pahoinvointi

laura78

Kertokaas kokemuksia pahoinvoinnista. Missä vaiheessa teillä on alkanut ,kuinka kauan on kestänyt ja miten olette saanut helpotettua oloanne? Mulla 7 raskausviikko menossa ja huomaan että pahoinvointi, etova olotila pahenee päivittäin ja iltaa kohden..

8

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 7 raskautta takana

      Minulla alkanut viikolla 6 ja pahentunut aina viikolle 9 asti ja sitten pysynyt rajuna noin 4 viikkoa, jonka jälkeen pikkuhiljaa lientynyt. Puoleenväliin mennessä oksentelu loppunut ja kuvotus jatkunut loppuun asti, jopa viikon synnytyksen jälkeenkin.

    • Oireeton :)

      Itselläni alkoi joskus noin rv 7 paikkeilla, sitä kesti ehkä reilut 4-5 viikkoa. Lähinnä se oli etovaa oloa, joka esiintyi ensin iltaisin, sitten pikkuhiljaa pitkin päivää. Etova olo loppui siihen, kun tajusin rytmittää ruokailuni oikein.

      Tähän mennessä olen päässyt ilmeisen helpolla raskauteni kanssa: pahoinvoinnin takia ei tarvinnut kertaakaan oksentaa, etova olo ei ollut mikään paha ja ylitsepääsemätön vaan pystyin varsin hyvin jatkamaan normaalia arkeani. Mitään muitakaan negatiivisia raskausoireita ei minulla ole ollut ainakaan tähän mennessä. Silti sikiö liikkuu ja voi hyvin, sykkeet ja kasvut ovat mallillaan ym. En ole koskaan voinut näin hyvin kuin nyt tällä hetkellä voin :) Ainakin omalla kohdallani pitää paikkansa se, että naisen kroppa ja elimistö on parhaimmillaan raskauden aikana!

    • .....

      Alkoi viikolla 6. Kesti vuorokauden ympäri ja oli oksentelua n. viikolle 16. Kuvotus, iltapahoinvointi ja satunnainen oksentelu kesti loppuun asti.

    • lll

      jos tulee pahana voi olla että ei auta mikään..mätunsin kuolevamni ja itkin vaan:(
      Toivottavasti pääset helpommalla!

      Ja asia on hyvä..vaikka välillä jopa toivoin silloin etten olisi raskaana:/
      mut loppu onneksi aikanaan..

    • Oksentelija

      Itselläni tuli kuvotus jo viikolla 5 mutta ihan kunnon pahoinvointi ja oksentelu alkoi joskus 6-7 viikon vaiheilla.

      Pahin helpotti 13 viikon tienoilla vaikka välillä tulee vieläkin sellainen yllätys huono olo yhtäkkiä ja sit täytyy oksentaa. Esim. autossa en pysty matkustamaan kun tulee heti huono olo ja oksu. Jotkut hajut ja tietyt ruoat aiheuttaa myös edelleen huonoa oloa.

      Niin ja olen siis tällä hetkellä viikolla 24. :)

    • Kohta kolmen äiti

      Alkantu jo ennen kun testi näyttänyt plussaa (esikosta plussasin 3 4, tokasta 4 1 ja tästä kolmannesta alko pahoinvointi ja närästys 3 2 ja tiesin heti et raskaana ollaan ja kaks vahvaa viivaa pärähti testiin 6 2)
      Et ekasta pahoinvointia kesti sinne päälle puolen välin, tokasta alko helpottamaan rv 17 ja nyt kolmannesta kerkes helpottaa tuossa rv 18-19 ja nyt sitten 25 palasi takasin..
      Mut se on niin yksilällistä mitenkä kauana se pahoinvointi kestää, itseä vain ärsytti kun neuvolan tädit ja kaverit sanoivat et kyl se ekan kolmanneksen jälkeen helpottaa...

      • lfvkliikkuu

        Ekasta viikolle 18 asti ja ihan kunnolla oksentelua viikot 6-16, lähinnä aamuisin. Toisesta viikot 6-9, muutama oksukerta, kuvotus velloi kyllä pahasti viikolle 14. Toisella kertaa ympäri vuorokauden, ehkä enempi iltapainotteista, automatkat töistä kotiin pahoja.

        Auttoi syödä lähinnä kylmiä ruokia, esim hedelmät, marjat, jogurtit, riisifrutti, jäätelö. Töissä kun oikein paha olo iski, salmiakkipastilli suuhun.


    • 65841654

      Mulla alkoi viikolla 6 ihan yhtäkkiä, lähes vuorokauden ympäri oli huono olo, vain kerran jouduin oksentamaan. Noin kuukauden sitä, kesti kunnes alkoi helpottamaan, nyt 15. viikko menossa, eikä enää mitään. Itse huomasin, et olo paheni aina, jos ei syönyt tunnin/parin välein jotain pientä. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6114
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4802
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      29
      2873
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1077
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe