Karate bisnes

sensei Pentti

Kurssimaksut sekä kaksi vyökoetta alle vuodessa, on aika iso summa oranssista vyöstä. Näyttää tuo lapsien treenit siltä, että ovat kohta mustassa vyössä... =D Tosin vanhana nyrkkeilijänä, en voi antaa tuolle systeemille mitään arvoa.

7

316

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eiälyä

      Bisnes?? Joo kaksi vyötä alle vuodessa on paljon juniorille. Mutta että bisnes? No way. Karate on liian halpa harrastus. Seurat elää nälkärajalla ja opettajat opettavat ilmaiseksi iltakausia että lapsesi saisi niitä vöitä keräillä. Ja että ihan kurssitkin maksaa? Ihan kauheeta tommonen.....

      • epäyskottavaa

        Rahalla saa vyön, vaikka mitään ei osaisikaan. Pikkupojilla mustia vöitä... Hahahaahhhaaa!


      • cktm4
        epäyskottavaa kirjoitti:

        Rahalla saa vyön, vaikka mitään ei osaisikaan. Pikkupojilla mustia vöitä... Hahahaahhhaaa!

        Taitaa harvassa olla ne opettajat jotka saavat palkkaa opettamisestaan. Ainakaan noissa harrasteseuroissa.


    • danny3

      Rahalla ei saa vyötä vakavasti otettavissa seuroissa, ja niitä on 99 % karateseuroista.
      Jos olet valinnut juuri sen seuran jossa ei ammattitaitoa ole, niin paha juttu. Aina voi vaihtaa.

      Mutta junnusi tuskin haluaa kun kerran iskä kustantaa niitä mustia vöitä ihan tosta vaan....

    • karate

      Aika nopea tahti junnuilla.. Kuitenkaan treenejä ei viikkoon tule kuin 1-2 ?
      Ja myös vyöjärjestelmä vaikuttaa vyökokeiden tiheyteen.. Onko seurassanne 10kyu vai yleisin järjestelmä eli 6kyu järjestelmä?

    • ihmevalitusta

      No junnuilla on OIKEISSA junnuseuroissa 12-mon-järjestelmä, jossa noita "välivöitä" suorittamalla kokeita voi pitää tiheämmin ja mielenkiinto säilyy koska on tavoitteita. Näin vyön väri vaihtuu korkeintaan kerran vuodessa jos ahkerasti käy harjoituksissa.

      Ja tuo bisnespuhe on joko tahallista provoamista tai sitten totaalista tietämättömyyttä. Isossa osassa seuroista junnujen vyökokeet maksaa 0-10 euroa, niin ei sillä seura paljon pääse rikastumaan. Vetäjä vielä vähemmän, kun ei saa yleensä palkkaa/palkkiota.

      Karate on erittäin halpa harrastus, jopa liian halpa. Karatejunnujen vuosimaksulla ei harrasta esim jääkiekkoa tai jalkapalloa edustusjoukkuessa kuukauttakaan.

      Mukavahan se olisi jos kaikki olisi ilmaista, mutta kun kulut pitää nimenomaan sen harrastajan maksaa. Kenempä muun?

    • oöö

      Jenkeissä ainakin Se on miljardibisnestä.
      Minä joka en ole koskaan harrastanut karatea iskin laudan poikki. Kun kstselin "lautaa" niin Se oli silleen "rakennettu" syyt oikeaan suuntaan eli helposti kstkeavaksi. Mummonikin ois Se katksissu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      60
      839
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      34
      817
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      756
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      96
      726
    5. 31
      622
    6. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      40
      547
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      72
      536
    8. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      10
      528
    9. 42
      519
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      63
      509
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      24
      433
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      24
      430
    13. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      57
      429
    14. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      426
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      36
      417
    16. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      105
      411
    17. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      72
      403
    18. 39
      403
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      397
    20. Emme pääse koskaan

      Tästä. Sinä et suostu enkä minä suostu
      Ikävä
      38
      394
    Aihe