leuat sijoiltaan kultakalalla!

nyt tarvitaan apua!

täältä löysin yhden keskustelun aiheesta, mutta oli niin monien vuosien takaa, että ajattelin ottaa uudestaan puheeksi. eli kultakalallani on todennäköisesti leuka sijoiltaan. sillä on nyt pari päivää ollut suu ammollaan ja suunpielet verestävät. yrittää kyllä syödä, mutta ei pysty. ulkonäössä ei ole muuta poikkeavaa. liikkuu ihan normaalisti. paraneeko itsestään vai pitääkö yrittää painaa jotenkin leukoja jos ne vaikka menisi kohilleen?

2

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön ERkki

      Voipi olla että jos leuat ovat todella sijoiltaan, mitään ei ole tehtävissä. Mahdollisesti liian isoa/kovaa pellettiä ahmiessa voisi tämmöinen onnettomuus tapahtua.

    • kärppä

      Moi!
      Meidän neontetroilla on samankaltainen vaiva, alaleuka roikkuu vapaasti auki. Kala ei saa suutaan kiinni ja syöminen on siten vaikeaa. 10:n kalan parvessa kolmella on tuollainen vaiva. Kalat uivat reippaasti mutta kalojen väri on alkanut muuttua harmaaksi. Onko kenelläkään tietoa mistä kyseinen vika johtuu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      99
      2053
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      98
      1498
    3. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1253
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1205
    5. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1187
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      1014
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      977
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      966
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      892
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      794
    Aihe