miten juuri ammattikoulusta valmistunut media-assari voisi päästä mainostoimistoon töihin? harjoittelijoita ei voi enää palkata, eikä oikeeta palkkaa ole varaa maksaa. Olisiko jotain kikkaa millä päästä työn makuun?
Varsinkin kun ei oo työkokemusta eikä paljoa mitään suunnittelutöitä...
osa-aikatyö, kiireapulainen...
pääseekö mitenkään mainostoimistoon?
6
719
Vastaukset
- Esanen89
Työkokeiluun voi päästä työkkärin kautta, itse yritetään juuri samaa.
- assari12
mulle on koko ajan sanottu, ettet pääse työkokeiluun, koska sinulla on ammatti. Työkokeilu on niille joilla ei oo ammattia ja haluavat tutustua alaan työpaikan kautta.
- Esanen89
Ei ole näin. Kävin työkkärissä ja näyttivät vihreää valoa! Itse olen ollut alalla jo yhdeksättä vuotta ensivuonna jo 10 vuotta!
Aloitan työkokeilun eräässä yrityksessä ihan näillänäpeillä. - mainoksiatulvillaan
työkokeilussa todellakin sellainen tyhmä juttu, että oman alan töihin ei meinaa päästä käsiksi. Mullekin yrittivät napista vastaan, mutta sanoin ettei mulla oo alan koulutusta enkä oo päivääkään opiskellut graafista suunnittelua (paitsi koulussa ehkä 2 kurssia, on eräs kulttuurialan koulutus). Mainostoimitsossa jossa oon työkokeilussa, on eräs media-assari ja se sano ettei koulussa opetettu mitään tällaista eikä muutakaan... oppi harkkojen kautta. Eli siis jos vetoat tähän ettei sulla oo alan koulutusta, oot suuntautunut tyyliin valokuvaukseen - mutta mainonnasta ja markkinoinnista sulla ei oo mitään kokemusta tai ammatillista osaamista. Näin saatat onnistua kiertää.
työskenteleehän mainostoimistossa myyjiä, copywritereita, koodareita jne. - Graphic Designer
Mä pääsin alkuun siten, että tein ensin omia projekteja ja kavereille halpahommia, esimerkiksi bändin nettisivut, tutulle sähkömiehelle käyntikortin ja esitteen, paikalliselle hyväntekeväisyysjärjestölle julisteita yms ja pistin portfolion pystyyn näillä. Sitten hain välitystoimiston kautta freelance-hommia, ja yksi mainostoimisto jossa tein pari keikkaa tarjosikin sitten vakipaikkaa.
Onnea matkaan! - Alalla yli 30 vuotta
Pääsee.
Jos on huippulahjakas ja kyvykäs. Nyt tiukat ajat, ei ole ammattilaisilekaan töitä, monissa paikoissa YT päällä.
Jos töitä aiot tehdä ja noin hakusessa tavoitteet, vaihda alaa.Mene vaikka lähihoitajakouluun, mainosalalla ei luuserit ole ennenkään pärjänneet, siis hyvinäkään aikoina, saati sitten laman keskellä.
Mulla on duunejam vähemmän kuin ennen, mutta on kuitenkin. Joskus tämä taas nousuksi muuttuu. Mutta mun ei tarvitse taistella duuneista harjoittelijoitten kanssa, mulla nimi piisaa palavereissa. Että niinkuin tajuaisit todellisuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse1024867Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1143962Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2133886Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202265Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575801987Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801386- 1371354
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1701353En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???5851269- 531145