Kissan arkuus

Purrikisu

Löytyyköhän muilta samanlaista ongelmaa?

Minulla on nyt 5v poikakissa, joka pelkää tuntemattomia miehiä aivan älyttömästi ja säntää aina sängyn alle tai vaatekaappiin piiloon jos esim. poikaystäväni kavereita tulee käymään. Naispuolisten kavereiden kanssa en ole tätä huomannut vaan useasti tulee moikkaamaan ja hyppää sen jälkeen johonkin tuolille tai sohvalle nukkumaan.

Kissa on ollut minulla pennusta asti, joten tiedän ettei taustalla ole mitään miehiin liittyviä huonoja kokemuksia. Muuten kissa ei osoita minkäänlaista arkuutta uusia asioita kohtaan esim. tykkää ulkoilla valjaissa ja rakastaa uusia leluja, rapisevia pusseja jne.

Mietin tässä nyt, että vaikka meillä ei täällä kotona hirveästi vieraita käykään (n. kerran kuukaudessa), olisiko kissaa hyvä totuttaa vieraisiin miehiin jotenkin vai kannattaako antaa olla ja mennä sen mukaan mitä kissa itse haluaa. Onko jollain vinkkejä?

3

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mirrimuikkunen

      Hmm, onhan ne vieraat miehet välillä pelottavia. Voihan olla, että joskus on jotain tapahtunut ( ihan peintäkin) mutta kissa on sitä säikähtänyt. Jos asia ei käytännön elämää tai kissan terveyttä erityisemmin häiritse, tarviiko niihin sitten tottua.
      Mun pikkukissa pelkää mun paksua ja kahisevaa toppatakkia.

      Kuka näistä mirreistä ja mielenliikkeistä ottais selvää ;D

    • arat kissat

      Juu, minulla taasen on kaksi kissaa, jotka pelkää kaikkia ihmisiä. Täälläkin käy vieraita ehkä kerran kuukaudessa, ja silloin ei kissoja kyllä näy, kun vieraat on talossa. Ne säntää heti sängyn alle, eikä tule sieltä pois ennen kuin vieraat on varmasti lähtenyt. Miten voisin saada kissani rohkeammiksi?? (:

      • Miumiu6

        Oman kissani totutin vieraisiin rauhallisella lähestymisellä ja sillä, että antoivat herkkuja kissalle. Joskus muistan lukeneeni jostain, että väkisin ei kannata yrittää koska se vaan pahentaa asiaa. Monet kissat pelästyy jo esimerkiksi ovikelloa, joten kannattaa sanoa vieraille etukäteen että vaikka soittavat kauempaa ja tulet sitten avaamaan oven. Sitten voi käydä sängyn alle kurkkaamassa ja vaikka jättää kissalle jotain nameja.

        Paljon on tietysti myös vieraista kiinni kuinka motivoituneita ovat kissojen näkemiseen :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe