Ammattikoulusta yliopistoon (geologia)

sankarjylhänkuusisto

Elikkä tarvitsisin ajankohtaista tietoa minkä laisia mahdollisuuksia on perus autoalan käyneellä jampalla päästä opiskelemaan geologiaa yliopistoon.

1) Millaista osaamista pääsykokeet edellyttää? (matikka, äikkä yms)
2) Entä onko geologian opiskelu ollenkaan käytännön läheistä vai opitaanko kaikki kirjoista?
3) Kuinka suuri ylilyönti asema ylioppilailla?
4) Onko pääsykokeisiin osallistuneista ja päässeistä 17% paljon vai vähän?
5) Entä parantaako tilannettani se että aion olla vuoden armeijassa ja minulla on 3 yhteishakua edessä ennenkuin koulutus alkaisi?
6) Luin helsingin yliopiston sivuilta että laskinta ei saisi ottaa pääsykokeisiin, niin onko tehtävät todellakin päässä laskettavia vai tarviiko osata monimutkaisia taulokoita?

Myös muu tieto otetaan ilomielin vastaan koskien aihettani. Kiitos etukäteen vastanneille!

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+7

      Helsingin yliopiston valintaperusteet: http://www.helsinki.fi/ml/valinnat/geologia.html

      Pääsykoekirjat ovat lukion maantieteen ja biologian kirjoja, joten olettaisin että pääsykoe ei tule painottumaan matematiikkaan.

      Aikuislukiossa on mahdollista opiskella koko tutkinnon sijaan myös aineopiskelijana, eli halutessasi voisit käydä lukemassa siellä esim. maantieteen 1. kurssin. Tai jos Helsingin yliopisto tarjoaa geologiaa avoimessa yliopistossa, voisit harkita opiskelun kokeilemista sitä kautta.

      • Energiaminimi

        Joo, en ymmärrä tuota jumalatonta pääsykokeisiin pänttäämistä, kun senkin ajan voisi lukea alaa avoimessa yliopistossa. Kun on tarpeeksi suorittanut sitä kautta voi hakea varsinaiseksi tutkinto-opiskelijaksi. Helppoa.


      • asdfasfaf
        Energiaminimi kirjoitti:

        Joo, en ymmärrä tuota jumalatonta pääsykokeisiin pänttäämistä, kun senkin ajan voisi lukea alaa avoimessa yliopistossa. Kun on tarpeeksi suorittanut sitä kautta voi hakea varsinaiseksi tutkinto-opiskelijaksi. Helppoa.

        Kyllä siellä saa lukea tuhat kertaa enemmän ja päntätä vaikeaselkoista tekstiä, jotta saa tentit läpi edes jotenkin. Pienempi vaiva on lukea pääsykokeisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4598
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4426
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3769
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3652
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2997
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2814
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2721
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2153
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1768
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      122
      1346
    Aihe