http://www.kaleva.fi/html/JTpage423812.html
Hankkisivat nyt kunnon lataukset...
Pari vuotta sitten Suomeen ostettujen saksalaisten Leopard 2A4 -taistelupanssarivaunujen ampumatarvikehankinnoista tehdään päätös vielä tämän vuoden aikana.
Leopard-hankkeesta vastaavan jalkaväen tarkastajan, eversti Mika Peltosen mukaan kriisiajan "kovien" ampumatarvikkeiden hankintaa valmistellaan parhaillaan. "Meillä on useita vaihtoehtoja niiden toimittajan suhteen. Päätämme vielä tänä vuonna, mistä ja paljonko ampumatarvikkeita hankitaan."
Leopardeihin ostetaan panssaria läpäisevät nuoliammukset sekä ontelo- ja sirpalekranaatit.
Suomen ostamissa 124 Leopardissa on mahdollista käyttää myös köyhdytettyä uraania sisältäviä, panssarinläpäisyyn tarkoitettuja tykinammuksia. Tällaiset läpäisyammukset ovat laajassa käytössä Yhdysvaltain armeijassa.
Leopard 2 -vaunussa on sama 120 millimetrin tykki kuin USA:n M1-tankissa, joten niihin soveltuvat samat ammukset.
Eversti Peltosen mukaan köyhdytettyä uraania sisältävien ampumatarvikkeiden hankinta ei kuitenkaan kuulu "millään tavalla armeijan suunnitelmiin".
"Amerikkalaisilla lienee sellainen vaihtoehto, jossa on köyhdytettyä uraania. Meillä ei kuitenkaan ole syytä lähteä niitä hankkimaan, koska on olemassa täysin käypiä vaihtoehtoja", Peltonen muotoilee.
Vaihtoehtoisia nuoliammuksia valmistaa muun muassa saksalainen Rheinmetall -yhtiö, jonka tuotteissa uraanin tilalla on volframia. Kansainvälisissä sotilasjulkaisuissa uraaniammuksia kuitenkin kehutaan kaikkein tehokkaimmiksi ja edullisiksi.
Panssarikoulun apulaisjohtaja, majuri Kari Melanen vahvistaa, että uraaniammuksilla on taistelukäytössä "runsaasti hyviä ominaisuuksia".
Kaupallinen neuvos Arto Koski puolustusministeriöstä sanoo Suomen kuitenkin rajaavan neuvottelut ampumatarvikeostoista vain eurooppalaisiin valmistajiin. Hankintojen arvo on useita miljoonia euroja.
"Nythän on hankittu vasta pienehkö määrä koulutusampumatarvikkeita, ja jatkohankinnat pyritään tekemään muiden eurooppalaisten Leopard-käyttäjien kanssa", Koski kertoo. Leopard on käytössä lukuisissa Euroopan maissa.
Leopardeihin uudet ammukset, Suomeen ei uraaniammuksia
1
495
Vastaukset
- Sihtaaja
http://www.jippii.fi/jsp/forum/thread.jsp?b=armeija&t=9730
25.08.2004 kello 11.40 Matti Keränen , Salla.
Kaarinan kaupungissa aivan likellä Turkua ja ensi viikolla vasta Sallassa.
Arvoisat keskustelijat ja kyselijät !
Poissaoloni foorumeilta " Armeija " seka " Usko ja Elämä " johtuu perhesyistä. Vasta ensi viikolla - se on syyskuun alussa - tilanteeni normalisoituu ja olen täysipäiväinen
sallalainen. Nyt olen vasta oikeastaan täysipäiväinen suomalainen tultuani Puolasta jo pari viikkoa sitten.
Täällä näytetään kyseltävän uraanitäytteisten ammusten perään. Kyseisen tavan hyödyntää uraania aloittivat saksalaiset.
Erikoisesti heidän rynnäkkötykkiensä pääkanuunatyyppinä oli kanuunan 75 K 40 erilaiset muunnokset. Tätä kanuunaahan käytti myös jalkaväki. Vaikka kanuunalla oli laukauksessaan hurja alkunopeus ja osumatarkkuus oli vielä kilometrinkin matkalla hyvä, niin tehoa tarvittiin lisää venäläisten panssarien käydessä yhä paksuotsaisemmiksi
vuosina 1944 - 1945.
Ratkaisuksi tuli alikaliiberiammus. Ammuksen tiheyttä lisättiin uraanitäytteellä ja kuoreksi tehtiin kivikova wolfram-metalli. Uraania Saksa sai miehitetystä Belgiasta , joka oli Kongosta hamstrannut valtavat raakauraanivarat ennen sotaa. Koska Saksan ydinaseohjelma viivästyi ja epäonnistui liittoutuneiden toistuvien sabotaashien ja lentopommitusten vuoksi, jäi raakauraanille lopulta vain yksi käyttötapa - panssariammusten täytteenä.
USA onkin jatkanut tätä natsien kunniakasta perinnettä molemmissa Irakin sodissaan. Toki sillä erolla , että uraanimetallista on ensiksi erotettu uraanirikastamoissa fissioiva isotooppi U - 235 pois kaasusentrifugeissa tai kaasudiffuusiolaitoksissa. Jäljelle jäänyt isotooppi U - 238 reagoisi vain raskasvesireaktoreissa , mutta olisi muuten liki arvotonta. Niinpä se onkin joutanut hyvin sotilaskäyttöön " halvahkona " kuona-aineena.
Tosin tässä on se haitta , että panssariammuksen osuessa kovaan kohtaan ammus osittain kaasuuntuu ja hajoaa aerosolimaisiksi pienhiukkasiksi. Näiden hiukkasten pienetkin uraanijäämät ovat hyvin myrkyllisiä ihmisen DNA - ketjuille ja solujen lisäääntymistoiminnoille. Sama ominaisuus on muuten supermyrkyiksi luokitellulla plutonium - alkuaineella eri yhdisteineen.
Tunnetut liittoutuman sotilaiden oudot sairausoireet , syövät ja elintoimintojen häiriöt ovat siis peräisin uraanitäytteisten panssariammusten osuessaan tuottamista aerosoleista. Sekä aerosoleissa olevien uraanijäämien korkeasta myrkyllisyydestä.
Ydinsäteilyllä ei ole asiaan mitään osuutta, sillä kyseessä on ennen ydinreaktoria suoritetun uraanirikastuksen jätteet. Muuten suurin osa luonnonuraanista on tätä isotooppia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 843412
- 771357
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.1821339Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401040Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051000Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.310952- 43859
- 95857
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os78845Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en124835