raskaana vai ei? epätietoinen:/

Minulla on menkat 2,5 viikkoa myöhässä, Testit näyttää negaa toki on saanut kaksi plussaakin toinen katosi ja toinen jäi ja sitten on tullut pari haamua.Mutta nyt on kuitenkin viikon verran ollut nega. Veren hg alle 1

Raskauoireet multa kyllä löytyy: rintoja aristaa,pahoivvointia,menkkamaiset kivut,vasyttää enemmän kuin normaalisit ja himoja tiettyihin juttuihin ehkä hieman välillä huippaa.

Onko jollakin ollut silleen että testi vasta viikkojen päästä näyttää plussaa,jos on niin montako testiä olette tehneet?

Asiallisia vastauksia !!:)
9167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Siis sinulta on otettu veritesti ja raskaushormonipitoisuus on alle yksi? Valitan, et ole raskaana, se on ihan tasan niin yksinkertaista. Sitä paitsi oireet aiheuttaa raskaushormoni, joten jos sitä ei ole veressä lainkaan, niin oireesi eivät johdu raskaudesta, vaan todennäköisesti raskauden toivomisesta. Kysymyksesi on siis kohdallasi täysin turha. Pahoittelut.

Äänestä
  • Ja lisäyksenä vielä: jos olet kerran tehnyt positiivisen testin jossain vaiheessa, niin todennäköisesti kyseessä on todennäköisesti kemiallinen raskaus, eli olit kyllä raskaana, mutta raskaus päätttyi heti alkuunsa.

    Äänestä

Jos kerran jo olet myös plussanut niin minkä takia olet sen jälkeen jatkanut testailua? Plussattua kun yleensä otetaan yhteyttä lääkäriin tai terveyskeskukseen tai neuvolaan ja varataan aika jossa sitten varmistavat tuon raskauden.

Eiköhän sun nytkin kannattais varata lääkärille aika jossa varmistavat oletko raskaana vai et.
Jos olet jo käynyt lääkärissä kun näköjään tiedät tuon veren hg pitoisuudenkin ja he ovat sanoneet ettet ole raskaana niin sitten se vain on niin.
Ei lääkäreiden testit näytä virheellisesti negaa.

Äänestä
  • Niin no tässä sinun vastauksessasi on hieman väärää tietoa se, että ei kaikilla paikkakunnilla todellakaan ole tapana varmistaa raskautta yhtään mitenkään ennen ensimmäistä sisätutkimusta tai ensimmäistä ultraa. Nykyään kotitestit ovat niin luotettavia, että jos plussan on sellaiseen saanut, se monilla paikkakunnilla kelpaa ihan todisteeksi raskaudesta ja sillä pääsee neuvolan asiakkaaksi. Sitä paitsi jos tekee positiivisen raskaustestin, niin neuvola on todellakin se oikea osoite, minne yhteyttä otetaan.

    Äänestä

  • no ei ihan niinkään kirjoitti:

    Niin no tässä sinun vastauksessasi on hieman väärää tietoa se, että ei kaikilla paikkakunnilla todellakaan ole tapana varmistaa raskautta yhtään mitenkään ennen ensimmäistä sisätutkimusta tai ensimmäistä ultraa. Nykyään kotitestit ovat niin luotettavia, että jos plussan on sellaiseen saanut, se monilla paikkakunnilla kelpaa ihan todisteeksi raskaudesta ja sillä pääsee neuvolan asiakkaaksi. Sitä paitsi jos tekee positiivisen raskaustestin, niin neuvola on todellakin se oikea osoite, minne yhteyttä otetaan.

    En sanonut etteikö lääkärissä tai neuvolassa uskottaisi että olet raskaana.
    Muotoilin tuon edellisen kommenttini ehkä hiukan tyhmästi.
    Mutta siis jos raskaudesta on epävarmuutta tai on syytä epäillä raskaustestin tulosta esim. virheellisesti negatiiviseksi niin tottakai saat varmistettua asian käymällä lääkärissä jossa sitten ottavat verikokeen.

    Ja ap:llähän näköjään on syytä epäillä jos testit ovat eka näyttäneet plussaa ja sitten negaa. Joten hänen kannattaisi varata aika verikokeeseen jolla raskaus voitaisiin varmistaa.

    Äänestä

Siksi tein vielä pari testiä koska pari ennen positiivistä näytti negaa, ja tästä jutusta tekee vielä oudompaa että lääkäri sanoi että kohtu on hieman kasvanut,mutta ei niin paljoa että voisi varmaksi sanoa.

En toivo olevani raskaana mulla on opiskelu ja kaikki kesken..

Äänestä
  • Jos olet ollut raskaana mutta raskaus on mennyt kesken niin kohtu on voinut hieman kasvaa eikä se heti keskenmenon jälkeen kutistu takaisin normaali mittoihin.

    Lääkäri kyllä kuitenkin varmistaa raskauden verikokeella eikä kohdun kokoa katsomalla.
    Joten varaappa nyt vaan se aika siihen verikokeeseen niin saat varmuuden asiasta.

    Äänestä

  • milaanja kirjoitti:

    Jos olet ollut raskaana mutta raskaus on mennyt kesken niin kohtu on voinut hieman kasvaa eikä se heti keskenmenon jälkeen kutistu takaisin normaali mittoihin.

    Lääkäri kyllä kuitenkin varmistaa raskauden verikokeella eikä kohdun kokoa katsomalla.
    Joten varaappa nyt vaan se aika siihen verikokeeseen niin saat varmuuden asiasta.

    Ap:lta on jo otettu hcg verestä, kuten hän ensimmäisessä viestissä kirjoittaa. Arvo oli alle yksi, eli puhtaasti negatiivinen. Mitään epäselvää tässä ei siis ole.

    Äänestä

no jokin syy tähän on että miksi menkat ovat 3 viikkoa nyt myöhässä lie mistä sitten johtuu. tiiän kyllä että se on nega mut nyt hirvittää kun olen lukenut vaikka mitä netistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietonen kirjoitti:

Minulla on menkat 2,5 viikkoa myöhässä, Testit näyttää negaa toki on saanut kaksi plussaakin toinen katosi ja toinen jäi ja sitten on tullut pari haamua.Mutta nyt on kuitenkin viikon verran ollut nega. Veren hg alle 1

Raskauoireet multa kyllä löytyy: rintoja aristaa,pahoivvointia,menkkamaiset kivut,vasyttää enemmän kuin normaalisit ja himoja tiettyihin juttuihin ehkä hieman välillä huippaa.

Onko jollakin ollut silleen että testi vasta viikkojen päästä näyttää plussaa,jos on niin montako testiä olette tehneet?

Asiallisia vastauksia !!:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu