Peräaukon fisteli

Johanna 9

Marraskuussa 2012 ulkoisen peräpukamaleikkausen jälkeen minulle tuli fisteli peräaukon viereen,edessä oli siis leikkaus.
Hain tietenkin tietoa asiasta netistä ja luin keskustelupalstoja asiasta kauhun sekaisin tuntein.Hirveitä kokemuksia ihmisillä asiasta,ei ensimmäistäkään positiivista kokemusta kyseisestä toimenpiteestä,itkuhan siinä tuli.
Pakko kertoa oma kokemukseni,mikä ei ollutkaan niin kammottava mitä olin lukenut(tietenkin kaikki tapaukset ovat erilaisia).,

15.11.2012 tehtiin ensimmäinen toimenpide,jossa laitettiin Seton lanka fistelikanavaan,toimenpide tehtiin nukutuksessa ja kipua ei jälkeenpäin juuri ollut.Kauniit siniset lankat roikku takapuolessa kaksi viikkoa,minkä jälkeen sama toimenpide,lankoja kiristettiin.Kolmannella kerralla(kehden viikon päästä) lankat otettiin pois ja homma oli selvä.Kuukauden ajan söin kahta antibioottia ja toimenpiteen jälkeen pari päivää burana 600mg.
Eli kokemus ei ollutkaan niin kamala kuin luulin,mutta toivottavasti ei ikinä uusiudu.
Tsemppiä kaikille saman kokeneille.

2

3635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuulakuu1

      Kiitos että jaoit tämän kokemuksesi.

      Itsekin samaa parhaillaan läpikäyvänä olen saanut itseni täyteen paniikkiin lukiessani netistä näitä pelkkiä kauhukokemuksia. Itsellänikin parhaillaan Setonit, olen tulppaleikkaukseen menossa, eli isommasta on kyse kuin sinulla. Uskon ja toivon kuitenkin paranevani tästä.

      Mielelläni täällä lukisi myös niitä paranemiskertomuksia, ihminenhän kuitenkin ensimmäisenä hyökkää nettiin etsimään tietoa ja sitten kun ei mitään hyvää löydy, sairastuu ihminen pahimmillaan vielä pahemmin - henkisesti.

    • Anonyymi

      Täällä kohtalotoveri vanhaan keskusteluketjuun..
      Yli 10 leikkausta. En enään pysy laskuissa. 2013 tämä helvetti alkoi eikä loppua näy. Näkymätön vaiva tietämättömille mutta vaivan omaavat kyllä tietää kärsimyksen. En oikein usko että tämä koskaan paranee. Hoitosuhde on ja sama kirurgi leikannut minua jo vuosia. Vielä haluaisi auttaa ja kokeilla laseroinnin ja LIFT leikkauksen yhdistelmää. Muutaman kuukauden päähän, nyt on taas seton laitettu.. karseet kivut on.. jahka tämä tästä taas jossain kohtaa helpottaa...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      134
      2320
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      64
      2242
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      52
      1906
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      71
      1608
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      97
      1455
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1329
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      70
      1063
    Aihe