Mikä homma se on, että kun käy lääkärissä taksilla kymmenien tai sadan kilometrin päässä, niin käykö taksikuski siinä samaan hintaan kauppa-asioilla, jos antaa listan mukaan?
Monta tuntia kuitenkin taksi joka kerta oottaa, että lääkärikäynti on tehty.
Minä en ole asiakas enkä ymmärrä, miten nämä maksut menevät, paitsi että joku pieni omavastuu jää eläkeläisen itsensä maksettavaksi. Eivät kaikki vanhukset osaa pyytää, vaatimisesta puhumattakaan.
Monta tuntia kuitenkin taksi joka kerta oottaa, että lääkärikäynti on tehty.
Minä en ole asiakas enkä ymmärrä, miten nämä maksut menevät, paitsi että joku pieni omavastuu jää eläkeläisen itsensä maksettavaksi. Eivät kaikki vanhukset osaa pyytää, vaatimisesta puhumattakaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Matkojen omavastuu yhteen suuntaan on 14,25 €
Eihän taksari mikään kyydittävän palvelija ole, jos ei satu olemaan joku kummin kaima, tai muuten tuttu.
Rahan edestä kai voi käydä asioilla, en tiedä.
Niin no, olen nähnyt, että taksit kuskaavat vanhuksia kauppoihin, mutta käyvätkö he itsenäisesti, ilman vanhusta (joka ei kykene kävelemään tällä hetkellä)?
Onhan se asia kuitenkin niin, että taksin odottelukin maksaa ja taksikuskit käyvät hoitamassa omia asioitaan isommassa kaupungissa tuona aikana, että onko sekään oikein?
Saahan huonokuntoinen asiakas kunnalta taksiseteleitä vaikkapa kaupassakäyntiin.
Sitä en tiedä, alkavatko taksikuskit asiapojiksi?
Varmaan tutut, joskus??
Onko tuo taksiseteli kaupassa käyntiä varten eri asia kuin lääkärissä käyntiä varten?
Taksisetelit on tarkoitettu ihan muuhun, kuin sairauden takia tehtyihin matkoihin, jotka Kela korvaa. Ne on juuri vaikkapa kaupassa tai muussa paikassa käynteihin.
Tokihan niitä väärinkäyttävät jotkut, mutta se on taas eri juttu se.
No mistä niitä taksiseteleitä saa ja ovatko ilmaisia?
Kunnan sosiaalitoimi ne myöntää hakemuksen ja lääkärintodistuksen perusteella, josta ilmenee sairaus tai vamma, joka palveluun edellyttää.
Tietääkseni maksaa saman kuin bussimaksu.
Eivätkä enää ole seteleitä, mutta sama palvelu edelleen.
Oikokoon, kuka osaa.
http://www.sosiaaliportti.fi/fi-FI/vammaispalvelujen-kasikirja/lainsaadanto/oikeuskaytantoa/kuljetuspalvelut/
Voi hyvä isä, totta kai se on oikein. Heillehän saattaisi tulla muita ajoja odotuksen aikana! Odotusmaksu on melko pieni tienisti.
Mikä on oikein?
3 v sitten, miehelläni oli taxi-lupa, mutta se oli henkilökohtainen, jos hän ei pystynyt lähtemään niin en minä saanut käyttää tätä lupaa eikä taksi voi tuoda edes potilaan lääkkeitä jos poyilas ei ole kyydissä, se olikin kamalaa kun talvellakin piti sairaan huono kutosena olla mukana vaikka sitten hänelle lääkkeitä haki.
Ei kai siinä oikein paljon voi fuskua harrastaa, palveluahan se taxilta vaatii, hän joutuu avustamaan potilasta ja jos hän jättää potilaan niin ei känellä varmaan kauan ole lupaa. Jos odotuksesta ei makseta niin sehän on taxin omaa aikaa, asioimisautolla on niin lyhyt aika ettei siinä kuljeta omilla asioilla.
Meillä ainakin kun sairaalassa meni pitkään oli vienti ja tuonti erikseen, se oli maksukuitin kanssa selvempää, sai sitten väliaikana tehdä mitä halusi.
Ne onkin tainnut muuttua tämänkuun alusta.