eli juoni ja teema pysyi entisenä.
Haluaisin myös käyttää tuota pikku läpyskää laajemman tekeleen alkuosana. Entä pelkän jatkon kirjoittminen? Siis muutenkin kuin omaksi huviksi?
uusiksi menis
3
112
Vastaukset
- HeinoReino
Selvitä ensin mitä aikoinaan sovit kirjan julkaisun kohdalla. Kai sinulla on yhä tallella kustannussopimus.
Millaisen julkaisuoikeuden sovit ja ovatko ne palautuneet sinulle, kun alkuperäinen kustantaja on lopettanut toimintansa.
Sitten voit alkaa miettiä, kirjan tai jatkon kirjoittamista sille. En tosin näe mitään syytä miksi kirjoittaisit kirjan kokonaan uusiksi. Eikö helpompaa olisi jatkaa uudella kirjalla siitä mihin vanhassa jäätiin.Periaatteessa tietysti kustannussopimus on tässä keskeinen, mutta ei sitä välttämättä ole tallella. Asialla on kuitenkin merkitystä kysyjän mainitsemista tapauksista vain siinä, että hän haluaisi käyttää teosta laajemman teoksen osana eli uudelleenjulkaista sen. Tällöin on olennaista, onko sopimuksessa rajoitettu tekijän oikeuksia sellaiseen.
Ellei sopimuksessa ole rajoitusta, tekijä saa julkaista teoksen eri muodossa, sillä tekijänoikeuslain 37 § kieltää vain julkaisemisen ”siinä muodossa ja sillä tavoin kuin sopimuksessa on tarkoitettu”.
Jos sopimuksessa on rajoitus, tarvitaan sen ohittamiseen toisen osapuolen lupa. Jos kustantaja on todella vain lopettanut toimintansa mutta silti juridisena henkilönä olemassa, tilanne voi olla hankala. Todennäköisempää kuitenkin on, että kysyjä tarkoitti, että kustantaja on tehnyt konkurssin tai myyty toiselle yritykselle tms. Tällöin kustantajan oikeudet ovat siirtyneet jonnekin. Tästäkin voi tulla hankala tilanne. Käytännössä on erittäin luultavaa, että kukaan ei reagoi mitenkään, ellei uudelleenjulkaisusta muodostu suurta myyntimenestystä ja kuuluisuutta.
Jos halutaan ”vetää tarina uusiksi, niin että vain kuoret eli juoni ja teema pysyi entisenä”, tekijänoikeus ei aseta esteitä. Juoneen ja teemaan ei ole tekijänoikeutta. En kyllä ymmärrä, miten ne olisivat kuorta; nehän ovat ydintä.
Sama koskee pelkän jatkon kirjoittamista. Kuka tahansa voi kirjoittaa jatkon vaikka toisen kirjalle.
- roska on roskaa
No eikö Viisikko-kirjat yms. Neiti Etsivät ole juuri tuommosia? Entäs kaiken maailman fantasiakirjasarjat, ym. roska? Samat asiat toistuu kirja kirjan perään.
Fantasiakirjojen kohdalla lisäksi on vielä erinomaisen vaikeaa erottaa kirjailijaa toisesta, tyylillisesti ja muutenkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662398Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1822074Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.452027Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1181752Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301748Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1791425Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2071369Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261215En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.91002- 801001