Päänympärys??

5Mintsu

Hei!
Paljon vauvan pää kasvaa suunnilleen ensimmäisen vuoden aikana?
Meillä syntymän jälkeen 34cm ja nyt 10 kk 45cm,onko pieni pää vai?
Jostain olen lukenut että pään pitäisi kasvaa n.sentti kuukaudessa,mutta nyt 8-10kk välillä tullut vaan se yksi sentti jäi vähän vaivaamaan..onko liian vähän?

8

6854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvolassahan

      se parhaiten tiedetään kasvaako päänympärys tasaisesti omalla käyrällä.Kyllä ne siellä sanoo jos syytä huoleen.

    • ...............

      Meidän 8kk tytöllä 45,5cm. Syntyessä 36cm. 6kk iässä päänympärys oli 44cm. Eli 1,5cm tullut kahdessa kuukaudessa. Kai se nyt jossain vaiheessa hidastuu... Ihan normaalilta tuo kuulostaa.

    • nklfdhs

      Meidän vauvalla 5kk on pituutta 64,5 ja päänympärys 44cm. Haluaisinkin tietää minkä pituinen edellä maunitun lapsi on ollut tuolloin 6kk** :) ..Näitä kun lukee, niin meidän vauvalla taas näyttää olevan suuri pää.

      • isopäisen äiti

        Voi tokkiinsa, eipä tuo kovin iso ole. Meidän vauvalla oli 5 kk -neuvolassa päänympärys 46 cm ja 6 kk -neuvolassa 47 cm. :D Syntyessään oli 37 cm. Pituus menee vähän keskikäyrän yläpuolella, eipä se oikeastaan siihen juuri liity tuo päänympärys.

        Isällään on iso pää, eikä minullakaan mikään maailman pienin kuuppa ole. :)


    • mfipoeh

      Ok. Kiitos tiedosta. :D Mä olen oikeasti ollut huolissani siitä että kasvaako pää liikaa. :D Äh ..tätä äitinä olemista ja kaiken maailman vikojen etsimistä.. :( :D

    • kuulostaa ok

      Meillä synnäriltä kotiutuessa 33cm, 1v ikäisenä 46 (aika pieni tyttö syntyessään ja keskim. pienempi 1v:nä). Alkukuukausina tietty tuo py asvu nopeempaa... nyt 2v neuvolassa py 49,5.

    • äippäx

      meillä vuodessa kasvanut päänympärys 10 senttiä.eli syntyessä oli aika isokokoinen vaan kasvanut aika hitaasti,omilla käyrillään. eli syntyessä oli py 37 ja painoa 4295 g,ja nyt 1 v py 47 ja painoa 10,5 kiloa...esikoinen kasvoi selkeästi nopeammin ja isompana,myös päänympärys(olikohan py kasvanut noin 12-13 senttiä vuoden ikään mennessä),vaikka oli syntyessään pienempi kuin pikkuveikka.kaikki kasvaa omaa tahtiaan ja varmasti neuvolassa puututaan jos alkaa liikaa tai liian vähän kasvamaan. ja se py:n kasvu hidastuu kyllä,esikoinen nyt 4,5 v ja py syntyessä oli 36 ja nyt 53...

      • pääasia

        meillä pojalla syntyessä päänympärys oli 38 cm, nyt 1.5 vuoden iässä 52.7 cm, mut tasaisesti kasvanut. Pitää vaan ostaa isompia hattuja, siis jotain 5 vuotiaan kokoa, hassua!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      234
      6950
    2. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      205
      3575
    3. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      29
      3396
    4. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      242
      2385
    5. SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle

      Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?
      Maailman menoa
      144
      1841
    6. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      40
      1827
    7. Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä

      Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.
      Haapavesi
      121
      1608
    8. Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!

      Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1156
    9. Etkö vieläkään ole löytänyt ketään??

      😅😅😅😅😅😅😅
      Ikävä
      124
      1118
    10. Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset

      Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii
      Tv-sarjat
      18
      984
    Aihe