Maailmalla ylitarjonta hotelleista, loma-osake homma ei kannata.

saitaEkonomi

Olen laskenut komponenteittäin sen, kannattaako loma-osake yleensäkkään lainkaan.

Oletetaan esimerkki, jos lomasi maksaa vaikkapa 800 €:a henkilö, ja päiviä kokonaisia päiviä lomassa on vaikkapa 6, olet lomalla valveilla vaikkapa vuorokaudesta 14 tuntia, nukut sikeät 10 yöunet.

Sitten valveillaoloajan kustannus on 800/(6*14) = eli 9,52 € tunti. Samoin maksat tältä ajalta Suomesta oman asuntosi kulut, ellet ole sitä tilapäisesti vuokrannut.

Olkoon nämä kulut esim 5 € tunti, mikä lienee aika alakanttiin, tämä kustannus on melkeimpä kiinteää kustannusta, ellei asunnollesi tule ajalta vaihtoehtoista tuottoa.

Omakustannushinta on tunnille on noin 14,52 €:a, eli aikasi per tunti on tämän arvoista. Jos menet loma-osake esittelyyn, joka kestää valmistautumisineen, paluineen tms. noin puolipäivää, eli olkoon vaikkapa 4 tuntia, tulee omakustannushinnaksi 56 €/ henkilö, jos teitä on kaksi niin 112 €: yhteensä.

Eli vaikka saisitte sadan euron lahjan, ei tämä kannata, usein kalliimmat lahjat ovat järjestetty siten, ettei lahjaa voi käytännössä hyödyntää. Usein lahjat ovat arvoltaan selkeästä myös tämän alle.

Mutta kysymys on ajankäytöstä, vaikka saisitte Suomestakin hotelliyön, on todennäköisestä, että esittelyyn ei silti kannata mennä.

___________

Jos taas hankit loma-osakkeen, voi hankintahinta olla esim 5000 €:a ja maksat vaikkapa vastiketta 75 €/kk, eli vuosi 900 €:a, maksat siis vastiketta siitä, että saat käyttää loma-osaketta kenties viikon tai pari vuodessa.

_________

Jos sijoittaisit tuon 5000 € vaikkapa, 10 % tuotolla, aivan muuhun, saisit tuottoa 500 €:a. Tällöin jotta olisit edes sujut vielä loma-osakkeen kulujen jälkeen, voisit ostaa ne viikkosi tai pari vuodessa 1400 €:lla.

_________

Ja kääntäen tuolla 1400 €:lla eurolla viet monesti perheesi lomalle ainakin viikoksi tai jopa kahdeksi, lentoineen tai muuten vaan asialliselle lomalle.

Tällöin voit juuri poimia ne äkkilähdöt ja menne juuri sinne, mihin kulloinkin haluat.

JA ILMAN SITOUMUKSIA JA VELVOITTEITA.

_____________

Jos loma-osake on saatava, katsokaa jäkimarkkinoilta hinta, tämä on usein noin 1/5 - 1/2 uuden hinnasta.



Myönnän sen että aivan friikeille loma-osake saattaa JÄLKIMARKKINOILTA TAITAVASTI OSTETTUNA kannattaa.

Mutta 80 %:lle ihmisistä sen arvo on pitkässä juoksussa negatiivinen, eli se on enemmän kustannus ja riippa, kun siitä saatava nautinto.

Nautinto tulee siitä, kun saa kulloinkin plokata mieluisimman matkan, ostaen joko pakettina, tai lennot ja hotellit eriytettynä tai muuten vaan vaikkapa lähialuelomailua suositen, jos ei muuten hintaa saa kohdilleen.

Kotimaan matkailu on aliarvostettua, mutta kotimaastakin ja auto etäisyydeltäkin löytyy helmiä, jos etelästä ei juuri kyseisellä hetkellä löydy.

3

309

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ilminenpäiväretki

      höpsis mielestäni kiva tapa saada aika kulumaan jos ei ole muuta tekemistä,kierrellä ja katsella erilaisia majoituksia,mutta minä en kyllä suosittele ostoa jokainen taaplaa omalla tyylillään

    • Merkonoomi

      Omakohtainen esimerkki kustannuksista.

      Kuusamon tropiikin lomaosake huuto. net istä

      Ostohinta 1000 Eur. Jos oletetaan että tämän täytyy maksaa itsensä 5 vuodessa pois vuosittainen kuoletus n. 200 Eur ja viikkovastike 180 Eur. Kulut 380/Vuosi.

      5 henkisen perheen kulut lomapäivää kohden 10,58Eur / hlö ensimmäiset 5 vuotta ja tämän jälkeen n. 5 Eur/päivä/ hlö (jos vielä jaksaa samoissa paikoissa käydä)

    • joopajoo2

      jee, laitoin muutama vuos sit nokiaan 5000, tuotoilla meidän viis henkinen perhe ei oo paljoo lomaillu...

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      237
      1471
    2. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      282
      1043
    3. Miltä tuntuu vanhempi nainen olla

      Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan
      Ikävä
      94
      814
    4. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      68
      772
    5. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      48
      723
    6. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      110
      619
    7. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      27
      585
    8. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      34
      574
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      46
      548
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      525
    11. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      41
      501
    12. 32
      491
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      465
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      77
      451
    15. 32
      429
    16. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      31
      429
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      412
    18. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      407
    19. Oletteko täyttä sataa?

      Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?
      Ikävä
      33
      400
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      381
    Aihe