pääseekö mitenkään mainostoimistoon?

assari12

miten juuri ammattikoulusta valmistunut media-assari voisi päästä mainostoimistoon töihin? harjoittelijoita ei voi enää palkata, eikä oikeeta palkkaa ole varaa maksaa. Olisiko jotain kikkaa millä päästä työn makuun?
Varsinkin kun ei oo työkokemusta eikä paljoa mitään suunnittelutöitä...

osa-aikatyö, kiireapulainen...

6

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Esanen89

      Työkokeiluun voi päästä työkkärin kautta, itse yritetään juuri samaa.

    • assari12

      mulle on koko ajan sanottu, ettet pääse työkokeiluun, koska sinulla on ammatti. Työkokeilu on niille joilla ei oo ammattia ja haluavat tutustua alaan työpaikan kautta.

    • Esanen89

      Ei ole näin. Kävin työkkärissä ja näyttivät vihreää valoa! Itse olen ollut alalla jo yhdeksättä vuotta ensivuonna jo 10 vuotta!

      Aloitan työkokeilun eräässä yrityksessä ihan näillänäpeillä.

    • mainoksiatulvillaan

      työkokeilussa todellakin sellainen tyhmä juttu, että oman alan töihin ei meinaa päästä käsiksi. Mullekin yrittivät napista vastaan, mutta sanoin ettei mulla oo alan koulutusta enkä oo päivääkään opiskellut graafista suunnittelua (paitsi koulussa ehkä 2 kurssia, on eräs kulttuurialan koulutus). Mainostoimitsossa jossa oon työkokeilussa, on eräs media-assari ja se sano ettei koulussa opetettu mitään tällaista eikä muutakaan... oppi harkkojen kautta. Eli siis jos vetoat tähän ettei sulla oo alan koulutusta, oot suuntautunut tyyliin valokuvaukseen - mutta mainonnasta ja markkinoinnista sulla ei oo mitään kokemusta tai ammatillista osaamista. Näin saatat onnistua kiertää.

      työskenteleehän mainostoimistossa myyjiä, copywritereita, koodareita jne.

    • Graphic Designer

      Mä pääsin alkuun siten, että tein ensin omia projekteja ja kavereille halpahommia, esimerkiksi bändin nettisivut, tutulle sähkömiehelle käyntikortin ja esitteen, paikalliselle hyväntekeväisyysjärjestölle julisteita yms ja pistin portfolion pystyyn näillä. Sitten hain välitystoimiston kautta freelance-hommia, ja yksi mainostoimisto jossa tein pari keikkaa tarjosikin sitten vakipaikkaa.

      Onnea matkaan!

    • Alalla yli 30 vuotta

      Pääsee.

      Jos on huippulahjakas ja kyvykäs. Nyt tiukat ajat, ei ole ammattilaisilekaan töitä, monissa paikoissa YT päällä.

      Jos töitä aiot tehdä ja noin hakusessa tavoitteet, vaihda alaa.Mene vaikka lähihoitajakouluun, mainosalalla ei luuserit ole ennenkään pärjänneet, siis hyvinäkään aikoina, saati sitten laman keskellä.

      Mulla on duunejam vähemmän kuin ennen, mutta on kuitenkin. Joskus tämä taas nousuksi muuttuu. Mutta mun ei tarvitse taistella duuneista harjoittelijoitten kanssa, mulla nimi piisaa palavereissa. Että niinkuin tajuaisit todellisuuden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      350
      34989
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      63
      2653
    3. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      95
      2190
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      218
      1873
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      173
      1712
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      58
      1564
    7. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      100
      1298
    8. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      37
      1160
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      114
      1103
    10. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1088
    Aihe