Poutun toimitusjohtajan Pekka Kososen mukaan kauppa ei vaikuta yhtiön toimintaan Suomessa. Pouttu Oy:n tehdas ja pääkonttori sijaitsevat Kannuksessa. Lisäksi Pouttu Oy:llä on myyntikonttori Helsingissä. Pouttu Oy:n palveluksessa työskentelee noin 240 lihanjalostuksen ammattilaista.
Näin uutisoitiin!
faktaa10
9255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vaikuttaakohan tuo asiakkaiden ja jakeluverkoston toimintaan?
Ikävä kyllä näinhän ne usein vastaavissa kaupoissa sanovat, ja tekevät toisin, niin myös Suomalaisetkin ulkomailla kuten Nokia, paperitehtaat ym.
Mielenkiintoiset ajat edessä.
Voi mennä hyvinkin, tulee uusia tuulia ja makuja Virolaisten isäntien myötä.
Niin. Virolaisethan on tunnettuja laadukkaiden tuotteiden valmistajia. Ikinä ei ole halpoja, heikkolaatuisia tuotteita tai huonoja kopioita tehty.
Suomalaisethan myös perinteisesti arvostaa idästä tulevat uudet tuulet todella korkealle. Tuo virolainen omistajuus on myös kätevä yhdistää tuohon pakkauksista nykyisin huokuvaan Härmä-teemaan.
Taisi tulla vain pakkotilanne myydä, kun firmasta vielä jotain saa...
Viro on kylläkin etelässä...
Niinhän se on, etelämmässä kuin Suomi. Sehän muuttaakin kaiken edellä mainitun.
Surullista. Pitää vaan toivoa että työpaikat pysyy entisellään, siis kannuslaisilla...
Ei työpaikat ole nykyiselläänkään kannuslaisilla...niin paljon käy muualta väkeä...
kohta on ryssiä kannus täynnä ja paikalliset saa kenkää.
nuorten kesätyöpaikat menee virulaisille
Kauppa ei vaikuta yhtiön toimintaan Suomessa ja lehmät lentää. Eiks toimitusjohtaja voinut muuta sanua.Pidetäänkö työntekijöitä aivan idiootteina!
Parin kuukauden kuluttua alkaa yt:t ja tuotanto siirtyy Viroon tai virolaiset tulee tekeen meidän työt halvemmalla. Kylillä puhutaan,että muutkin olis ollut kiinostuneita Poutusta,mut raha ratkaisi