Löytyyköhän muilta samanlaista ongelmaa?
Minulla on nyt 5v poikakissa, joka pelkää tuntemattomia miehiä aivan älyttömästi ja säntää aina sängyn alle tai vaatekaappiin piiloon jos esim. poikaystäväni kavereita tulee käymään. Naispuolisten kavereiden kanssa en ole tätä huomannut vaan useasti tulee moikkaamaan ja hyppää sen jälkeen johonkin tuolille tai sohvalle nukkumaan.
Kissa on ollut minulla pennusta asti, joten tiedän ettei taustalla ole mitään miehiin liittyviä huonoja kokemuksia. Muuten kissa ei osoita minkäänlaista arkuutta uusia asioita kohtaan esim. tykkää ulkoilla valjaissa ja rakastaa uusia leluja, rapisevia pusseja jne.
Mietin tässä nyt, että vaikka meillä ei täällä kotona hirveästi vieraita käykään (n. kerran kuukaudessa), olisiko kissaa hyvä totuttaa vieraisiin miehiin jotenkin vai kannattaako antaa olla ja mennä sen mukaan mitä kissa itse haluaa. Onko jollain vinkkejä?
Kissan arkuus
3
245
Vastaukset
- mirrimuikkunen
Hmm, onhan ne vieraat miehet välillä pelottavia. Voihan olla, että joskus on jotain tapahtunut ( ihan peintäkin) mutta kissa on sitä säikähtänyt. Jos asia ei käytännön elämää tai kissan terveyttä erityisemmin häiritse, tarviiko niihin sitten tottua.
Mun pikkukissa pelkää mun paksua ja kahisevaa toppatakkia.
Kuka näistä mirreistä ja mielenliikkeistä ottais selvää ;D - arat kissat
Juu, minulla taasen on kaksi kissaa, jotka pelkää kaikkia ihmisiä. Täälläkin käy vieraita ehkä kerran kuukaudessa, ja silloin ei kissoja kyllä näy, kun vieraat on talossa. Ne säntää heti sängyn alle, eikä tule sieltä pois ennen kuin vieraat on varmasti lähtenyt. Miten voisin saada kissani rohkeammiksi?? (:
- Miumiu6
Oman kissani totutin vieraisiin rauhallisella lähestymisellä ja sillä, että antoivat herkkuja kissalle. Joskus muistan lukeneeni jostain, että väkisin ei kannata yrittää koska se vaan pahentaa asiaa. Monet kissat pelästyy jo esimerkiksi ovikelloa, joten kannattaa sanoa vieraille etukäteen että vaikka soittavat kauempaa ja tulet sitten avaamaan oven. Sitten voi käydä sängyn alle kurkkaamassa ja vaikka jättää kissalle jotain nameja.
Paljon on tietysti myös vieraista kiinni kuinka motivoituneita ovat kissojen näkemiseen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1817188Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1223248Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1111924"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?481818- 191789
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am681720Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p601667Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161541- 691353