Tilisiirto saksaan näillä tiedoilla, mitä mihinkin?

nypienyrittaja

Receiver: firma?
Bank name: Pankin nimi?
BLZ: ???
Konto: ???
Swift Code (BIC): BIC
IBAN : Tilinumero

12

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • anti-urlahtaja

        Päätit sitten urlahtaa? Tämä on keskustelupalsta ja pelkkä linkin laittaminen ei ole keskustelua, vaan urlahtelua. Vastenmielinen ilmiö.


      • mitä keskustelua?
        anti-urlahtaja kirjoitti:

        Päätit sitten urlahtaa? Tämä on keskustelupalsta ja pelkkä linkin laittaminen ei ole keskustelua, vaan urlahtelua. Vastenmielinen ilmiö.

        No, kuule, keskustelu - mitä keskustelua on asiassa, missä sinä pyydät toisia etsimään jonkin asian puolestasi, vaikka itse kykenisit hoitamaan vastauksen etsimisen ilmeisesti itsekin.

        Linkitys on parempi kuin se, että kopioi jonkin tekstin tai väittää osaavansa tai tietävänsä vaikka olisi itse juuri lukenut jostakin hakutuloksesta tiedon.

        Kiva.

        No, keskustele rauhassa!

        P.S. Älä vedä herneitä, mutta näytti joku muukin urlahtelevan!


      • urlahtelen mitä urla
        anti-urlahtaja kirjoitti:

        Päätit sitten urlahtaa? Tämä on keskustelupalsta ja pelkkä linkin laittaminen ei ole keskustelua, vaan urlahtelua. Vastenmielinen ilmiö.

        Kun aloittaja esittä kysymyksen, johon hän kaiketi ei tiedä itse vastausta, eli hän ei nyt tiennyt mikä BLZ, niin kaiketi hänelle voi antaa vastauksena URL-osoitteita joissa sitä termiä on selitetty.

        Mitä keskustelua tässä voisi viritellä? Keskustellaan siitä, mikä on BLZ?

        Elämällä on tarkoituksia. Yksi tarkoitus - miten sen nyt muotoilisi - lienee se, että ihminen oppii käyttämään aivojaan. Mitä keskustelua aloittajan kysymys nyt sitten voisi herättää?


      • hra X
        anti-urlahtaja kirjoitti:

        Päätit sitten urlahtaa? Tämä on keskustelupalsta ja pelkkä linkin laittaminen ei ole keskustelua, vaan urlahtelua. Vastenmielinen ilmiö.

        Linkkikin on informaatiota - jos on. Sama kuin jos toistaisi kaiken sen tiedon ns. keskusteluna, mutta sitä järkevämpi ja reilumpi tapa. Kyllähän pelkkä linkki näyttää vähän tylyltä, joten on paras kirjoittaa jotakin tekstiä mukaan.


    • ........

      Receiver on vastaanottaja tai tässä ehkä saaja.

      BLZ on Bankleitzahl eli Saksassa ja Itävallassa käytetty pankin tunnusnumero

      http://www.germanbankcodes.com/

      Konto on tietysti tili(numero).

      Swift code (BIC) ja IBAN nykyisen systeemin mukaiset, niillähän maksut ulkomaiselle(kin) tilille menee.

      • .........

        Saksalaisessa IBAN:ssa ensin on DE, sitten BLZ ja sitten tilinumero kuten suomalaisessakin.


    • NYPyrittaja

      Nyt tuli seuraava pulma.. Tuli tämmöinen vastaus. Google translate "olemme saaneet maksun ja hyväksyneet nimityksen", mutta tarkoittaako tämä nimitys nyt että postipaketti on toimitettu vai mitä?

      "Wir haben die Zahlung erhalten und die Bestellung freigegeben."

      • ennakkomaksu?

        Eli olikohan kyseessä tilanne, että yritys odotti ennakkomaksua. Siis maksettava ennen kuin tilaamasi tuote toimitetaan?

        Eli nyt heidän tilillään näkyy suorituksesi, ja paketti (tilaus) on lähetetty matkaan?


      • logisch

        Sanoo, että he ovat maksun saaneet ja tilauksen "vapauttaneet" (pidosta), eli kaikki OK.


    • Erittäin kiitollinen

      Oli juu, kiitos paljon avusta!

      • hra X

        Onkohan tämä kiittäjä sama henkilö kuin aloittaja, avun pyytäjä, kuten luulisi? Tuolla oli puhetta siitä, mikä on keskustelua. On tämäkin keskustelua, kun osallistujat paitsi keskustelevat "puskan (nimimerkin) takaa", myös vaihtavat jokaisen puheenvuoronsa jälkeen puskaa. Mikähän sitäkin vaatii? Onko tilanne niin uhkaava?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe