Uudessa Seurassa on mukava juttu kun toimitaja Ville Vanhala on ollut mukana Tartu mikkiin 200. juhlajakson nauhoituksissa. Laitan tähän pieniä lainauksia jutusta.
" ISOJEN EGOJEN LEIKKIÄ"
* Harjoitusten aikana studiossa on vielä väljää. Katsomot lavan kummallakin puolella ovat tyhjinä. Vicky ja Frederik alkavat harjoitella duetto-osuuttaan.
Tapani Kansa istahtaa sivukatsomon alimmalle penkkiriville ja nostaa polven toisen päälle. Kiiltäväksi lankattu, teräväkärkinen kenkä alkaa vipattaa.
Musiikki vaimenee ja taustalta Eini astelee lavan sivustalta parrasvaloihin. Kansa nousee seisomaan ja kohottaa molemmat kätensä ilmaan. Hän puhuu näyttelijä Jussi Vatasen luoman sketsihahmon Karim Z.Yskowiczin kieltä : " Somelainen muija, hyvä muija " !
*Orkesteri alkaa soittaa, mutta lopettaa muutaman tahdin jälkeen. Sanat pysähtyvät monitoreihin. Einin ja Kansan duettona esittämä "Missä muruseni on"-kappale jää kesken.
- Somelainen muijaajaa somelainen mies parvekkeelle, Kansa vitsailee laulun sanoituksesta ja matkii taas Karim Z.Yskowitsin puhetta. Laulaja imitoi sketsihahmoa usein.
Orkesterinjohtaja Eeva Kontun käsi heilahtaa ilmassa ja putoaa pianon koskettimille. Laulu alkaa alusta. Eini Taputtaa Kansaa takapuolelle." Hyvä Tapsukka ! "
* Vicky Rosti sanoo, että hän ja Eini ovat pikku diivoja. Tapani Kansaa ja Frederikiä Vicky taas sanoo jääräpäiksi. He kaikki ovat tottuneet olemaan oman orkesterinsa johtajia.
"Egot törmäilivät syksyn kiertueen aikana, mutta me pärjäsimme loppujen lopuksi hyvin keskenämme."
Tulevallakaan kiertueella tuskin on tiedossa vakavia välirikkoja. Laulajat riitelevät kuin perhe.
"Me sovimme Tapanin kanssa samaan hotellihuoneeseen. Danny ei sinne mahdu", Frederik naurahtaa.
* Lavalla Eini on vajonnut kymmenisen senttiä alemmaksi. Paksupohjaiset korkokengät lojuvat ristissä lavan reunalla, kun hän laulaa Kansan kanssa duettoa.
Esitys on vaikuttava.
Kun laulu loppuu, studiossa on hetken aivan hiljaista. Artistit katsovat spottivaloissa toisiaan ja nyökkäävät. Pimeästä alkaa kuulua ablodeja.
* Eini on kiitollinen siitä, että on oppinut Kansalta paljon, mutta aivan kaikkea hän ei ole suostunut omaksumaan.
" Luonnetta en ole ottanut. Tapani on taiteilija isolla Teellä. "
Uudessa Seurassa juttua
4
210
Vastaukset
- Hullua sakkia täällä
H-hetki lähestyy, sekunti sekunnilta, minuutti minuutilta, tunti tunnilta....JESH! Hihhuliinit kukkaishameissaan ja foliohousuissaan , ketarat ojossa, ovat sekoamisen partaalla. Suurena lohtuna toki, että sitä jaksaa kun on mitä odottaa. Suuri O on ihan oven takana ja hetki hetkeltä se tajunnat räjäyttävä BIg Bang saapuu. Ooooooh huokailevat hihhuliinit, ovat jo viikkokausia huokailleet....oooh!
- tervemenoa !
Ihmettelen , että mitä sun täytyy lukea näitä juttuja jos ne kerran on niin vaikeita kestää ? Ei kukan pakota roikkumaan tällä palstalla märisemässä päivästä toiseen.
- Lorujaje
Oli kyllä todella hyvin kirjoitettu tuo raportti Tartu mikkiin nauhoituksista Seurassa. Mukava sitä oli lukea. Jutun toimittajakin pääsi näemmä lauluhommiin siellä :
http://seura.fi/viihde/seuran-toimittaja-laulaa-tartu-mikkiin-juhlalahetyksessa-katso-video/ - Sarkasmiako? Ei toki
Ooooooh huokailevat hihhuliinit, ovat jo vuosia huokailleet....oooh! Ihanaaa, ihana juttu, mukavaa, ilo silmälle, korvalle, sielulle, iloa Kansalle! aaaah.... Jutun toimittajakin pääsi laulaa lurittamaan....oooh, ihanaaa. Kaikki on niin täydellisen ihanaa. Ihanaa! Ihanaa! Ihanaa! Ihana juttu. Laudaturkirjoitus lehdessä laatutoimittajalta. Aivan ihanaa. Suorastaan Mahtavaa. Uuuuh... IIIIIK, Tapsukka hengitti suoraan mikkiin. IIIIIK, ihanaaa! Loistavaa! SuperMahtavaa! Kertakaikkisen sanoinkuvaamattoman maatamullistavan ihanaa. Elämä on elämisen arvoista kun on antikristus jumalana. Ihanaa, eikö olekin aivan fantastisen ihanan mahtavan upeata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1343060- 71630
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221354Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371041
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381022Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47954
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36897