Onko jollain jo hyppysissä tänään ilmestynyt kirja Oikeus tänään? Kertokaahan, mitä oikeudenaloja kirjassa käsitellään?
Lapin pääsykoekirjan sisältö?
kirjavieläpuuttuu
321292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Ei kellään? Paitsi Rovaniemeläisillä? Vittu kun pitää olla vaikeaa :/
Olisiko tietoja kirjaston sivuilla...
Yliopistolla tuota pikaisesti selailin. Aika samalta näytti artikkelit kuin Oikeusjärjestys-kirjoissakin, eli näemmä lähennä nimi on muuttunut.
Saarenpään artikkeleita ei tule enää pääsykokeisiin. Tuskin kukaan teistä edes tajuaa, miltä säästyy, kun niitä ei tarvitse lukea.
perheoikeus, velvoiteoikeus, perintöoikeus, vero-oikeus, lainvalmistelu, kauppaoikeus, kv yksityisoikeus, työsuhdeturva jota näyttää olevan hiton paljon, valtiosääntöoikeus, rikosoikeus
Montako sivua? Tuohan on hirveä setti luettavaa pääsykokeisiin. Toisaalta eipähän tarvitse kuvitella, että pitäisi saada alkuukaan täydet pisteet päästäkseen sisään.
Tekstiä oli kaiken kaikkiaan 600 sivua. Fontti ja sivut ovat samankokoisia kuin oikeusjärjestys-sarjoissa, eli yksi sivu vetää noin puolet enemmän tekstiä kuin esimerkiksi Helsingin pääsykoekirjan(forum iuris) sivu. Isoin materiaali ikinä. Neljä noista artikkeleista -KVY, perhe, lainvalmistelu, velvoite - ovat aivan samoja kuin viime vuonna - sivumääräisesti ehkä 30% -. Edellä mainitut artikkelit voi melkein lukea viime vuoden oikeusjärjestyksistä. Tosin Mikkola mainitsi jotain kesällä säädetystä adoptiolaista. Jos en olisi viime vuonna hakenut, niin pitäisin vielä silmällä muitakin tiedekuntia.
Tänään sain tuon kirjan hyppysiini ja selailin muutaman tunnin duunin jälkeen. Kovaa on tarina ja työtä tulee olemaan aivan helvetillinen määrä. Kolme kuukautta aikaa, katotaan mihin päästään. Ensimmäistä kertaa hakemassa ja huomenna alkaa urakka!
Moi!
Myydään Lapin pääsykoekirja 2013 Oikeus Tänään.
Käyttämätön.
040-9603396
:----D
Yritä nyt kuitenkin lukea se edes kerran läpi, jospa se siitä lähtisi sujumaan :)
Aika tuhti kirja. En ole aiemmin hakenut, mutta onneksi olen jo ehtinyt lukea aiempien vuosien kirjoja. Kaikki nämä kokeeseen tulevat artikkelit olen lukenut 1-3 kertaa, on siitä apua nyt ettei tarvi ihan alusta aloittaa.
Missäs vaiheessa teillä on lukemiset menossa? Oletteko valmennuskursseilla, vai opiskeletteko ihan omatoimisesti? Itse heräsin todellisuuteen taas myöhässä ja tilasin kirjan vasta tänään, kiirettä pitää jos aion 2kk aikana lukea itseni sisään.
Onkohan tenttikirjat yhtä huonosti kirjoitettuja kuin tämä?
Itsellä lähti tänään hakupaperit Joensuuhun ja Lappiin.. tilasin myös kirjan lappiin vasta tänään, katselen sen ensin ja päätän sitten kumpaan yritän "tosissaan". Onko tietoa näissä paikoissa opiskelusta miten kurssimuotoista se on? Itsellä olisi tarkoitus tehdä lähes kaikki mahdollinen etänä..
Saako Rovaniemen tenttejä tehtyä etänä vai pitääkö raahautua paikalle..?
Rovaniemellä ei onnistu mikään etänä, vaan pakollista läsnäoloa on erittäin paljon. Mistä ylipäätään olet keksinyt, että oikiksen tentit voisi tehdä jotenkin "etänä"??
Jotkut sieltä lähtee puolentoistavuoden opiskelun jälkeen ja käy lähinnä niissä tenteissä. Osan tenteistä voi tehdä avoimen yliopiston toimipisteissä, mutta se osa on todella suppea?
Kuinka suuri osa kursseista vaatii läsnä oloa?
Teoriassa? Katso opinto-oppaasta. Käytännössä sitten onkin toinen juttu... eli pystytkö opiskelemaan ilman opetusta ja kavereita.
Haha, jos teitä 600 sivua hirvittää, niin mitenkähän selviätte finanssioikeuden lähes 2000 sivusta? :D
Homma ei lukemisten osalta kuulkaas helpota ei sisällä, eikä näemmä edes työelämässä.
Sellainen vinkki vaan jäljessä tuleville, että tehkää se AA-tutkinto opiskeluaikoina (siihen saa osallistua kun on ON-tutkinto). On ihan perseestä lukea siihen ympäripyöreiden työpäivien päälle.
Tsemppiä pääsykoeurakkaan.
Tentissähän tietää paljonko pitää osata.
Pääsykokeeseen lukeminen on anseeta. Tentit on HELPPOJA sama oliko se sitten 2000-5000 sivua.
Missäs vaiheessa teillä on luku-urakka ja millä mielellä ootte? :)
Itelle tulee ainaki tuottamaan vero- ja kauppaoikeus eniten päänvaivaa.. samoin jostain syystä velvoite menee myös vähän ohi.
Tuolla toisessa ketjussa on enempi juttua lukutahdista.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11361845
Mulla on takana 4 kertaa kirja kannesta kantee alleviivaukset tehty. Viimesin viikko hajotteli, mutta pitänee tsempata :)
Vero- ja kauppaoikeus olivat myös vuoden 2010 pääsykoekirjoissa todella kettumaista luettavaa. Muistan itse alkaneeni ymmärtää niistä jotakin vasta ties miten monennella lukukerralla (pääsykokeessa sainkin niistä tehtävistä liki täydet pisteet).
Silloin ainakin kyseiset artikkelit vaativat todellakin sellaista lukemista, että täytyy tasan tarkkaan jokaisen yksittäisen pikkuisen ilmaisun / termin (esimerkiksi "poistamatta oleva hankintameno") kohdalla pysähtyä miettimään, mitä *:ä se oikein tarkoittaa; mitä se edes VOISI tarkoittaa - siis todella tuskastuttavaa luettavaa, kun ko. artikkelit eli yhteensä muistaakseni noin 200 sivua, eivät mitään muunlaista pitäneet sisälläkään!
Mutta kun sanotunlaisen ymmärtämisvaiheen on käynyt läpi, kyllä ne(kin) asiat lopulta aukeavat.
Mutta jos vain lukee, ei jää mieleen kyllä hajuakaan siitä, mistä on kysymys.
Oli pettymys tuo Rovaniemen "pokkari". Tympeän tiiviisti kirjoitettu eikä mitään tilaa muistiinpanoille edes sivun reunassa. Kamalaa rahastusta..
Mitvit? Paljon halvemmaksi tulee tulee kuin Turun ja Helsingin "vihkoset". Tenttikirjoissa on ihan yhtä tiivistä pikkupränttiä.
nääh, muistiinpanoja tms. voi tehä vihkoonki ;)
Ja tosimiehet eivät tee lainkaan muistiinpanoja, vaan opettelevat vaadittavat asiat ulkoa ihan "vain" kirjasta... ;)
Tosimies ei lue. Menee kokeeseen saa 80/80.
Heh heh... ja mitä itse mahdat tehdä aamuyöllä klo 3.29 kirjoittaessasi tätä..? Veikkaan, että luit siihen saakka pääsykoekirjoja.
Eiku tulin just kemuista. Tosimies ei lopeta juhlimista!
Piti eka hakee joku huttura ja pitää hauskaa. Sit tietty tul nauraa ihmisille jotka tekee duunia.