Hei!
Paljon vauvan pää kasvaa suunnilleen ensimmäisen vuoden aikana?
Meillä syntymän jälkeen 34cm ja nyt 10 kk 45cm,onko pieni pää vai?
Jostain olen lukenut että pään pitäisi kasvaa n.sentti kuukaudessa,mutta nyt 8-10kk välillä tullut vaan se yksi sentti jäi vähän vaivaamaan..onko liian vähän?
Päänympärys??
8
6858
Vastaukset
- neuvolassahan
se parhaiten tiedetään kasvaako päänympärys tasaisesti omalla käyrällä.Kyllä ne siellä sanoo jos syytä huoleen.
- ...............
Meidän 8kk tytöllä 45,5cm. Syntyessä 36cm. 6kk iässä päänympärys oli 44cm. Eli 1,5cm tullut kahdessa kuukaudessa. Kai se nyt jossain vaiheessa hidastuu... Ihan normaalilta tuo kuulostaa.
- nklfdhs
Meidän vauvalla 5kk on pituutta 64,5 ja päänympärys 44cm. Haluaisinkin tietää minkä pituinen edellä maunitun lapsi on ollut tuolloin 6kk** :) ..Näitä kun lukee, niin meidän vauvalla taas näyttää olevan suuri pää.
- isopäisen äiti
Voi tokkiinsa, eipä tuo kovin iso ole. Meidän vauvalla oli 5 kk -neuvolassa päänympärys 46 cm ja 6 kk -neuvolassa 47 cm. :D Syntyessään oli 37 cm. Pituus menee vähän keskikäyrän yläpuolella, eipä se oikeastaan siihen juuri liity tuo päänympärys.
Isällään on iso pää, eikä minullakaan mikään maailman pienin kuuppa ole. :)
- mfipoeh
Ok. Kiitos tiedosta. :D Mä olen oikeasti ollut huolissani siitä että kasvaako pää liikaa. :D Äh ..tätä äitinä olemista ja kaiken maailman vikojen etsimistä.. :( :D
- kuulostaa ok
Meillä synnäriltä kotiutuessa 33cm, 1v ikäisenä 46 (aika pieni tyttö syntyessään ja keskim. pienempi 1v:nä). Alkukuukausina tietty tuo py asvu nopeempaa... nyt 2v neuvolassa py 49,5.
- äippäx
meillä vuodessa kasvanut päänympärys 10 senttiä.eli syntyessä oli aika isokokoinen vaan kasvanut aika hitaasti,omilla käyrillään. eli syntyessä oli py 37 ja painoa 4295 g,ja nyt 1 v py 47 ja painoa 10,5 kiloa...esikoinen kasvoi selkeästi nopeammin ja isompana,myös päänympärys(olikohan py kasvanut noin 12-13 senttiä vuoden ikään mennessä),vaikka oli syntyessään pienempi kuin pikkuveikka.kaikki kasvaa omaa tahtiaan ja varmasti neuvolassa puututaan jos alkaa liikaa tai liian vähän kasvamaan. ja se py:n kasvu hidastuu kyllä,esikoinen nyt 4,5 v ja py syntyessä oli 36 ja nyt 53...
- pääasia
meillä pojalla syntyessä päänympärys oli 38 cm, nyt 1.5 vuoden iässä 52.7 cm, mut tasaisesti kasvanut. Pitää vaan ostaa isompia hattuja, siis jotain 5 vuotiaan kokoa, hassua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1234865Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1733722Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi463168Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a213143Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut391657Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?
Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik391261Loimaan k-citymarketilla puukotus
Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun361157Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.
No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.3031070Kunnanjohtaja haista sinä
Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei231044- 831006