Tita rakas tule takas !

Onnenkerjäläinenn

Tulis uusia tuulia pyhäjärvellekkin eikä ainaista valitusta ja kurjuutta.

27

436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäntykuitua

      pärehöylät vonkuu laakerit punaisena.
      Raavaat miehet juoksee päreitä kainalossa paikkaamaan sinun vuoksesi tasakattoja.
      Jotta sinun iloksesi löytyisi jokunen kuiva paikka pyhäjärvellä.
      Joki on myös vaarassa tulvia.

    • hyvä ämpäri

      Hyvä ämpäri!

    • räkätinuri

      huom, ämpärissäsi on reikä.

    • Tita takas

      Tita tinais paremmin ei vuotas niinku tikanmäen vene ?

      • Tönö!

        Meeppä ulos tuohon aikaan päivästä!


    • Mikä puolukkamättää

      Miksihän A-studion Rinnevaara jutusta ei kukaan (tasakattokomppanialainen) kommentoi?

    • herne keitto

      Onko kumppania metsäleirillä?

    • hilijanen vilijaanen

      mehtäleirillä on, päät on pensaassa!

    • lankomiäs

      Tita oli itsenään a-studiossa. Titan kampittajat eivät uskaltaneet tulla esiin, kun olisivat munanneet itsensä niin perusteellisesti.

      Tita ei ole tulossa takaisin Pyhäjärvelle. Nyt vaan Tikanmäki pöljyydessään erotti virkavapaalla-olevan kj:n ja näin toimien julkisesti nöyryytti edellistä kj:aa. Jos Tita tästä kiusaamisesta nostaa mekkalan, niin mielestäni Tikanmäen pitää laittaa itsensä peliin ja maksaa kaikki, mitä ko. prosessi tulee maksamaan. Tikanmäki ajoi ja junttasi Titan nöyryyttämisen omien intressien johdosta, siksi kulut eivät kuulu kaupungille. Nyt Titalla on mahdollisuus vaatia melkoisen kovaa erorahaa, kun on laittomasti irtisanottu ja laskun saa Tikanmäki maksaa.

      Vain narsisti pystyy masinoimaan tuollaisia kuin "jumalan käden" ojennuksia ympärillään oleviin. Jos et ole puolellamme, olet meitä vastaan ja saat tuta sen...

      • minä ite minä ite

        Tikanmäellä on noussu kusi päähän ei arvosta toisia ihmisiä minä ite minä ite minä ite tyylillä kaverille ei jätetä kunhan vaan minä ite !


    • varsinkaan

      Eron myöntäminen ei ole irtisanominen, eikä varsinkaan laiton irtisanominen!

    • tyytyminen

      eturivi Aina Oikeassa

    • sivusta seurannut

      Onpa teillä pyhäjärvisillä taas ihmettelyn aihetta: Tita. Pyysi eroa, jota ei myönnetty, vaan annettiin virkavapautta. Myöhemmin (kun Titaa ollaan erottamassa Heinolassa) myönnettiin, mutta Tita onkin nyt sitä mieltä, ettei pyytänyt eroa. Kuntaliiton johtava lakimieskin on ymmällään.

      Olisiko kannattanut kaupunginjohtajaa valittaessa lähettää ainakin osa hakijoista soveltuvuustestiin eli kallonkutistajalle? Olisi ainakin luonteenpiirteisiin liittyvät erikoisuudet paljastuneet. Sama vinkki Heinolan valtuustolle.

      Onko meissä sellainen ihmisryhmä, joka hakeutuu tietoisesti kofliktitilanteisíin? Tita oli Pyhäjärvellä 2 vuotta ja asiat olivat sekaisin. Heinolassa ehti olla 3 kuukautta ja sairaslomalle. Heinolassa politrukit ja kaupunginjohtajat ovat aina olleet napit vastakkain. Oliko sama tilanne myös Pyhäjärvellä? Ei kai tuollaisiin kuntiin kukaan täysjärkinen ihminen hakeudu?

      Viikon päästä ajelen taas Pyhäjärven ohi kohti pohjoista. Ei syytä poiketa paikkakunnalla.

      • katsoin ja kuulin

        No kun työkalut on viety pois, mitä siinä on kommentoitavaa


      • niin minäkin

        Korjaus edelliseen; "ettei pyytänyt eroa" vaan ero pyyntö ei ole enää voimassa, koska se muutettiin virkavapaudeksi.


    • sivusta seurannut

      Korjaus edelliseen (Pyhäjärven kaupunginhallituksen pöytäkirjasta 6.6.2012):

      "KHALL § 232 Kaupunginjohtaja Tita Rinnevaara jätti irtisanoutumisilmoituksen Pyhäjärven kaupunginvaltuustolle ja kaupunginhallitukselle kaupunginhallituksen kokouksessa 4. kesäkuuta 2012."

    • googletettu

      jatkoa edelliseen....
      Kapunginhallitus ja kaupunginjohtaja TR:n välisten neuvottelujen jälkeen sovittiin yksimielisesti irtisanominen muutettavaksi enintään vuoden palkattomaksi virkavapaaksi, jonka jälkeen Aarne Liuska teki uuden päätösehdotuksen:
      Kaupunginhallitus ei hyväksy TR:n 4.6.2012 päivättyä irtisanoutumista Pyhäjärven kaupunginjohtajan virasta. Sen sijaan kaupunginhallitus päätti pyytää kaupunginjohtaja TR:n suostumusta siihen, että hänelle myönnetään palkatonta virkavapaata voimassa olevan Pyhäjärven kaupunginhallituksen Hallintosäännön 29 §:n mukaisesti enintään vuokdeksi 5.8.2012.
      Kaupunginjohtaja TR:n kirjallinen suostumus on liitteenä.

      Näin se meni.

      siis irtisanominen muutettiin yksimielisesti virkavapaudeksi.

      • VARATUOMARI VAIN

        siinä menettelyssä tuli vain "yksi pieni fiba"!

        hallituksella ei ole valtaa päättää annetaanko kaupunginjohtajalle ero vai ei. Ei myöskään siitä, että EROILMOITUS muutetaan virkavapaudeksi!

        Asia olisi tullut viedä valtuustoon käsittelyyn!


    • tosiasiallisesti

      Tuo on voimassa oleva tilanne. Ja se on kahden osapuolen yhteinen sopimus. Kumpikaan osapuoli ei tuossa tilanteessa katsottu tarvitsevan holhoojaa joten päätös on molempia osapuolia sitova ja näin ollen laillinen.

      • mäntykuitua

        Nyt on kuitenkin eroilmoitus hyväksytty, ja asia on silä siisti.


    • nyt olet väärässä

      Lue Hallintosäännön 29 § ja puhu sitten.

      • VARATUOMARI VAIN

        LAKI KUNNALLISESTA VIRANHALTIJASTA!

        27 §

        Virkavapaan hakeminen ja myöntäminen

        Virkavapaata on haettava kirjallisesti, jollei muualla toisin säädetä tai virkaehtosopimuksessa ole toisin määrätty.

        Virkavapaan myöntäminen ja sen pituus ovat työnantajan harkinnassa, jollei muualla toisin säädetä tai virkaehtosopimuksessa ole toisin määrätty. Mikäli virkavapaata ei voida myöntää hakemuksen mukaisesti, hakemus on hylättävä tai virkavapaa voidaan viranhaltijan kirjallisella suostumuksella myöntää muullakin tavalla.

        Missä se Rinnevaaran virkavapaushakemus on????

        VIRKAVAPAUTTA ON HAETTAVA KIRJALLISESTAI, ALOITE VIRKAVAPAUDESTA TULEE MYÖS LÄHTEÄ TYÖNTEKIJÄLTÄ EI TYÖNANTAJALTA!

        Kyllä tämä Rinnevaaran kaupunginjohtajuus on ohi mennyt asia Pyhäjärven osalta ja näin pitää ollakin!

        hallinto-oikeus tulee yksiselitteisesti vahvistamaan valtuuston päätöksen!


      • nflhnffyt
        VARATUOMARI VAIN kirjoitti:

        LAKI KUNNALLISESTA VIRANHALTIJASTA!

        27 §

        Virkavapaan hakeminen ja myöntäminen

        Virkavapaata on haettava kirjallisesti, jollei muualla toisin säädetä tai virkaehtosopimuksessa ole toisin määrätty.

        Virkavapaan myöntäminen ja sen pituus ovat työnantajan harkinnassa, jollei muualla toisin säädetä tai virkaehtosopimuksessa ole toisin määrätty. Mikäli virkavapaata ei voida myöntää hakemuksen mukaisesti, hakemus on hylättävä tai virkavapaa voidaan viranhaltijan kirjallisella suostumuksella myöntää muullakin tavalla.

        Missä se Rinnevaaran virkavapaushakemus on????

        VIRKAVAPAUTTA ON HAETTAVA KIRJALLISESTAI, ALOITE VIRKAVAPAUDESTA TULEE MYÖS LÄHTEÄ TYÖNTEKIJÄLTÄ EI TYÖNANTAJALTA!

        Kyllä tämä Rinnevaaran kaupunginjohtajuus on ohi mennyt asia Pyhäjärven osalta ja näin pitää ollakin!

        hallinto-oikeus tulee yksiselitteisesti vahvistamaan valtuuston päätöksen!

        "...virkavapaa voidaan viranhaltijan kirjallisella suostumuksella myöntää muullakin tavalla."

        Niinpä niin.


    • me kaikki viisaat

      Kirjallinen suostumus on pöytäkirjan litteenä.

      että repipä siitä!

    • VARATUOMARI VAIN

      Turha "repiä" yhtään mitään, hallinto-oikeus vahvistaa valtuuston päätöksen ja sillä selvä!

    • Realiteetit ensin

      Ei kuitenkaan mitään realistista mahdollisuutta.
      Toiveajattelua vain.

    • oli neuvottelukysymy

      Jos renne pulkkinen valmistelee asian, olen samaa mieltä kuin varatuomari vain.
      Muutoin olen erimieltä ja uskon, että hallinto-oikeus näkee oikeuden tapahtuvan tässä asiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe