päättyi tänään, saimme soneran laajakaista yhteyden.
Ensiksi piti kuitenkin kerätä 44 nimeä 80 talouden pikkukylästä ja uhkailla soneraa mistä milloinkin jotta edes päätöksenteko olisi sujunut.
ehkä nyt annan anteeksi soneran päättäjille..
Puolen vuoden odotus..
4
872
Vastaukset
- Kumma
Miksi se piti juuri soneralta saada se yhteys? Onhan noita parempiakin...
- muita
operaattoreita ei edes kiinnostanut nuo n.40 ihmistä = eipä juuri kannata panostaa 80 hengen "tuppukylään". Elämme markkinataloudessa.
- mys
mitä soneran yhteydet maksaa teille, siis onko tossa joku erikoishinta (korkeampi) teillä vielä?
- mjah
siinä oli sellainen homma että kylä on soneran maita ja kaksi muuta operaattoria eivät edes viitsineet lähteä sorkkimaan niitä.
Paikallinen puhelinyhtiö kuiteskin otti varauksella asentamisen jos sonera ei saisi rautoja keskuskseen määräaikaan mennessä.
Sonerahan sai ja paikallinen poistui.
Toinen paikallinen(langaton järjestelmä) ei ollut vielä kartoittanut kyläämme mutta lupasi kuitenkin kolmenvuoden päästä??? langattoman mahdollisuuden.
Viimeisenä uhkauksena soneralle annoin että jos ei asentaminen ala määräpäivään mennessä niin otamme kaikki 44 asiakasta elisan liittymän ja sehän joudutti harvinaisen hyvin toimintaa.
Loppu hyvin kaikki hyvin ja nyt kun on adsl niin voimmekin alkaa sitten kilpailuttamaan...
Niin niistä hinnoista..samat mitkä tarjouksissa..liittyminen 0 egeä ja asennuspalvelu modeemeineen 59 ja nopeudet sitä samaa rataa...
Kyllä tuppukyläläisten kannattaa aina pikkuisen kiristää isoa ja mahtavaa varsinkin kun nähtävästi soneralla ei ole varaa menettää 44 asiakasta...:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399166Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737947Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681615657William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542353Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62091Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821740Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201688Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921427Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381358Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71283