Tarvitsisin vinkkejä, miten saan kissan hilseilyn loppumaan?! Tästä on tullut ongelma, sillä ensimmäistä kertaa elämässäni olen huomannut itselläni allergiaoireita (silmien, ihon ja nenän kutinaa). Pienestä saakka minulla on ollut kissoja, eikä tällaista ongelmaa ole aikaisemmin ollut.
Kissani on 2,5v neiti (sisäkissa), 4kg painoinen, puolipitkäkarvainen, hyvin aktiivinen ja tarkka turkin pesusta. Loppu syksystä huomasin, että turkki on alkanut tosissaan hilseillä selän ja kylkien alueelta. Eläinlääkärin mielestä ei johdu mistään iho tai muusta sairaudesta, vaan epäili ennemmin johtuvan stressistä tai ruokavaliosta. Turkissa ei vikaa, on hyvässä kunnossa ja oikein kiiltävä.
Olen kokeillut useampaa ruokamerkkiä(marketin sekä eläinkaupan), mutta eivät tunnu vaikuttavan. Olen yrittänyt muutaman kerran pestä kissalle tarkoitetulla shampoolla, mutta ei oikein tuota tulosta (ja kissani muuttuu ihan hulluksi nähdessään vettä). Harjauksesta ei liiemmin nauti, mutta pyrin harjaamaan väh.kerran viikossa.
Kissani hilseilee
2
208
Vastaukset
- ---
Tässä jotain vinkkejä
oletko madottanut kissan? Madot voi aiheuttaa monenlaisia ongelmia..
Otettiinko eläinlääkärillä näytteet ihosta? Tulee mieleen, että voisiko kisulla kuitenkin olla jotain ulkoloisia, varsinkin kun itsekin kutiset. Aina loiset ei edes välttämättä näy näissä testeissä.
rasvahappolisästä voi olla apua (esim. viacutan tai lohiöljy). jos kissallasi on jostain stressiä, voisi kokeilla feliway tai felifrend valmisteita (lisätietoa goolen kautta).
Onko huoneilmassa jotain vikaa? ilmankosteus liian kuiva?
tai sitten kissasi voi olla allerginen jollekin. jos ongelma jatkuu niin uudestaan lääkärille (etsi sellainen, jonka tiedät olevan asiansa osaava). lääkärit voi haluta tehdä allergiatestejä, mutta verinäytteillä tehtävissä testeissä näkyy vain esim. siitepölyjen yms aiheuttamat allergiat luotettavasti. Ruoka-aine allergiat poissuljetaan ns. eliminaatiodietillä. Siitä saat lisätietoa eläinlääkäriltä. - not a mushroom
Kissallasi voi myös olla sieni. Minun kissalla oli ja hilsettä, sitten lääkäri otti näytteen kissan turkista ja diagnoosisi oli sieni.
Nyt jouduin desindfioiomaan kämppäni ainakin 2 kertaa Virkon S. llä ja jouduin antamaan kissan myyjälleen takaisin koska kissan hoitamisessa olisi mennyt 24/7 aikaa usean viikon (kuukauden kaksi)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka782464- 671435
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww811301EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79895
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19890- 54763
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta98736Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe29731- 30686