Löysin pennultani muutama päivä sitten pienen herneen kokoisen patin niskasta. Se löytyy ihon alta kun tunnustelee, ja on ihossa siis kiinni. Ihosta lähti myös karva irti siitä kohtaa. Näytin ohimennen eläinklinikalla kun olin varaamassa pienelle ensimmäistä rokotusta, ja lääkäri ajatteli että voi olla myös toisen pennun purema, sillä näytti kuin siinä olisi ollut pieni puremajälkikin. Asiasta käskettiinkin vain mainitsemaan parin viikon päästä rokotuksen yhteydessä.
Seuraavana päivänä aivan viereen on kuitenkin ilmestynyt myös toinen samanlainen patti.
Pentu ei arasta patteja, ja on muutenkin hyvin energinen tapaus. Mietin kun siihen niin nopeasti kuitenkin tuli se toinen patti, että voiko kyseessä olla mitään vakavaa? Mietin myös voisiko joku punkki aiheuttaa tällaista. Kannattaako tässä nyt hätääntyä vai odottaa vain se muutama viikko kun on rokotuskin.
Kaksi pattia niskassa
Mistä johtuu
1
61
Vastaukset
- Rasvapatti oisko?
Voi olla rasvapatteja myös. Omallani oli, ovat sellaisia sormella liikuteltavia kiinteitä möykkyjä esim. niskassa. Meillä lähti patit kun laitettiin omega öljyä ja vaihdettiin kevyempää ruokaan. Lihaa ja nappuloita tyyliseksi. Toki jos on kasvattajan oheiden mukaan nyt ruokinta niin vaihtaisin hitaasti uuteen josko patit lähtisivät sillä pois.
Hyviä merkkejä on esim. 1st choice, Golden Eagle, Acana ym.
Nutrolin pentu on oiva öljy pennuille :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1357167Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1254961L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa664312TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a153473Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242281Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2971755Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä221506- 671475
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581438Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j581394