Tervakosken Puuhamaa

EX-puuhamaafani

Millaisessa kunnossa mahtaa paikka olla nykyisin? Monista keskusteluista olen lukenut että alaspäin on siellä menty ja lujaa. Itse vierailin viimeksi vuonna 2005, ihan lapsi olin vielä silloin joten paikan todellinen kunto on saattanut jäädä huomioimatta. Monet valittaneet epäsiisteydestä ja ränsistyneisyydestä..

Netin keskusteluista tullut sellainen kuva että paikat olisi todella huonossa kunnossa ja vehkeetkin toimisivat vähän niin tai näin. Hinnat siellä on ainakin nousseet, aikoinaan muistan itse maksaneeni sisään n. 14-17 €, kun ensikesän hinta näyttäisi olevan 23 €.

Myös työntekijöiden palkat ovat ilmeisesti alakanttiin. Jotkut puhuneet noin 6 € /tunti ja että työntekijät olisivat itsekkin "lapsia" eli todella nuorta porukkaa (16 v-). Silloin kun itse aikoinaan paikalla vierailin koko lapsuuteni 90-luvulta lähtien niin rakastuin paikkaan ja vierailu oli aina kesän kohokohta. Nyt kuitenkin tuntuu että siellä on samat viihdykkeet samassa kunnossa edelleen, mitä katselen kuvia ja luen ihmisten kokemuksia.

Lisäksi luin että puuhamaan legendaarinen pelihalli ilmaisine peleineen olisi lopetettu ja pelit myyty muualle jo muutama vuosi sitten? Toivottavasti täällä olisi joku asiasta perillä oleva lukemassa tätä ja vastaisi.

3

3534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asuin vieressä muino

      Jokunen vuosi sittenhän siellä omistaja vaihtui, ja haettiin jopa anniskelulupaa alueelle, sillä perusteella että omistajan muissa vastaavissa hupipaikoissa oli alkoholitarjontaa, (jota ei sitten kuitenkaan saatu)

      Itsekkin olen kuullut noista palkkaus ongelmista, teineiltä jotka siellä ovat töissä olleet. Työ on raskasta ja vaativaa, ja huonosti palkattua.

      Itse olen käynyt viimeksi n. 3v sitten, silloin 2vuotiaan kanssa, joten pelisalit eivät kiinnostaneet, enkä niitä siksi muista.

      Mielestäni viihdykkeet eivät paljoakaan olleet muuttuneet.

      Altaiden vesi oli niin kylmää ettemme lapsen kanssa siellä juuri viihtyneet. Siinä suhteessa esim Peurunka oli paljon parempi. Ei tarvinnut palella.

    • Dragofix.

      gAbba

    • JustiinaTöpöhäntä

      omistaa sama joka omistaa vaasa landian ja puuha maan nykyään

      harmi puuha maata nyt on vesit kylmiä ja ei enää ollenkaan peli hallia

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      105
      4690
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      395
      1418
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      187
      1081
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      912
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      897
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe