Hankin uuden B&G karttaplotterin, johon on mahdollista ladata sääkarttoja GRIBtiedostoina. Mistä kannattaa ladata Itämeren tiedostoja? Ovatko tiedostot siten interaktiivisia, että ennustekarttakuva muuttuisi automaattisesti kellonajan mukaan vai joutuuko lataamaan uuden tiedoston esim. parin tunnin välein jos haluaa olla ajantasalla?
GRIBtiedostot
tunari...
8354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Täältä saa koko maailman käsittävän säämallin gribit: http://www.grib.us/
Ladattava tiedosti sisältää ennusteen muutaman päivän eteenpäin kolmen tunnin välein. On sitten ohjelman tai plotterin asia miten niitä näyttelee. Uusi tiedosto tulee pari kertaa päivässä.
Tietääkseni ilmaitteeksi ei saa tarkempia, pelkästään Itämeren malleja. Nuo toimivat ihan OK vallitsevan tuulen osalta, mutta laskentahila on niin karkea, että merituuli ei näy. Myöskin vaikkapa Suomenlahti on niin kapea malliin nähden, ettei malli huomaa siellä tuulevan merkittävästi kovempaa kuin maa-alueilla.
Itse kyllä katson noita mielummin samasta paikasta ladattavalla ohjelmalla kuin karttanavigointisoftalla, joka osaa noita lukea. Tuulinuolia on niin harvassa, ettei tarkasta kartasta ole mitään iloa.
Kuten Joakim yllä selvitti niin Suomenlahti on liian pieni vesi gribfilen käyttöön. Koko vesialueelle mahtuu parikymmentä tuulinuolta gradienttituulta mutta paikalliset muutokset ovat merkitsevämpiä. Kysyjä kysyi Itämerestä ja siinä UGribin 0.5 asteen resoluutio ja 7 vrk:n ennuste alkavat olla jo käyttökelpoisia ja isommilla vesillä käytettävyys paranee. Windguru, mitä aina rannikon lähellä olen käyttänyt, ei myöskään taida olla Suomenlahdella käyttökelpoinen kun on vain kolme pistettä, mistä säätä ennustetaan. Mielenkiintoinen kysymys on sään päivittyminen. Ei uutta tietoa voi tulla ugribistä tai muustakaan sääpalvelusta veneeseen avomerellä muuta kuin uudella haulla esim. satelliittipuhelimen tai SSB.n kautta. Kuinka hyvin kartta ja sää integroidaan missäkin plotterissa niin empä tiedä. Ugrib ja rannikon kartta ei siis ole tavoittelemisen arvoinen yhdistelmä. Kerran yksi bittinikkari onnistui viime vuonna veneessäni yhdistämään plotterin kartan ja grib ennusteet. En tiedä toimiiko vielä. Silloin yritimme estää plägäalueeseen joutumista Atlantilla. Meni yritys kuitenkin poskelleen.
Ilmainen OpenCPN ainakin näyttää gribit oikein nätisti, ja luultavasti helpommin kuin plotteri. Ja kartatkin ovat muuten suorastaan hyvät.
Tietääkö kukaan muuten Raymarinen uusissa plottereissa olevasta tuuliennustepalvelusta, joka (ilmeisesti?) tulee jotenkin gps-satelliittien kautta? Vai tulisiko se gps-maa-asemilta? Toimii kuitenkin vain Yhdysvalloissa, mutta kivahan tuollainen olisi myös Eurooppaan. Koko maailman grib-malli 0,5 asteen resoluutiolla ei itse asiassa ihan kauheasti tilaa vie, joten sitä voisi luultavasti broadcastata satelliiteista koko ajan. Kaksisuuntainen liikenne, jolla gribin voisi valita ja hakea, on tietysti toinen juttu.
Juuri OpenCPN oli kyseessä ja 7 vrk gribennuste. Sillä yritimme simuloida miten liikkuva vene ja muuttuva sää milloinkin olisi parhaimmillaan. Sikäli kuin hitaalla veneellä säitä pystyy väistelemään. Jonkun kauapallisen version nimen olen nähnyt joka kertoo koko ajan kompuutterilla minne pitäisi ajaa. Huomioi sään lisäksi vauhtiresurssitkin. Googlaajat varmaan löytää nimenkin- olisiko ollut deckmaster?
Predictwind osaa weather routingin. Ja tietysti moni muukin ohjelma. Hienoimmissa syötetään veneen polaarit ohjelmaan, ja sitten mennään tietokoneen tarkkuudella ;-)
Minusta näiden ohjelmien ongelma on se, että kun niiden antama informaatio näyttää hyvältä ja tarkalta, pääsee unohtumaan, että se perustuu ennusteisiin, joiden tarkkuudesta ei useinkaan osaa sanoa mitään.
Norjan ilmatieteenlaitoksen yr.no -sääsivulta saa skandinavian kattavan gribin
http://om.yr.no/verdata/grib/
Kiitokset, tuolla Norjassa on selvästi tarkemmin laskettu Itämeren alueen tuulet kuin USGribissä.
Testasin tuoda tiedoston OpenCPN-plotteriin ja hyvin näkyi.
Kiitos!
Tuolta saa huomattavasti paremman resoluution (10 km vs. 0,5 deg eli ~55 km x 28 km Suomenlahdella)
Täältä saa muitakin, mutta ainoastaan kuukausimaksua vastaan. Paras resoluutio 0,075 deg eli 8 km x 4 km https://www.gribfiles.com/
Vielä tarkempi (4 km) on puolalaisten ilmainen data, mutta sitä ei tietääkseeni saa gribinä. http://www.meteo.pl/index_en.php