Tervakosken Puuhamaa

EX-puuhamaafani

Millaisessa kunnossa mahtaa paikka olla nykyisin? Monista keskusteluista olen lukenut että alaspäin on siellä menty ja lujaa. Itse vierailin viimeksi vuonna 2005, ihan lapsi olin vielä silloin joten paikan todellinen kunto on saattanut jäädä huomioimatta. Monet valittaneet epäsiisteydestä ja ränsistyneisyydestä..

Netin keskusteluista tullut sellainen kuva että paikat olisi todella huonossa kunnossa ja vehkeetkin toimisivat vähän niin tai näin. Hinnat siellä on ainakin nousseet, aikoinaan muistan itse maksaneeni sisään n. 14-17 €, kun ensikesän hinta näyttäisi olevan 23 €.

Myös työntekijöiden palkat ovat ilmeisesti alakanttiin. Jotkut puhuneet noin 6 € /tunti ja että työntekijät olisivat itsekkin "lapsia" eli todella nuorta porukkaa (16 v-). Silloin kun itse aikoinaan paikalla vierailin koko lapsuuteni 90-luvulta lähtien niin rakastuin paikkaan ja vierailu oli aina kesän kohokohta. Nyt kuitenkin tuntuu että siellä on samat viihdykkeet samassa kunnossa edelleen, mitä katselen kuvia ja luen ihmisten kokemuksia.

Lisäksi luin että puuhamaan legendaarinen pelihalli ilmaisine peleineen olisi lopetettu ja pelit myyty muualle jo muutama vuosi sitten? Toivottavasti täällä olisi joku asiasta perillä oleva lukemassa tätä ja vastaisi.

3

4008

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asuin vieressä muino

      Jokunen vuosi sittenhän siellä omistaja vaihtui, ja haettiin jopa anniskelulupaa alueelle, sillä perusteella että omistajan muissa vastaavissa hupipaikoissa oli alkoholitarjontaa, (jota ei sitten kuitenkaan saatu)

      Itsekkin olen kuullut noista palkkaus ongelmista, teineiltä jotka siellä ovat töissä olleet. Työ on raskasta ja vaativaa, ja huonosti palkattua.

      Itse olen käynyt viimeksi n. 3v sitten, silloin 2vuotiaan kanssa, joten pelisalit eivät kiinnostaneet, enkä niitä siksi muista.

      Mielestäni viihdykkeet eivät paljoakaan olleet muuttuneet.

      Altaiden vesi oli niin kylmää ettemme lapsen kanssa siellä juuri viihtyneet. Siinä suhteessa esim Peurunka oli paljon parempi. Ei tarvinnut palella.

    • Dragofix.

      gAbba

    • JustiinaTöpöhäntä

      omistaa sama joka omistaa vaasa landian ja puuha maan nykyään

      harmi puuha maata nyt on vesit kylmiä ja ei enää ollenkaan peli hallia

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      93
      7450
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      224
      7321
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5068
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      129
      4731
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      41
      4548
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4060
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1731
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1499
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      240
      1367
    Aihe