Ammattikoulusta yliopistoon (geologia)

sankarjylhänkuusisto

Elikkä tarvitsisin ajankohtaista tietoa minkä laisia mahdollisuuksia on perus autoalan käyneellä jampalla päästä opiskelemaan geologiaa yliopistoon.

1) Millaista osaamista pääsykokeet edellyttää? (matikka, äikkä yms)
2) Entä onko geologian opiskelu ollenkaan käytännön läheistä vai opitaanko kaikki kirjoista?
3) Kuinka suuri ylilyönti asema ylioppilailla?
4) Onko pääsykokeisiin osallistuneista ja päässeistä 17% paljon vai vähän?
5) Entä parantaako tilannettani se että aion olla vuoden armeijassa ja minulla on 3 yhteishakua edessä ennenkuin koulutus alkaisi?
6) Luin helsingin yliopiston sivuilta että laskinta ei saisi ottaa pääsykokeisiin, niin onko tehtävät todellakin päässä laskettavia vai tarviiko osata monimutkaisia taulokoita?

Myös muu tieto otetaan ilomielin vastaan koskien aihettani. Kiitos etukäteen vastanneille!

3

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13+7

      Helsingin yliopiston valintaperusteet: http://www.helsinki.fi/ml/valinnat/geologia.html

      Pääsykoekirjat ovat lukion maantieteen ja biologian kirjoja, joten olettaisin että pääsykoe ei tule painottumaan matematiikkaan.

      Aikuislukiossa on mahdollista opiskella koko tutkinnon sijaan myös aineopiskelijana, eli halutessasi voisit käydä lukemassa siellä esim. maantieteen 1. kurssin. Tai jos Helsingin yliopisto tarjoaa geologiaa avoimessa yliopistossa, voisit harkita opiskelun kokeilemista sitä kautta.

      • Energiaminimi

        Joo, en ymmärrä tuota jumalatonta pääsykokeisiin pänttäämistä, kun senkin ajan voisi lukea alaa avoimessa yliopistossa. Kun on tarpeeksi suorittanut sitä kautta voi hakea varsinaiseksi tutkinto-opiskelijaksi. Helppoa.


      • asdfasfaf
        Energiaminimi kirjoitti:

        Joo, en ymmärrä tuota jumalatonta pääsykokeisiin pänttäämistä, kun senkin ajan voisi lukea alaa avoimessa yliopistossa. Kun on tarpeeksi suorittanut sitä kautta voi hakea varsinaiseksi tutkinto-opiskelijaksi. Helppoa.

        Kyllä siellä saa lukea tuhat kertaa enemmän ja päntätä vaikeaselkoista tekstiä, jotta saa tentit läpi edes jotenkin. Pienempi vaiva on lukea pääsykokeisiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      189
      8593
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4738
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4228
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      59
      3772
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3216
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2980
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2676
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2481
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2193
    10. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      36
      2167
    Aihe