Uudessa Seurassa juttua

OK.

Uudessa Seurassa on mukava juttu kun toimitaja Ville Vanhala on ollut mukana Tartu mikkiin 200. juhlajakson nauhoituksissa. Laitan tähän pieniä lainauksia jutusta.

" ISOJEN EGOJEN LEIKKIÄ"

* Harjoitusten aikana studiossa on vielä väljää. Katsomot lavan kummallakin puolella ovat tyhjinä. Vicky ja Frederik alkavat harjoitella duetto-osuuttaan.
Tapani Kansa istahtaa sivukatsomon alimmalle penkkiriville ja nostaa polven toisen päälle. Kiiltäväksi lankattu, teräväkärkinen kenkä alkaa vipattaa.
Musiikki vaimenee ja taustalta Eini astelee lavan sivustalta parrasvaloihin. Kansa nousee seisomaan ja kohottaa molemmat kätensä ilmaan. Hän puhuu näyttelijä Jussi Vatasen luoman sketsihahmon Karim Z.Yskowiczin kieltä : " Somelainen muija, hyvä muija " !

*Orkesteri alkaa soittaa, mutta lopettaa muutaman tahdin jälkeen. Sanat pysähtyvät monitoreihin. Einin ja Kansan duettona esittämä "Missä muruseni on"-kappale jää kesken.
- Somelainen muijaajaa somelainen mies parvekkeelle, Kansa vitsailee laulun sanoituksesta ja matkii taas Karim Z.Yskowitsin puhetta. Laulaja imitoi sketsihahmoa usein.
Orkesterinjohtaja Eeva Kontun käsi heilahtaa ilmassa ja putoaa pianon koskettimille. Laulu alkaa alusta. Eini Taputtaa Kansaa takapuolelle." Hyvä Tapsukka ! "

* Vicky Rosti sanoo, että hän ja Eini ovat pikku diivoja. Tapani Kansaa ja Frederikiä Vicky taas sanoo jääräpäiksi. He kaikki ovat tottuneet olemaan oman orkesterinsa johtajia.
"Egot törmäilivät syksyn kiertueen aikana, mutta me pärjäsimme loppujen lopuksi hyvin keskenämme."
Tulevallakaan kiertueella tuskin on tiedossa vakavia välirikkoja. Laulajat riitelevät kuin perhe.
"Me sovimme Tapanin kanssa samaan hotellihuoneeseen. Danny ei sinne mahdu", Frederik naurahtaa.

* Lavalla Eini on vajonnut kymmenisen senttiä alemmaksi. Paksupohjaiset korkokengät lojuvat ristissä lavan reunalla, kun hän laulaa Kansan kanssa duettoa.
Esitys on vaikuttava.
Kun laulu loppuu, studiossa on hetken aivan hiljaista. Artistit katsovat spottivaloissa toisiaan ja nyökkäävät. Pimeästä alkaa kuulua ablodeja.

* Eini on kiitollinen siitä, että on oppinut Kansalta paljon, mutta aivan kaikkea hän ei ole suostunut omaksumaan.
" Luonnetta en ole ottanut. Tapani on taiteilija isolla Teellä. "

4

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hullua sakkia täällä

      H-hetki lähestyy, sekunti sekunnilta, minuutti minuutilta, tunti tunnilta....JESH! Hihhuliinit kukkaishameissaan ja foliohousuissaan , ketarat ojossa, ovat sekoamisen partaalla. Suurena lohtuna toki, että sitä jaksaa kun on mitä odottaa. Suuri O on ihan oven takana ja hetki hetkeltä se tajunnat räjäyttävä BIg Bang saapuu. Ooooooh huokailevat hihhuliinit, ovat jo viikkokausia huokailleet....oooh!

      • tervemenoa !

        Ihmettelen , että mitä sun täytyy lukea näitä juttuja jos ne kerran on niin vaikeita kestää ? Ei kukan pakota roikkumaan tällä palstalla märisemässä päivästä toiseen.


    • Lorujaje
    • Sarkasmiako? Ei toki

      Ooooooh huokailevat hihhuliinit, ovat jo vuosia huokailleet....oooh! Ihanaaa, ihana juttu, mukavaa, ilo silmälle, korvalle, sielulle, iloa Kansalle! aaaah.... Jutun toimittajakin pääsi laulaa lurittamaan....oooh, ihanaaa. Kaikki on niin täydellisen ihanaa. Ihanaa! Ihanaa! Ihanaa! Ihana juttu. Laudaturkirjoitus lehdessä laatutoimittajalta. Aivan ihanaa. Suorastaan Mahtavaa. Uuuuh... IIIIIK, Tapsukka hengitti suoraan mikkiin. IIIIIK, ihanaaa! Loistavaa! SuperMahtavaa! Kertakaikkisen sanoinkuvaamattoman maatamullistavan ihanaa. Elämä on elämisen arvoista kun on antikristus jumalana. Ihanaa, eikö olekin aivan fantastisen ihanan mahtavan upeata?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe