Olenko oikeutettu mihinkään tukiin?

kröööh

Olen 25-vuotias ja asun avovaimoni luona hänen omistamassaan asunnossa.
Työsuhteeni loppuu kesällä ja tarkoituksenani olisi alkaa syksyllä opiskelemaan.

Maksan vuokraa avovaimolleni. Omistan itse myös asunnon, mitä pidän vuokralla ja saan siitä tuloa.

Nyt kun opiskelut alkaa tulla ajankohtaiseksi olen alkanut miettimään saanko mitään tukia/kuinka paljon? Olen joskus kuullut sanottavan, että omistusasunnon omistaja ei saa mitään tukia?

Jännittää aloittaa opinnot, sillä jo nyt säännöllistä palkkaa nauttivana on aika tiukkaa taloudellisesti, enkä verotuksen takia tunnu jäävän oikein voitollekaan omista vuokratuloistani.

Neuvokaahan viisaammat!

1

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Opintotuen asumislisää ei voi saada omistusasuntoon (omaan tai puolison omistamaan). Muita opintotuen osia voi kyllä saada eli opintoraha ja laina eivät ole riippuvaisia noista asumisjärjestelyistä.

      Yleinen asumistuki voi olla vaihtoehto pienituloiselle. Sitä voi saada omistusasuntoonkin, mutta sitä teidän pitäisi sitten hakea yhdessä ja tulonne lasketaan yhteisiksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      134
      1728
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      40
      1648
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      63
      1410
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1305
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      209
      1144
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      277
      1097
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      70
      1083
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      958
    9. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      955
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      888
    Aihe