Heti alkuun pyydän anteeksi jos tämä kysymys on väärässä paikassa ja tämä ei ole vitsi.
Kysymyksessä on laihtuminen ja laihuus.
Ongelmana on se tosiseikka että olen 34V mies,pituutta 176cm ja painoa 52kg elikkä olen todella laiha mies. Haluaisin painoa lisäää mutta en pysty sitä syömisellä nostamaan.
Syön kunnolla rasvaisia ruokia ja en liiku pätkääkään mutta ei sitten millään paino nouse.
Vuoden alussa painoin sentään 58kg mutta nyt olen laihtunut 52Kg:loon. Tupakoin ja olenkin miettinyt lopettaa tämä paha tapa jos vaikka silläkin saisin painon nousemaan ja terveyshän se kaiken tärkein asia on.
Painoa haluaisin ulkonäön takia lisää jotta näyttäisin normaalilta enkä sairaalta,tuskin olen sairas mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Jos olen päivän syömättä,paino tippuu helposti 2-3kg,uskomatonta mutta totta.
ja uskokaa taikka älkää voin hyvin olla ulostamatta 1 viikon isoahätää,tämäkin varmaan liittyy tähän ongelmaan.
Intissä pystyin olla pask...matta kevyesti 3vk putkeen,mihin se kaikki häviää???
ja vielä kerran ,tämä ei ole vitsi
Olisko antaa hyviä vinkkejä,tuskin lääkäriin menen koska tämä on pelkästään ulkonäkökysymys
Paino ylös
4
444
Vastaukset
- huolestuttavaa
Sinuna kyllä varaisin ajan lääkäriltä, sillä toi tuntuu kyllä vähän jo liian nopealta aineenvaihdunnalta. Murrosiässä toi viel vois normaalii, mut sun iässä, en usko... Jotkut sairaudet mm kasvaimet tai suolistomadot voi kuluttaa energiaa. Jos muuten haluut ulostaa enemmän, kannattais ehkä kokeilla muutaki ku rasvaisia ruokia, mm kasviksia ja kuitupitoisia ruokia esim ruisleipää. Mieti lääkäriin menoa, saisit ainaki varmuuden terveydestäsi.
- Kukkakeppi
Kyllä mä vetelen niin kasviksia kuin ruisleipääkin ku viimeistä päivää.
Olen myös miettinyt sitä tosiseikkaa että joku sairaus on ,mutta olen ollut koko ikäni tälläinen laiha joten en usko että sairaus vaivaa mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Ei tää nyt mikään maailman tärkein asia ole vaan olisi kiva olla vähän lihavampi mutta en tee tästä pakkomiellettä,kiitos kuitenkin vastauksesta - Komea Mies
Kukkakeppi kirjoitti:
Kyllä mä vetelen niin kasviksia kuin ruisleipääkin ku viimeistä päivää.
Olen myös miettinyt sitä tosiseikkaa että joku sairaus on ,mutta olen ollut koko ikäni tälläinen laiha joten en usko että sairaus vaivaa mutta eihän sitä koskaan tiedä.
Ei tää nyt mikään maailman tärkein asia ole vaan olisi kiva olla vähän lihavampi mutta en tee tästä pakkomiellettä,kiitos kuitenkin vastauksestaMinä suosittelisin kuntosaliharrastuksen aloittamista ja ravinnon proteiinipitoisuuden lisäämistä. Todennäköisesti pitäisit itsestäsi enemmän hoikan jäntevänä, kuin kukkakeppinä,jolla on kaljamaha.
- -Dee
Komea Mies kirjoitti:
Minä suosittelisin kuntosaliharrastuksen aloittamista ja ravinnon proteiinipitoisuuden lisäämistä. Todennäköisesti pitäisit itsestäsi enemmän hoikan jäntevänä, kuin kukkakeppinä,jolla on kaljamaha.
tota sun kuuluisaa attituudia. Hyvin menee hei. Jos on pakko olla noin pinnallinen, ni mikset suoaan tapa itseäs? Site sun ei tarvitsisi kärsiä toisten lihavuudesta. Ai, mutta olinpas mä tyhmä. Ethän sä ittees voi tappaa, sillon et vois olla marttyyri etkä julistaa ittees "komeeks mieheks". Sä taidat kuulua niihin jotka ajattelee et lihas korvaa puuttuvat aivot. No, se ei ole totta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380