Viimeisimmän lumimyräkän ja lumessa veivaamisen jälkeen tuntui ja näytti taas siltä, että kakkoskoppanen farkkuave ei ole niitä parhaita kulkijoita paksussa lumessa ja liukkaassa jäässä eikä 1.8koneisen sähköinen ohjaustehostin ainakaan talvioloissa (kaupunkialueella) kulkemista helpota.
Mikä on tilanne uudemman kopan kanssa. Entiseen malliin vai jotain korjausta? Vai aiheuttaako ilmastomuutos automerkin vaihdon.
Jep, en ole mikään erityisen taitava autokuski, mutta auton pitäisi olla kulkukykyinen myös tämän tumpelon käsissä.
Ave2koppanen, ei niin hyvä talvikulkija. Mites uudempi?
6
149
Vastaukset
- Ldldldkdkdk
Ohjaus on myös osittain makukysymys. Eli nyt vaan koeajamaan autoja lumessa niin tiedät, että mikä sopii sinulle. Itse vaihdoin juuri Opelista samanlaiseen autoon mitä sulla, ja olen tykännyt. Ave liikkuu mielestäni isona autona vakaasti. Kaupunkipyörittelyyn mielestäni taas suorastaan ketterä auto kokolukakseen. Eli aina se on mihin vertaa. Focuksen ohjaustahan pidetty aina todella hyvänä, mutta omaan mieleen se oli rasittavan tarkka kun tunsi kaiken käsiin.
Tuon aven huono puoli ehkä ohjaus satasen vauhdilla maantielllä talvella. Tuntuma tiehen ei enää niin hyvä, eli jutuu pitämään katseen ajossa. Mutta siihenkin vaikuttaa paljon renkaiden kunto.
Nythän suosiossa ollut kovien talvien takia Nissan qasqai. Veikkaan että maastoautomaisen mielikuvan takia. Omalla koeajolla ohjaus tuntui aika oudolta.- Potaatti2
Itsekin ihan perustumpelo, mutta sellainen perstuntuma minulla on, että uudempikoppainen on parempi kuin tuo kakkos-koppainen.
Myös uusin facelift paransi ajettavuutta. Paransi jopa siinä määrin, että ajettavuus ei liiemmälti poikkea vaimon saksalaisesta premium -autosta. Ja kun ottaa huomioon, että tämä saksalainen maksaa tuplat avensikseen, niin ehkä tuon voi hyväksyä.
Niin ja tämä koski lähinnä maantieajoa. Syvässä lumessa kaikki autot nelivetoisia lukuunottamatta menevät ihan miten sattuu, ainakin kaikki ne millä itse tullut ajeltua - merkistä riippumatta. - P.Alikka
Potaatti2 kirjoitti:
Itsekin ihan perustumpelo, mutta sellainen perstuntuma minulla on, että uudempikoppainen on parempi kuin tuo kakkos-koppainen.
Myös uusin facelift paransi ajettavuutta. Paransi jopa siinä määrin, että ajettavuus ei liiemmälti poikkea vaimon saksalaisesta premium -autosta. Ja kun ottaa huomioon, että tämä saksalainen maksaa tuplat avensikseen, niin ehkä tuon voi hyväksyä.
Niin ja tämä koski lähinnä maantieajoa. Syvässä lumessa kaikki autot nelivetoisia lukuunottamatta menevät ihan miten sattuu, ainakin kaikki ne millä itse tullut ajeltua - merkistä riippumatta.Samat mietteet, faceliftatun III-kopan Avensiksen talviajettavuuteen ei juuri kiinnitä huomiota, eli kaikin puolin ok. Löytyy "hauskempiakin" ajettavia, mutta perus maantieajoon hyvä ja hiljainen auto. Elektroniset avut pelaa niin kuin pitääkin. Mitä muuta tuohon sanoisi, koeajamallahan tuo selviää sopiiko tuo auto itselle vai ei. Itse suoritin koeajon juurikin talvella ja tuon pohjalta totesin ajettavuuden olevan ok myös Ocuun verrattuna.
- Oma Ave
Minä vaihdoin omassa avessa rengaskoon 195/65 15". Mielestäni suuntavakavuus parani noilla kapeammilla ja muutenkin paremmat ajaa suomen epätasaisilla teillä.
- Renault Laguna -11
Ave on vaan huano ei sitä voi verrata laatupeleihin.
- Rellukoomikko
sai minut hyvälle tuulelle. Hyvät vitsit ovat ihan ihquja. Heh, heh, hee!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2714130Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1352365Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822016- 1411501
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39988Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein133972- 77959
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!336895Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8877J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62810