leuat sijoiltaan kultakalalla!

nyt tarvitaan apua!

täältä löysin yhden keskustelun aiheesta, mutta oli niin monien vuosien takaa, että ajattelin ottaa uudestaan puheeksi. eli kultakalallani on todennäköisesti leuka sijoiltaan. sillä on nyt pari päivää ollut suu ammollaan ja suunpielet verestävät. yrittää kyllä syödä, mutta ei pysty. ulkonäössä ei ole muuta poikkeavaa. liikkuu ihan normaalisti. paraneeko itsestään vai pitääkö yrittää painaa jotenkin leukoja jos ne vaikka menisi kohilleen?

2

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön ERkki

      Voipi olla että jos leuat ovat todella sijoiltaan, mitään ei ole tehtävissä. Mahdollisesti liian isoa/kovaa pellettiä ahmiessa voisi tämmöinen onnettomuus tapahtua.

    • kärppä

      Moi!
      Meidän neontetroilla on samankaltainen vaiva, alaleuka roikkuu vapaasti auki. Kala ei saa suutaan kiinni ja syöminen on siten vaikeaa. 10:n kalan parvessa kolmella on tuollainen vaiva. Kalat uivat reippaasti mutta kalojen väri on alkanut muuttua harmaaksi. Onko kenelläkään tietoa mistä kyseinen vika johtuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      101
      5068
    2. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      177
      4388
    3. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      166
      4294
    4. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      89
      3495
    5. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      16
      3234
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      14
      2942
    7. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      37
      2933
    8. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      3
      2796
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      54
      2668
    10. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      29
      1864
    Aihe