Markku Espo pohti aamun pääkirjoituksessaan nuorten palkkatason alentamista 20 prosentilla ja tuli siihen tulokseen, että ajatus on kokeilemisen arvoinen.
Tuollaisen kokeilun seurauksena todellakin nuorten suhteellinen työllisyysasema työmarkkinoilla paranisi merkittävästi verrattuna muihin ikäluokkiin. Työttömyys mitä luultavimmin siirtyisi muihin ikäluokkiin. (Vrt hölmöläisten peiton jatkaminen.) Seuraavaksi Espo varmaan suosittelisi 20% palkka-alea ryhmä kerrallaan koko suomalaiselle työväestölle?
Valitettavasti nämä Espon ehdottamat kosmeettiset temput tuppaavat aina kääntymään tarkoitustaan vastaan.
Markku Espon logiikka petti taas!
12
103
Vastaukset
- .......
Banaanivaltio lienee toimittajan ihanneyhteiskunta?
- ......
Hyvinvointia ja vaurautta voidaan hankkia vain rakentamalla teollisuutta.
Teollisuutta syntyy itseasiassa aivan itsestään, mikäli tietyt edellytykset yhteiskunnassa täyttyvät. Toimittaja voisi pohtia itse tästä eteenpäin!
- syyseuraus.
Ensin alennetaan Nuorten palkkoja.
sitten kun Iäkkäämmät jäävät työttömiksi niin pitää alentaa myös heidän palkkojaan.
Kuullostaa ihan Kokoomukselta. - Realismia.
Espon kirjoitus oli asiallinen ja realistinen. Palkan alennus tulee kaikille ja varmasti. Se ei tule tapahtumaan reaalipalkkojen laskun kautta vaan inflaation avulla koska hinnat tulevat nousemaan enemmin kuin palkat. Palkankorotuksista päättää viimekädessä työnantaja. Ay-liike voi painostaa työnantajaa palkankorotuksiin ja muihin etuihin mutta työnantaja yksin päättää siitä että jatkaako työllistämistä vai irtisanooko ja lopettaa firmansa. Yleensä silloin kun firma ei kannata niin silloin toiminta loppuu eikä sille mahda ay-liike mitään.
- Kusipäitten touhuja!
No, minkähän vuoksi tuo "asiallinen ja realistinen" Espo sitten ehdottaa palkka-alea vain nuorille, jos se palkan alennus tulee kaikille?
Juuri sinun kaltaiset heinäpäät ovat se suuri uhka suomalaiselle hyvinvointiyhteiskunnalle! Vellamoihin ja akvaarioihin, höyrypanimoihin ja puistoihin panostamalla me ollaan nyt tässä. Rahat lopussa ja työttömyys ennätystasolla.
Rahat olisi ilman muuta pitänyt käyttää teollisuuden toimintaedellytysten parantamiseen, eikä luoja paratkoon näihin markku espojen ihmeellisiin turhuuksiin ja höttöihin! - Realismia.
Kusipäitten touhuja! kirjoitti:
No, minkähän vuoksi tuo "asiallinen ja realistinen" Espo sitten ehdottaa palkka-alea vain nuorille, jos se palkan alennus tulee kaikille?
Juuri sinun kaltaiset heinäpäät ovat se suuri uhka suomalaiselle hyvinvointiyhteiskunnalle! Vellamoihin ja akvaarioihin, höyrypanimoihin ja puistoihin panostamalla me ollaan nyt tässä. Rahat lopussa ja työttömyys ennätystasolla.
Rahat olisi ilman muuta pitänyt käyttää teollisuuden toimintaedellytysten parantamiseen, eikä luoja paratkoon näihin markku espojen ihmeellisiin turhuuksiin ja höttöihin!Palkan täytyy vastata työkykyä. Jos työtaidot ja työkyky ovat olemattomat niin miksi sitten tulisi maksaa täyttä palkkaa?
No, ei varmaan reaalipalkkoja alenneta sillä ne alenevat tehokkaasti inflaation avulla nopeasti muutenkin. Samoin kuin devalvoimalla markka-aikana. Reaalipalkkojen alentamista on vastustettu aina ay-piireissä mutta devalvaatiota ei koskaan. Ehkä siksi että ay-aktiivit eivät ymmärtäneet mitä devalvaatio tarkoitti.
Kotkan tuottamattomat ja tyhmät investoinnit velanottoineen sekä teollisuuden toimintaedellytysten parantamisen laiminlyönti on tehty aikana jolloin suurinta valtaa Kotkassa käytti sosiaalidemokraattinen työväenpuolue Lindelöfin,sd ja Salmisen,sd johdolla.
- TKMO
Miten moni nuori on valmis työllistymään palkalla jolla ei elä, ja jonka taso on alhaisempi kuin minimi toimeentulotuen taso?
Mitä tuotto-odotuksia tuo nuori voi asettaa työllensä oman elintasonsa parantamiseksi?
Helsingissäkin asuu tuhansia ihmisiä, joilla olisi palkkansa päälle oikeus hakea toimeentulotukea. Mikäli näiden jo ennestään köyhyysrajalla elävien palkkoja vielä lasketaan, on itsestään selvää, että murheelliset tragediat ja toimeentulotukea hakevien ihmisten määrä lisääntyy. - Palkkaakin vielä !!
"Palkan täytyy vastata työkykyä. Jos työtaidot ja työkyky ovat olemattomat niin miksi sitten tulisi maksaa täyttä palkkaa?"
Kannattaa palkata Henkilöitä joilla on työkykyä.
Palkkaat Henkilön koeajalle ja katsot toimiiko homma.
Koeajalla saa antaa potkut samantien ilman perusteluita.
Onko liian vaikeaa ?
Ja mikä tarkoittaa "Täyttä palkkaa" ? Tessin minimiä ilmeisesti.
Ammattimiehelle on maksettava "Täyttä palkkaa".
Esim Rakennusalalla on useitakin palkkaryhmiä.
Samasta työstä esim 10,60- 15,60 välillä.
Mikä ahdistaa ? - mmnbvc
Se ahdistaa, että toimittajan mielestä nuorille pitäisi maksaa katekorisesti 20% huonompaa palkkaa kuin muille ikäryhmille riippumatta mitenkään ammattitaidosta.
- eläkkeelle 89vuotiaa
Myös vanhoille esitetään palkan alennusta.
Täyttä palkkaa saisi vain 30-35 vuotiaat.
Joita ei tietenkään kukaan enää palkkaisi töihin Höhöhöhöh !
On ne siellä Kokoomuksessa ovelia. - marttix
Jos työnantaja huomaa, että hänen palkkaamansa nuori on ahkera, pätevä ja rehellinen tekijä, nuoren tilipussiin kolahtaa piankin palkankorotus. Innokas nuori, joka ei koko aamupäivää haukottele töissään, on luojan lahja, todellinen löytö! Palkka tehdystä työstä ja ammattitaidosta, niin sen pitääkin mennä!
- ...
Kerro se Espolle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2333961Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1222291Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401439
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927- 77919
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8787J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61746