kätilö ei kertonu diagnoosista

dano1

Synnytin 2 vuotta sitten poika oli aika iso paino ili 5 kg ja 57 sm pituus, olen 163 sm ja 49 kg, repeämä 3, mutta heti kun vauva syntyi kätilö otti häntä ja meni toseen huoneeseen ja laittoi lämpökaappiin. Kysyin heti mitä tapahtui hän kertoi että kaikk ok, kysyi vain että oliks mulla verisokeri korkea, koska vauva on iso, kerroin että ei, kaikki oli kunnossa. Mutta kulunut 2 vuotta ja pyysin kertomaan miten mun synnytys sillon mennyt, sain paperit ja huomasin että vauvalla laitettu diagnoosi syntymäasfyksia.Apgar pisteet oli silloin 6/8, 5 tuntia myöhemmin hän itkeny ja huutanu hirveästi, en pystyny tehä mitään kysyin hoitajalta mikä häntä vaivaa, hän kertoi että varmasti hän on nälkäinen, kerroin että hän on syönyt äsken, hän antoi lisä maitoa mutta se ei auttanut. Ja yön aikana hän ei voi nukkua kunnolla, herää monta kertaa ja huutaa. Kerroin tästä neuvolassa, mutta hänen mielestä että poika ei nukkuu yöllä johtuu sitä että hän vain on sellainen, erikoinen kuin kaikki muut lapset meidän perheessä. Hän on 5 lapsi.Oliks tää ihan oikein että kätilö eikä lääkäri kertonut tästä asfyksiasta mitään?

5

1121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 98+9381+

      Tuo asfyksia tarkoittaa sitä, että vauva ei ole saanut tarpeeksi happea synnytyksen aikana. Eikö lääkäri kertonut tätä? Nuo lääketieteen termithän on sellaisia, joita yritetään välttää silloin kun puhutaan maallikoille.

      Lääkärin asia on kertoa diagnooseista, kätilöillä ei ole lupaa siihen. Uniongelmat eivät tyypillisesti kuulu jälkiseurauksiin, ellei sitten ole ilmennyt aivovaurioita. Ilmeisesti lapsesti vaikuttaa terveeltä lapselta, kun neuvolan mielestä kyse on vain yksilöllisestä ominaisuudesta.

    • fhthrth

      No meidän vauvalla oli apgar pisteet eka 2 ja ei sillä mitään vauriota ollut. Vietiin heti toiseen huoneeseen ja 5 min. päästä tuotiin rinnalle. Missään papereissa ei lukenut mitään mitä siellä toisessa huoneessa tehtiin. Aika hiljaisesti itki ekat päivät. Nälkäinen oli.

    • kahden äiti

      Diagnoosin teko ja siitä kertominen on lääkärin vastuulla. Kätilö teki siinä väärin, että ei pyytänyt lääkäriä paikalle, kun kysyitte onko joku vialla.

      Suurimman virheen teki kuitenkin lääkäri, kun ei tullut keskustelemaan teidän kanssa synnytyksen jälkeen.

      • Kärpäsestä härkänen

        Mistä kävi ilmi, että lääkäri ei käynyt keskustelemassa äidin kanssa synnytyksen jälkeen? Yleensä synnyttäneet tapaavat lääkärin ainakin päiväkierron yhteydessä, usein myös kotiutettaessa, kun tehdään lähtötarkastus ja lastenlääkärikin käy sanomassa jonkun kommentin.

        Lähtökohta lienee, että jos mitään ei kerrota, ei ole mitään erityistä kerrottavaakaan. Siihen viittaa tuokin, että viiden tunnin iässä lapsella riitti tarmoa itkeä ja huutaa hirveästi, joten hengityspuolella ei silloin ollut enää ongelmia. Asfyksiadiagnoosi on varmaan laitettu selittämään alun alhaista Apgar-pistettä, mutta koska se oli korjaantunut pikaisesti, ei sillä ole mitään merkitystä.

        Huoli pois.


    • Seurannut

      Tuttavani poika syntyi normaalisti. Kuitenkin hän huusi yöt ja päivät. Neuvolat ja lääkärit pitivät sitä persoonallisuutena. Myöhemmin hänellä todettiin asperger. Samanlainen tausta on toisella tuttavallani. Koliikkia. Todettiin ADHD. Leikki-ikäisenä siivosi ja teki asioita maanisesti.

      Usein neuvoloiden henkilökunnan asiantuntemus riittää vain toteamaan, että jaksamista vanhemmille. On totta, että suurimmissa osissa tapauksissa tämä ehkä auttaakin. Toisaalta pitäisi pystyä saamaan myös tarvittaessa apua. Olisi mielenkiintoista tietää, miten kirjoittajan lapsi on kasvanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      88
      6068
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4442
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4192
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3799
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      7
      3543
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      101
      2628
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2503
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2429
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      49
      2148
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      5
      1489
    Aihe